24 квітня 2020, 19:27

Opendata на допомогу юристу

Опубліковано в Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній України 2019

Данило Глоба
Данило Глоба адвокат, заступник директора з правових питань компанії YouControl

Головний інструмент юриста – це інформація. Однак тільки вміння нею володіти можуть показати, наскільки він є фаховим спеціалістом. Сьогодні в Україні існують величезні обсяги відкритих даних. Насамперед, це державні реєстри, а також бази даних, системи, відомості тощо. Інформація доступна не тільки у форматі звичайних текстових даних, але й графічних, відео-, аудіо- та навіть геопросторових даних. Завдяки змінам до Закону України «Про доступ до публічної інформації», що набрали чинності 01.05.2015 р., держава почала поступово рух у напрямку відкриття даних. Наразі налічується 886 наборів, які держава зобов’язана оприлюднювати у формі відкритих даних. Уряд постійно збільшує кількість, переглядає вимоги до їх формату і структури, а також щодо періодичності та порядку оновлення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як зорієнтуватися в такому розмаїтті інформації та як доцільно її використати у своїй роботі? Працюючи в YouControl, я користуюся даними, які збирає наша аналітична система з різних державних реєстрів. Спробую розповісти про найважливіші джерела відкритих даних, використання яких підвищить ефективність юриста.

Договірна робота і ділова кореспонденція

Дуже часто юристам доводиться перевіряти актуальність реквізитів сторони договору або адресата листа. Цю інформацію можна отримати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР). Також є можливість виявити, чи має керівник або інший підписант, зазначений в реєстрі, обмеження щодо представництва від імені юридичної особи. Які саме обмеження, можна з’ясувати у статуті, доступному за кодом реєстраційного опису, який слід запросити у контрагента. Якщо товариство діє на підставі модельного статуту, визначити його зміст можна за кодом статуту. В цьому допоможе Єдиний веб-портал відкритих даних (однак процедура для пересічного користувача доволі непроста).

Інформацію щодо відкриття провадження у справі про банкрутство контрагента, необхідну для уникнення ризиків визнання недійсним укладеного з ним договору, можна отримати в Єдиному реєстрі підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство. Крім того, податковий статус контрагента встановлюється за даними реєстрів Державної податкової служби.

Кадрова робота

Нерідко юристи виконують функції, що стосуються роботи з персоналом. Поряд з виданням кадрових наказів і заповненням трудових книжок юристи займаються фактичним прийомом працівника на роботу і службовими розслідуваннями. Законодавством України можуть встановлюватися вимоги щодо рівня освіти, відсутності судимості, конфлікту інтересів, застосування люстраційних процедур щодо працівника. Ці питання мають критичне значення для публічних службовців.

Перевірити документи про освіту працівника можна в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, а Єдиний державний реєстр осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади», дозволить встановити, чи не застосовуються до нього люстраційні процедури. Причетність особи до кримінальних проваджень можна визначити у Списку судових справ, призначених до розгляду, а перехід до конкретного вироку може підказати, чи має вона судимість.

Встановити наявність в особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої повноваження, в якомусь одному джерелі непросто. Для виявлення можливого конфлікту інтересів доведеться шукати зв’язки між реєстраційними, судовими, даними декларацій та у публічних закупівлях (ЄДР, Єдиний державний реєстр декларацій, Єдиний державний реєстр судових рішень, Prozorro).

Судове представництво

Юристу, який залучений до судових процесів, дуже важливо відстежувати ситуацію з розглядом справ. Функціонал «Стан розгляду справ», який є на вебсайті кожного суду, дозволяє дізнатися про кожну стадію розгляду справи та отримати звіт про її автоматизований розподіл. Після подачі до суду позову або скарги можна дізнатися про дату їх реєстрації, номер справи та її сторони, а також про визначений склад суду. Потім можна відстежувати стадії судового розгляду (залишено без руху, відкрито провадження тощо). За номером справи легко перейти до ухвалених рішень, які внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень. Про апеляційне оскарження учасникам справи допоможе дізнатися «Список апеляційних скарг» на сайті відповідного суду.

Дата і час судових засідань відображається у Списку судових справ, призначених до розгляду. При цьому, якщо переглянути інформацію звітів про автоматизований розподіл справ у день, коли має відбутися судове засідання, можна дізнатися, що суддя перебуває у відпустці або хворіє. Це допоможе учасникам справи, які не хочуть витрачати свій час на те, щоб приїхати на судове засідання і дізнатися, що судовий розгляд був перенесений.

Досягти високих результатів у кожній з описаних спеціалізацій вже неможливо без використання сучасних IT-технологій і спеціалізованого програмного забезпечення. Наприклад, за допомогою автоматичного моніторингу повідомлення про призначене судове засідання або нове судове рішення одразу надходить користувачу. Інший функціонал дозволяє перевірити зв’язки фізичної особи, що допомагає виявити конфлікт інтересів учасників справи та подати заяву про відвід. Такі новітні рішення суттєво підвищують особисту ефективність кожного правовика і роботу юридичної команди загалом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати