1 січня 2014 року набрав чинності новий Закон України «Про інститути спільного інвестування» (далі – Закон про ІСІ), а з ним – ціла низка підзаконних нормативноправових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – НКЦПФР), що спрямовані на вдосконалення правового регулювання професійної діяльності на ринку спільного інвестування. Разом з відповідними нормативними актами НКЦПФР, які набрали чинності протягом 2013 року, на сьогодні вони становлять нову систему нормативноправового регулювання здійснення управління активами інституційних інвесторів в Україні.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Протягом останніх 10 років ринок спільного інвестування в Україні активно розвивався, що зумовило необхідність здійснення комплексного реформування системи управління активами інститутів спільного інвестування.
Так, нормативноправове регулювання створення та діяльності корпоративних інвестиційних фондів (далі – КІФ), які утворюються та діють в організаційноправовій формі акціонерного товариства, до 1 січня 2014 року здійснювалося відповідно до Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)» від 15.03.2001 року, який базувався на Законі України «Про господарські товариства» та не враховував принципово важливих особливостей, передбачених у прийнятому у 2008 році Законі України «Про акціонерні товариства». У зв’язку з тим, що велика кількість норм старого Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)» суперечили Закону України «Про акціонерні товариства», досить часто на практиці виникали проблеми в застосуванні норм законодавства про акціонерні товариства до КІФ.
У новому Законі про ІСІ процедура створення, організації діяльності та припинення КІФ прописана з урахуванням усіх важливих положень Закону України «Про акціонерні товариства» і при цьому зазначено, що законодавство про акціонерні товариства не застосовується до регулювання діяльності КІФ.
Таким чином, у Законі про ІСІ дублюється велика кількість загальних положень, що стосуються діяльності акціонерних товариств, які містяться в Законі України «Про акціонерні товариства», що може спричинити виникнення деяких суперечностей у випадку внесення змін до законодавства про акціонерні товариства.