18 січня 2021, 12:30

Як компанії з «українським елементом» відкрити рахунок в іноземному банку

Опубліковано в №1 (731)

Тетяна Шевченко
Тетяна Шевченко «Stron Legal Services» радник

Напевне, багато хто замислюється над цим перед відкриттям компанії в іноземній юрисдикції. А можливо, і ні. Хоча насправді це одне з першочергових питань, які необхідно поставити юристу, котрий займатиметься відкриттям банківського рахунку (серед іншого), перед реєстрацією компанії. Адже просто успішна інкорпорація компанії — це лише половина успіху. Основна робота корпоративного юриста полягає не лише в реєстрації юридичної особи як такої, а і в правильному підборі корпоративної структури, належному податковому плануванні, забезпеченні реального офісу (сабстенс) компанії тощо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сподіваюся, кожен розуміє, що компанія без відкритого банківського рахунку не представляє собою ніякої цінності. Але ж у більшості юрисдикцій абсолютно нескладно зареєструвати компанію з будь-якою корпоративною структурою — чи то повністю українською, чи з іноземним або локальним елементом залежно від юрисдикції реєстрації, а от відкрити рахунок — це вже справжній челендж.

Особливо складна ситуація з відкриттям рахунків у локальних європейських банках. Дуже часто процедура завершується саме на етапі знайомства банку з корпоративною структурою клієнта. Якщо вона викликає у менеджерів банку додаткові питання, ви не перейдете на наступний етап. Розглянемо це на прикладі декількох популярних юрисдикцій.

Угорщина

Угорщина — одна з європейських юрисдикцій, яку досить часто обирають вітчизняні IT-компанії для ведення бізнесу, оскільки там ставка податку на прибуток одна з найнижчих у Європейському Союзі. Та незважаючи на те, що український IT-бізнес зарекомендував себе як конкурентоздатне утворення, на жаль, для локального банку це не є аргументом для швидкого відкриття рахунку. Для кращого розуміння розглянемо процедуру реєстрації компанії та відкриття банківського рахунку поетапно.

Сама реєстрація компанії можлива як безпосередньо в Угорщині, так і «дистанційно». Корпоративна структура може бути повністю іноземною, тобто немає вимоги, щоб акціонер і директор були якимось чином пов'язані з Угорщиною. Але після реєстрації, коли ви отримуєте на руки весь пакет документів та подаєте його до банку, починаються сюрпризи: незважаючи на ваш бездоганний KYC- профайл і прозорість походження коштів, банки не поспішають відкривати рахунки компаніям з «українським елементом» у корпоративній структурі.

Не стверджую, що відкрити рахунок у локальному банку за кордоном взагалі неможливо. З доречно підібраною структурою, правильно оформленими документами та професійним супроводом юриста ви з великою вірогідністю зможете відкрити рахунок у будь-якій електронній платіжній системі (EMI). Однак задля відкриття рахунку саме в місцевому банку вам доведеться, як мінімум, летіти в Угорщину для особистої зустрічі з банкірами. Максимум — це питання вирішується за допомогою міграційного угорського законодавства, адже якщо ви маєте реальну прив'язку до Угорщини, рахунок у місцевому банку вам відкриють без проблем.

Окремо хотілося б зазначити, що в Угорщині є можливість відразу при реєстрації компанії заявляти особливо важливу діяльність, необхідну для певного регіону. У такому разі ви не лише реєструєте компанію та без проблем відкриваєте рахунок у локальному банку, а й як бонус маєте змогу отримати вид на проживання в Угорщині. При цьому варто зауважити, що якщо вас цікавить можливість отримати вид на проживання у такий спосіб, то він суворо котується, і таке рішення видається Реєстраційним судом Угорщини саме на підставі важливості вашого бізнес-проєкту та його доцільності для відповідного регіону.

Великобританія

Ще більш складна ситуація з Великобританією. Знову-таки, зареєструвати компанію з будь-якою структурою та неунікальною адресою там зовсім неважко. Труднощі з'являтимуться вже під час запуску компанії та відкриття рахунку.

На відкриття рахунку в локальному банку Великобританії впливає досить багато факторів. У першу чергу, менеджери банку звертають увагу на резидентність і національність особи директора. Якщо директор є резидентом Великобританії (при цьому не обов'язково, щоб він був громадянином Великобританії) та має документи, що підтверджують його право на проживання в цій країні, питання про відкриття рахунку стає набагато простішим.

При цьому банк може звернути увагу на підстави перебування директора компанії на території країни, наприклад, на тип візи. Тому якщо ви вирішили скористатися фідуціарними послугами, уточняйте ці моменти перед реєстрацією компанії, аби потім задля відкриття рахунку не довелося змінювати директора.

У практиці наших локальних партнерів траплялися випадки, коли у якості директорів розглядалися кандидати зі студентськими візами, але така тактика не мала успіху, оскільки це порушує міграційний статус особи та міграційне законодавство в цілому. Поясню, чому. За студентською візою особа може працювати у Великобританії не більше 20 годин на тиждень, директорство ж автоматично передбачає, що особа працюватиме на власний бізнес постійно. Виходить, що вже на етапі реєстрації компанії ви порушуєте законодавство Великобританії. Тому навіть у разі успішної реєстрації компанії навряд чи вдасться відкрити рахунок та безпроблемно запустити роботу.

Розглянемо ситуацію, за якої директор компанії — нерезидент. У такому разі локальний банк першочергово уточнює питання резидентства директора. Якщо це Європейський Союз, процедура відкриття рахунку буде дещо простіша, та все одно банк ретельно розглядатиме кейс компанії, а саме її діяльність, перелік контрагентів, які країни будуть залучені у вхідні та вихідні транзакції тощо. При цьому, якщо в загальному кейсі компанії не буде представлено ніякої прив'язки до Англії, банківський рахунок також відкрити буде нелегко, навіть якщо директор компанії — громадянин ЄС.

Окрім корпоративної структури, банки також звертають увагу на сабстенс компанії. Навіть відомі платіжні онлайн- системи, такі як Трансвервайз (TransferWise) і Револют (Revolut), уточнюють реальне місцезнаходження компаній, а не лише їх юридичні адреси.

Для загальної інформації окремо хотілося б зазначити, що у зв'язку з епідемією Covid-19 та суворим карантином такі відомі англійські банки, як Хай Стріт Бенк (High Street Bank), Барклайс (Barclays bank), Сантандер (Santander UK), НатВест (NatWest), ЕйчЕсБіСі Банк (HSBC) та Роял Бенк оф Скотланд (The Royal Bank of Scotland), взагалі призупинили відкриття рахунків навіть для жителів Великобританії. Відповідно, поки у країні не будуть зняті карантинні обмеження, перед реєстрацією необхідно проконсультуватися з юристом, де ви плануєте відкривати рахунок: саме в локальному банку, платіжній системі чи в локальному банку іншої юрисдикції, тому що в кожному випадку потрібно вибирати відповідну стратегію.

Також майте на увазі, що попри те, що англійське законодавство дозволяє користуватися фідуціарними послугами, більшість локальних банків неохоче спів працюють з компаніями, у корпоративній структурі яких є номінальні елементи. Якщо компанія надає для розгляду структуру з номінальним елементом, де управляючий розпоряджається рахунком відповідно до трастової декларації, за якою бенефіціар — громадянин України або Росії, шансів відкрити рахунок дуже мало. Звісно, така схема роботи може мати місце, але вона має бути представлена належним чином.

Австрія

Не можу не розповісти про Австрію. Це одна з європейських юрисдикцій, яка дозволяє компаніям користуватися фідуціарними послугами та має реєстр бенефіціарів, що підпорядковується Міністерству фінансів. Якщо ви заявили справжнього власника до Мінфіну, подаючи заяву на відкриття рахунку, не забудьте повідомити про це банк. Адже банк самостійно може зробити запит до Мінфіну та перевірити інформацію по вашій компанії, що в подальшому може вплинути на відкриття рахунку.

Тому перед тим, як реєструвати компанію в Австрії з перспективою подальшого відкриття рахунку в локальному банку, порадьтеся зі своїм юристом, як краще спланувати корпоративну структуру компанії. Адже в цій юрисдикції вам обов'язково потрібно мати локального директора або резидента однієї з країн ЄС (у разі вибору останнього варіанту також бажано, щоб такий директор мав прив'язку до Австрії).

Майте на увазі, що в Австрії до вашого банківського рахунку може мати доступ не лише директор, але й місцева бухгалтерська компанія, яка обслуговуватиме вашу компанію. Тому досить важливо на початковому етапі обговорити з юристом момент управління рахунком. Це можна вирішити кількома способами, однак найбільш вживаний — видача довіреності на управління рахунком від директора на бенефіціарного власника. У деяких випадках, щоб отримати таку довіреність, бенефіціару потрібно поїхати безпосередньо в Австрію. Після випуску довіреності у бенефіціара з'являється право підпису по рахунку.

Також варто зауважити, що власник компанії може повноцінно розпоряджатися нею та мати доступ до рахунку, незважаючи на свою резидентність, у разі призначення його другим директором компанії з колективним правом підпису. У такому випадку у бенефіціара будуть повноцінні права по розпорядженню компанією, а також більше прав по розпорядженню рахунками компанії в цілому, аніж по довіреності, адже довіреність видається на управління конкретним рахунком. У разі колективного директорства бенефіціар зможе також відкривати і закривати рахунки в інших банках. Також колективні права директорів можна визначити в статуті з різним співвідношенням голосів.

Кіпр

Поговоримо про Кіпр, адже це одна з європейських юрисдикцій, де закінчилась епоха масового відкриття рахунків у локальних банках. Декілька років тому центробанк Кіпру вирішив ускладнити життя всім бажаючим з легкістю отримати повноцінну компанію з локальним рахунком з усіма податковими перевагами в Європейському Союзі, ввівши правило управління, контролю та присутності на території Кіпру. Тому при відкритті локального рахунку на Кіпрі першочергово береться до уваги резидентність директорів. Резидентність особи бенефіціара банки розглядають в останню чергу.

Якщо ви хочете бути одним з директорів, для слідування правилу управління та контролю доведеться створювати раду директорів, де більшість директорів будуть резидентами Кіпру (наприклад, 2 на 1). Втім, ви можете бути й одноособовим директором, якщо отримаєте вид на проживання на Кіпрі. Після розгляду корпоративної структури банк обов'язково розглядатиме місцезнаходження компанії та проситиме надати підтверджуючі документи від локальних бухгалтерів на обслуговування компанії.

Як один з можливих варіантів, ви можете офіційно працевлаштувати директора та бухгалтера на мінімальну зар плату (200– 250 євро). Далі — стандартна схема: договори, діяльність, вхідні і вихідні платежі. Тож при контакті з локальними провайдерами відносно реєстрації компанії раджу відразу акцентувати увагу, що ви маєте намір відкрити рахунок саме в локальному банку, а не в платіжній системі, задля уникнення неприємних сюрпризів у подальшому.

Офшори

Для відкриття рахунку в офшорних юрисдикціях (хоча кожну юрисдикцію слід розглядати окремо) буде достатньо мати локального директора та хорошу історію компанії. Акціонером у структурі можете бути ви. Варіант з трастовою декларацією також підходить, оскільки, як відомо, у всіх офшорних юрисдикціях надання фідуціарних послуг — це діяльність, врегульована на законодавчому рівні. Та незважаючи на офшорний статус юрисдикцій, не забуваємо також про організацію сабстенсу.

Резюме

Отже, загалом неважко зареєструвати компанію в іноземній юрисдикції — важко запустити сам бізнес. Для того, щоб його запустити з легкістю, на першому етапі реєстрації необхідно правильно організувати структуру компанії та KYC- кейс для банку.

Резидентність власника компанії має другорядне значення при відкритті рахунку в локальних європейських банках і береться до уваги після розгляду корпоративної структури та діяльності компанії в цілому. Так само, як і наявність трастової декларації, оскільки кожен окремий банк буде керуватися своєю внутрішньою політикою щодо спів праці з компаніями з трастовим управлінням.

У даному випадку обов'язково слід звертатися до спеціалістів. Якщо вам необхідна така консультація, будемо раді відповісти на всі запитання.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати