17 травня 2023, 16:02

Чи дійсно домогосподарства працюватимуть без ФОП?

Тетяна Даниленко
Тетяна Даниленко керівниця АБ «Тетяни Даниленко», адвокатка

У світі домогосподарства орієнтовані на грошові доходи, але в Україні, де поширена тіньова зайнятість, а населення з певних причин вимушене приховувати значну частину доходів від реєстрації, існують суттєві розбіжності між заявленими та фактичними доходами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Проте з огляду на ріст економічної самостійності домашніх господарств набувають особливого значення питання формування законодавчого врегулювання існування домогосподарств (домоекономік) та визначення основних пріоритетів забезпечення їх розвитку в сучасних умовах. 

Саме задля сприяння зайнятості населення та забезпечення права на отримання законного доходу, без приховування такої діяльності, народні обранці зареєстрували законопроєкт «Про свободу підприємницької (економічної) діяльності домогосподарств».

Тож як працюватиме малий бізнес, на якому етапі законодавчі ініціативи, та на які зміни слід очікувати у разі його ухвалення?

Номер та дата реєстрації: 20.10.2022 року за №8143

Автори законопроєкту: Третьякова Галина Миколаївна, Мазурашу Георгій Георгійович, Швець Сергій Федорович та інші.

Етап та альтернативи: допрацьовується в комітетах, має зв»язаний закопроєкт 8143/П від 05.04.2023, згідно якого пропонується прийняти за основу проект Закону України "Про свободу підприємницької (економічної) діяльності домогосподарств (реєстр. №8143).

Мета: закріплення в українському законодавстві суб’єктності за домогосподарством (домоекономікою) з одночасним забезпеченням податковими та економічними пільгами, що призведе до активізації економічної діяльності населення та зростання доходів громадян.

Фінансово-економічне обґрунтування: прийняття та реалізація проекту Закону не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

Очікується внесення змін: до Податкового, Бюджетного, Цивільного і Господарського кодексів України, а також до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

У разі прийняття Закону, зміни почнуть діяти  з 1 січня 2025 року.

На переконання авторів, така важлива галузь економіки як підприємництво має в Україні великий потенціал для розвитку. Новий законопроєкт покликаний не лише усунути проблеми, які негативно впливають на його успішність, а й дасть змогу займатися підприємницькою діяльністю без реєстрації фізосіб-підприємців (ФОП).

Законопроєктом визначено перелік конкретних видів підприємницької (економічної) діяльності, що дозволяється провадити без реєстрації фізичної особи – підприємця, серед них:

  • перукарські та косметологічні послуги;

  • юридичні консультації;

  • послуги домашньої прислуги;

  • догляд за хворими або немічними особами;

  • надання індивідуальних уроків (репетитора);

  • індивідуальне виховання дітей (гувернер);

  • послуги пов’язані з очищенням та прибиранням приміщень за індивідуальним замовленням;

  • ремонт взуття, одягу, побутових текстильних та трикотажних виробів, килимів та килимових виробів, шкіряних, галантерейних та дорожніх виробів, меблів, радіотелевізійної та іншої аудіо- і відеоапаратури, електропобутової техніки та інших побутових та офісних приладів, годинників, інших предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів;

  • технічне обслуговування і ремонту музичних інструментів;

  • послуги з прання та прасування білизни та інших текстильних виробів;

  • роздрібна торгівля продовольчими та непродовольчими товарами з лотків і на ринках;

  • послуги з перевезення пасажирів автомобільним транспортом;

  • послуги з перевезення вантажу;

  • діяльність у сфері ресторанного господарства;

  • послуги з естетичної косметології, крім тих, що підлягають ліцензуванню;

  • інші види робіт, до яких залучаються члени цього домогосподарства, крім видів діяльності, що підлягають ліцензуванню та відносяться до незалежної професійної діяльності відповідно до закону.

Умови здійснення діяльності домогосподарствами без реєстрації ФОП :

  • подання річної податкової декларації домогосподарства;

  • ведення такої підприємницької (економічної) діяльності лише членами домогосподарства; 

  • річний дохід від економічної діяльності домогосподарства не перевищує 8 млн грн. 

Плюси та мінуси:

Україна має величезний потенціал: зокрема, географічне положення та наявність ресурсів. Українські підприємці можуть займатися експортом товарів та послуг в Європу та Східну Азію, а також використовувати власні можливості для створення продуктів та послуг.

Також високі показники безробіття, що наразі спостерігаються, мають негативні соціально-економічні наслідки як для держави, так і для домогосподарств.

Кількість домогосподарств зменшується, що є результатом еміграційних процесів та війни. Йде катастрофічний відтік економічно активного населення з великих міст, що негативно впливає на можливість акумулювання домогосподарствами коштів, які могли бути спрямовані на інвестиції. Даний законопроєкт сприятиме ефективнішому залученню громадян до підприємництва, як наслідок – зростанню та розвитку економіки нашої країни, зокрема внаслідок податкових послаблень.

Позиція юристів:

Головне із позитивних нововведень – домогосподарства отримають право на податкову знижку, в порядку встановленому КМУ, зокрема це передбачається  ст. 9 проєкту.

Загалом проєкт закону є фундаментальним з погляду вибудовування державної системи соціальної підтримки громадян, що потрапили у складні життєві обставини, заохочення домогосподарств (домоекономік) до економічної активності та зміцнення національної економіки загалом.

Обов’язковість декларування не стосується осіб, які отримують пенсійні виплати та стипендії. Такий механізм декларування гарантуватиме, зокрема, адресну допомогу тим, хто потрапив у складні життєві обставини та потребує державної підтримки, а також забезпечуватиме контроль за використанням публічних коштів — коштів державного бюджету.

Облік доходів домогосподарства здійснюватиметься в спрощеному вигляді, відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Наразі державою не створено належних умов для підприємницької (економічної) діяльності домогосподарства (домоекономіки).

Іноземний досвід:

Не в кожній країні рівень заможності домогосподарства залежить від доходу. Наприклад, громадяни Люксембургу мають середній дохід у розмірі $41,3 тис, однак при цьому річний бюджет домогосподарств на $100 тис. менший, ніж в американців з рівнем доходів у $44 тис. на рік.

Яка ситуація в Україні:

Лише у 0.9% домогосподарств (домоекономік) України основою доходу є дохід від підприємницької діяльності, що є надзвичайно низьким показником. На підставі аналізу доходів і витрат домогосподарств можна дійти висновку, що більшість витрат домогосподарств на споживання фінансується колективно із загального бюджету домогосподарства (сім’ї), у той час як доходи та майновий стан підлягають оподаткуванню окремо по кожному члену домогосподарства (сім’ї). У зв’язку з чим, відбувається невідповідність матеріального положення і податкового навантаження.

Якщо звернутись до статистичних даних:

В Україні відповідно до інформації Держстату налічується 14 881,7 тис домогосподарств. Зазначені вище домогосподарства складаються в середньому із 2,6 осіб.

Доходи домогосподарств (домоекономік) в залежності від основного джерела доходу складається з: оплати праці, доходів від підприємницької діяльності, доходів від самостійної трудової діяльності та інших доходів

В Україні в режимі самозайнятості працює 18,5% загальної кількості зайнятих, у той час як у Греції – 46,1%, Італії – 29,9%, Португалії – 28,7%, Іспанії – 25%.

Визначена динаміка свідчить про те, що потенціал підприємництва використовується та міг би бути більшим, але через адміністративні бар’єри, несприятливий бізнес-клімат та відсутність спеціалізованих фінансово-кредитних продуктів посідає незначне місце у структурі фінансових ресурсів домогосподарств.

Середній рівень доходів домогосподарств в країнах світу за рік становить:  США – $176 тис.; Швейцарія – $128,4 тис.; Бельгія – $104 тис.; Японія – $97,5 тис.;  Швеція – $90,7 тис.; Нідерланди – $90 тис.; Канада – $85,7 тис.; Об’єднане Королівство Великої Британії – $83,4 тис.; Люксембург – $74,1 тис.; Данія – $73,5 тис.

Підсумки: 

Зовнішньополітична орієнтація України в напрямку інтеграції до європейської спільноти зумовила поглиблене вивчення питань, що стосуються соціальних стандартів та гарантій щодо забезпечення гідного рівня життя домогосподарств. Проте роль фінансів домашніх господарств у забезпеченні економічного розвитку нашої держави залишається мінімальною. Це можна пов’язати з менталітетом населення України, який тривалий час формувався під впливом радянської ідеології та превалювання державної власності над приватною. Втім поступово відбувається переорієнтація домогосподарств України від самозабезпечення до отримання доходів від організованої економічної діяльності, що підвищує ефективність національної економіки, але збільшує вразливість домогосподарств до впливу економічної кризи та необхідності соціальної підтримки.

Так само високі масштаби безробіття мають негативні соціально-економічні наслідки як для держави, так і для домогосподарств. Держава втрачає доходи у вигляді податків, при цьому збільшуючи свої видатки за рахунок виплат по безробіттю. Безробітні люди мають менші доходи, зокрема витрачають тільки на необхідні товари, що пригнічує розвиток бізнесу та економічне зростання країни. Отже, на структуру та обсяги доходів домогосподарств має значний вплив державна політика у соціальній, бюджетній, податковій сферах і державна політика зайнятості й пенсійного забезпечення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати