З 1 січня 2014 року набрав чинності Закон України «Про інститути спільного інвестування» (далі – Закон про ІСІ) – новий системний закон щодо регулювання відносин на ринку спільного інвестування [1].
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Цей Закон, прийнятий Верховною Радою України ще 5 листопада 2012 року, було розроблено з урахуванням світового досвіду правового регулювання діяльності інвестиційних фондів, вимог європейського законодавства, у т. ч. Директиви Європейського парламенту та Ради 2009/65/ЄС «Про узгодження законів, підзаконних та адміністративних положень, що стосуються підприємств колективного інвестування в цінні папери, що підлягають обігу» [2]. Необхідність прийняття нового Закону про ІСІ, як зазначається в пояснювальній записці до Закону, викликана насамперед потребою визначення порядку утворення, діяльності та припинення інститутів спільного інвестування (далі – ІСІ) в умовах, які виникли у зв’язку з прийняттям Закону України «Про акціонерні товариства» [3]. Законом, зокрема, передбачено вдосконалити систему управління ІСІ, у тому числі систему розкриття інформації про їхню діяльність, удосконалити порядок створення, функціонування та ліквідації інвестиційних фондів, збільшити ефективність державного регулювання системи ІСІ.
Закон про ІСІ, як зазначається у його преамбулі, спрямований на забезпечення залучення та ефективного розміщення фінансових ресурсів інвесторів і визначає правові та організаційні основи створення, діяльності, припинення суб’єктів спільного інвестування, особливості управління активами зазначених суб’єктів, встановлює вимоги до складу, структури та зберігання таких активів, особливості емісії, обігу, обліку та викупу цінних паперів інститутів спільного інвестування, а також порядок розкриття інформації про їхню діяльність.