29 травня 2020, 13:37

Торгові марки vs доменні імена: як боротися з кіберсквотингом?

Опубліковано в №10 (716)

Дмитро Нікулеско
Дмитро Нікулеско «ЮФ Ілляшев та Партнери» адвокат

Боротьба з кіберсквотингом в Україні триває вже багато років. У більшості випадків ця боротьба відбувається в українських судах, але віднедавна поступово переходить у площину Центру арбітражу та посередництва Всесвітньої організації інтелектуальної власності (далі — Центр ВОІВ). Це пов'язано з акредитацією частини національних доменів .UA та .COM.UA розглядати доменні спори в межах процедури UDRP. Що це означає та який шлях краще обрати, спробуємо розглянути в цій статті.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Протягом останніх років судова практика в цій категорії справ стала більш-менш єдиною. У випадках встановлення порушень прав на торговельні марки судді вже винесли десятки рішень про скасування доменних імен або їх переделегування від кіберсквотерів на користь правовласників. Водночас процедура розгляду судових справ триває достатньо довго. Як правило, з практики ЮФ «Ілляшев та Партнери» та судових рішень, які містяться у відповідному Державному реєстрі, розгляд справи в першій та апеляційній інстанціях може тривати до 1,5 року.

Також залишається проблемним швидке блокування доменного імені шляхом винесення ухвали про вжиття заходів забезпечення позову. Деякі судді з різних підстав відмовляють у забороні передавати доменне ім'я іншим особам та вносити інші відомості до контактних даних. Такі відмови надають можливість сприяти зміні реєстрантами контактних даних, що в деяких справах призводить до зміни підсудності або підвідомчості справи, що точно не сприяє її ефективному розгляду. Рекомендовано звертатися із заявами про забезпечення позову в цій категорії справ виключно перед поданням позовної заяви.

Нерідко труднощі виникають у представників правовласників при визначенні суду, до якого необхідно звертатися за захистом прав, оскільки кіберсквотери майже завжди приховують у WHOIS свої контактні дані як реєстранта домену. Оскільки саме реєстрант є головним відповідачем у судовій справі, не визначивши його дані, звертатися до суду за ефективним судочинством достатньо складно. Відмови реєстраторів доменів у відповідь на адвокатські запити представників правовласників у розкритті даних реєстрантів, посилаючись на захист персональних даних, ще більше ускладнюють вирішення справ.

Процедура UDRP має серйозні переваги перед українськими судами у зазначених вище питаннях. Центр ВОІВ розглядає справи в середньому до 3‑х місяців з моменту подання відповідної заяви. При цьому у заявників немає потреби подавати окремі заяви про блокування оскаржуваного домену, оскільки після відкриття справи в Центрі ВОІВ реєстратору домену направляється повідомлення і він блокує можливість внесення до нього змін.

Також не виникає жодних питань з вибором підсудності та підвідомчості, оскільки всі скарги подаються в єдиний центр і невідомість власника не є перешкодою для звернення з відповідною заявою до Центру. Центр направляє всі необхідні запити. Наприклад, в єдиному на сьогодні україномовному рішенні №DUA2020–0003 від 30.03.2020 р. Центр самостійно з'ясовує власника домену:

«Позов був поданий 17.01.2020 р. до Центру з арбітражу та медіації ВОІВ (далі — Центр). 20.01.2020 р. Центр надіслав електронною поштою запит до реєстратора для встановлення реєстранта оспорюваного доменного імені. 23.01.2020 р. реєстратор надіслав електронною поштою до Центру свою відповідь на підтвердження, розкриваючи реєстранта і контактну інформацію для спірних доменних імен, що відрізнялися від названого відповідача та контактної інформації у скарзі. Центр надіслав повідомлення електронною поштою скаржнику 28.01.2020 р., з наданням реєстратору і контактною інформацією, розголошеною секретарем, та запросивши скаржника подати поправку до скарги. 28.01.2020 р. позивач подав до Центру доповнений позов, враховуючи інформацію про контактні дані реєстранта доменного імені, отриману від реєстратора. Відповідач надіслав один електронний лист скаржнику 20.01.2020 р. та один електронний лист до Центру 04.02.2020 р. 30.01.2020 р. Центр надіслав електронною поштою повідомлення сторонам, вказавши, що угода про реєстрацію оспорюваного доменного імені викладена українською мовою, та запропонував сторонам повідомити їх побажання щодо мови розгляду справи».

У своїй діяльності з розгляду доменних спорів в українському сегменті Центр керується Єдиною політикою вирішення спорів щодо доменних імен у домені .UA, Правилами Єдиної політики вирішення спорів щодо доменних імен у домені .UA та Додатковими правилами ВОІВ до Єдиної політики вирішення спорів щодо доменних імен у домені .UA.

Під час адміністративного провадження за процедурою UDRP заявник повинен довести, що присутній кожен із зазначених 3‑х елементів (п. 4(а) Політики .UA): доменне ім'я є тотожним або оманливо подібним до знака для товарів та послуг, на який позивач має права; відповідач не має прав або законних інтересів щодо доменного імені; доменне ім'я було зареєстроване і використовується недобросовісно.

В Єдиній політиці вирішення спорів щодо доменних імен у домені .UA та Правилах .UA достатньо чітко прописана форма та вимоги до позову (п. 3 Правил .UA), що може бути доказом недобросовісної реєстрації або використання (п. (b), ч. 4 Політики .UA), як довести свої права та законні інтереси щодо доменного імені у запереченнях на позов (п. (с), ч. 4 Політики .UA) тощо.

Наразі в Реєстрі рішень, який знаходиться на сайті Центру ВОІВ, вже міститься 7 рішень за наслідками розгляду заяв. Серед компаній, які вирішили одними з перших спробувати захистити свої права в домені .UA, є компанія LEGO Juris A/S (боролися за домен legotoys.com.ua), Michael Kors (Switzerland) International GmbH (боролися за домен michaelkors.com.ua), AB Electrolux (боролися за домен electrolux.com.ua), Facebook, Inc. (боролися за домен facebook.com.ua) та ін. Варто зазначити, що станом на сьогодні Центр задовольнив усі розглянуті позови та зобов'язав здійснити трансфери доменів на правовласників.

З огляду на вищезазначене, можна дійти висновку, що головними перевагами процедури UDRP над судовим розглядом є визначеність місця розгляду справи, можливість швидкого блокування домену, оперативне отримання інформації про власника домену, строк розгляду справ до 3‑х місяців.

Чи може процедура UDRP у такому випадку замінити суди у справах щодо боротьби з незаконними реєстраціями доменних імен у зонах .UA та .COM.UA так званим кіберсквотингом? Загалом, так. Однак тільки у випадку, якщо необхідно виключно переделегувати або визнати недійсним домен. Якщо порушення відбувається не тільки в домені, але й на товарах, документації та іншими способами, або якщо необхідно також визнавати недійсним свідоцтво чи стягнути завдану майнову шкоду, то без українських судів у таких справах не обійтися.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати