25 травня 2016, 12:33

Чи побудує митниця дороги в Україні?

Опубліковано в №20-21 (518-519)

Юлія Хоменко
Юлія Хоменко «Правозахист Україна, ЮК» адвокат

На хвилі реформ Верховна Рада України наважилась на експеримент. Так, Законом України від 03.09.2015 р. №666-VIII «Про внесення зміни до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України щодо експерименту в Одеській, Волинській, Львівській та Чернівецькій областях з фінансового забезпечення реконструкції, поточного ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення» (далі – Закон) визначається винятковий порядок фінансового забезпечення ремонту, реконструкції деяких доріг загального користування державного значення. За основу цього Закону взято законопроект Президента України за реєстр. № 2315а, з урахуванням змін Комітету з питань бюджету.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Новим пунктом розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України встановлено, що в порядку експерименту 50% від суми перевиконання загального обсягу щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів (мито, акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції), податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів (продукції)), що справляються під час митного оформлення товарів на територіях, відповідно, Одеської, Волинської, Львівської та Чернівецької областей, спрямовуються до спеціальних фондів відповідних обласних бюджетів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказані кошти планується направити для реалізації наступних заходів:

  • в Одеській області – реконструкції автомобільної дороги загального користування державного значення Одеса - Рені (на Бухарест) (М-15);
  • у Волинській та Львівській областях – поточного ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Львів - Радехів - Луцьк (Н-17), ділянки Львів - Сколе автомобільної дороги загального користування державного значення Київ - Чоп (на Будапешт через Львів, Мукачеве, Ужгород) (М-06) та автомобільної дороги загального користування державного значення Сколе - Славське (Т-14-24);
  • у Чернівецькій області – поточного ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Стрий - Івано-Франківськ - Чернівці - Мамалига (на Кишинів) (Н-10).

На сьогодні бюджетним законодавством не врегульовано питання розробки щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів (зокрема, у територіальному розрізі). Тому Закон зобов’язує Кабінет Міністрів України затвердити методику розрахунку щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів у територіальному розрізі з урахуванням факторів, що впливають на обсяги таких платежів. Хоча, як зазначає Комітет з питань бюджету, реалізація Закону містить ризики щодо об’єктивності розрахунку обсягів перевиконання щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів. Тут постає ще одне питання: чи не відіб’ється це на імпортерах у вигляді тиску митних органів шляхом завищення вартості товарів, заміни кодів та ін. Адже у такому випадку фінансування ремонту автомобільних доріг буде фактично покладатися на платників митних платежів.

Зазначений експеримент ставиться під сумнів Головним юридичним управлінням Апарату Верховної Ради України в розрізі конституційних положень щодо рівності всіх суб’єктів права власності перед законом, справедливого та неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами й територіальними громадами, встановлення виключно законами України системи оподаткування, визначення виключно законом про Державний бюджет України будь-яких видатків держави на загальносуспільні потреби, їх розмірів і цільового спрямування. Крокуючи у напрямку децентралізації, вказана практика може дійсно підвищити соціально-економічний розвиток областей, але все ж таки з дотриманням принципу рівності, оскільки виокремлення певних регіонів, як свідчить досвід, може призвести до сумнозвісних наслідків.

Передбачений Законом фінансовий експеримент буде діяти з 1.09.2015 р. до 1.01.2017 р. Чи має перспективи ця новела? Все залежить від добропорядності посадових осіб, реальних реформ та за умови дієвої антикорупційної складової.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати