02 серпня 2017, 15:45

Ринок юридичних послуг у сфері енергетики та природних ресурсів

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП -100 найкращих юристів України

Юрій Кацер
Юрій Кацер директор, керівник відділу юридичного консультування KPMG в Україні

Енергетичний сектор, будучи одним із провідних в українській економіці, продовжує генерувати значні обсяги цікавої та складної юридичної роботи. Нестача мільярдних M&A транзакцій та проектів щодо розподілу продукції останнім часом компенсується низкою інших (не менш цікавих та комплексних) проектів для різних гравців українського юридичного ринку. Зокрема, ми хотіли б виділити деякі тренди на ринку юридичного супроводу енергетичного сектору.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


M&A транзакції

Енергетика залишається одним із найбільш інвестиційно-привабливих секторів української економіки. Особливий інтерес іноземні інвестори проявляють до української відновлювальної енергетики (сонячні та вітрові електростанції, генерація з біомаси). Такий інтерес зумовлений привабливим «зеленим» тарифом, що діє в Україні. Відповідно, на ринку є попит на супровід M&A транзакцій, включаючи передінвестиційне дослідження, структурування транзакції, розробку транзакційної документації, отримання дозволу АМК України та супровід закриття угоди.

Вихід на український ринок

Лібералізація газового ринку України, а також активне проведення провідними державними та приватними енергетичними компаніями (Укргазвидобування, Укргідроенерго, DTEK) мільярдних тендерів сприяють приходу в Україну міжнародних груп (газотрейдерів, сервісних компаній з видобутку нафти та газу). Як правило, такі проекти стосуються реконструкції, модернізації генеруючих потужностей та об’єктів енергетичної інфраструктури, буріння/інтенсифікації свердловин тощо. Міжнародні компанії, що заходять в Україну, зазвичай потребують юридичного супроводу участі у тендері, переговорів та укладення контрактів із замовником, юридичного та податкового структурування бізнесу в Україні (включаючи питання оптимальної форми бізнес-присутності в Україні, механізму фінансування, ввезення обладнання та залучення персоналу, репатріації прибутку), розробки внутрішньогрупових договорів, отримання необхідних ліцензій та дозвільних документів.

Інвестиційні проекти

Реалізація інвесторами проектів щодо будівництва об’єктів відновлювальної енергетики традиційно потребує комплексного юридичного та податкового супроводу в плануванні, структуруванні та імплементації таких інвестицій.

Окрім того, останнім часом прослідковується зацікавленість великих агрохолдингів у проектах щодо виробництва електричної та теплової енергії з біомаси. Відповідно, з їхнього боку існує попит на послуги з юридичного та податкового структурування, а також комплексного супроводу таких проектів.

Реформи енергетичного сектору

У 2016-2017 рр. юридичні радники були залучені до реформування корпоративного управління у групі Нафтогаз України. В межах цього проекту особлива увага була приділена Нафтогазу та Укртрансгазу. Такі проекти реалізуються, як правило, в межах технічної допомоги, що фінансується донорами (EBRD, USAID, World Bank, JICA).

Спори з АМК України

Енергетичний сектор та стан конкуренції на ньому залишаються в центрі уваги АМК України. Яскравим прикладом виступають розслідування АМК України антиконкурентних узгоджених дій та застосування дуже високих штрафів майже до всіх провідних ритейлерів нафтопродуктів в Україні. Гравці ринку активно залучають провідні юридичні фірми до захисту їхніх інтересів у таких антимонопольних спорах.

Міжнародні арбітражі

Уряд України та Нафтогаз виступають стороною в декількох міжнародних арбітражних провадженнях. Так, стратегічне та суспільно важливе для України значення мають арбітражні процеси Нафтогазу з Газпромом щодо контрактів на поставку і транзит газу. Нафтогаз та Уряд України також є відповідачами у низці арбітражних спорів, ініційованих міноритарними акціонерами Укрнафти. Такі спори стосуються порушень Україною (як про це заявляють позивачі) гарантій захисту їхніх інвестицій в Укрнафту та порушення Нафтогазом положень акціонерної угоди щодо Укрнафти. Також на початку 2017 р. було винесено рішення в арбітражному спорі JKX vs Україна. Українські юристи залучені у таких арбітражах в ролі юридичних радників або експертів сторін з українського права.

Перспективи

Подальший розвиток юридичного ринку в галузі енергетики очікується, зокрема, завдяки наступним факторам.

Запуск прозорої приватизації великих енергетичних об’єктів (Центренерго, обленерго, ключові ТЕЦ) та очікувана участь у приватизації стратегічних іноземних інвесторів матиме позитивний вплив і на юридичний ринок. Роль юридичного радника у таких процесах не обмежується лише супроводом потенційних покупців у приватизаційному конкурсі, отриманням дозволу АМК України та укладенням договору купівлі-продажу з ФДМ України. В майбутньому покупець такого активу потребуватиме юридичного супроводу в постприватизаційній реструктуризації та інтеграції відповідного бізнесу в його групу.

Імплементація нового Закону України «Про ринок електричної енергії» також обіцяє згенерувати багато цікавої юридичної роботи. Так, юридична допомога буде необхідна провідним українським енергетичним групам для впровадження анбандлінгу. Енергетичні підприємства, що належать державі (зокрема, Укренерго, Енергоринок), потребуватимуть кваліфікованого юридичного супроводу в реорганізаційних процесах та побудові ефективної системи корпоративного управління.

Окрім цього, з огляду на тенденцію поступового зростання цін на енергоресурси, є сподівання на відновлення великих інвестиційних проектів у нафтогазовому секторі України, що реалізовуватимуться в межах угод про розподіл продукції. Цікавим для інвесторів може бути механізм конвертації спеціальних дозволів на нафту та газ. Такі проекти, як правило, приносять великі гонорари юристам.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати