Нові принципи валютного регулювання
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Наразі валютне законодавство України є однією з найбільш законодавчо зарегульованих сфер. Кількість підзаконних нормативно-правових актів настільки велика, що тільки досвідчені спеціалісти можуть розібратися з усіма нюансами. Вже давно назріла потреба систематизації та спрощення валютного законодавства, а також внесення змін до принципів валютного регулювання.
Нарешті 21.06.2018 р. був прийнятий революційний Закон «Про валюту і валютні операції» (далі — Закон), який декларує нові принципи валютного регулювання:
- свобода здійснення валютних операцій;
- ризико-орієнтованість, прозорість, достатність та ефективність валютного регулювання;
- самостійність та ринковість валютного регулювання.
Окрім того, необхідною умовою повноцінного функціонування Закону та втілення задекларованих принципів є прийняття Національним банком України відповідних нормативно-правових актів. Адже в умовах декларування нових принципів і дії старої постанови та інструкції дуже важко уявити, яким чином може бути змінене регулювання. Ще на етапі прийняття Закону регулятор презентував проект структури валютного регулювання, яке складатиметься із семи нових ключових нормативно-правових актів:
№1: Структура валютного ринку та правила торгівлі іноземною валютою і банківськими металами.
№2: Порядок розрахунків, операцій з купівлі й переказів іноземної валюти на території України та за кордон.
№3: Транскордонне переміщення готівкової національної та іноземної валюти, банківських металів, а також цінних паперів у документарній формі банками, юридичними та фізичними особами.
№4: Загальний перелік заходів захисту для можливого застосування Національним банком, критерії та порядок їх запровадження, умови їх подовження та дострокового припинення.
№5: Перелік запроваджених заходів захисту та порядок їх застосування (антикризова постанова, що має тимчасовий характер).
№6: Інші інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку (резервування за валютними операціями), а також повідомлювальну систему збору інформації про валютні операції.
№7: Порядок дотримання граничних строків розрахунків, встановлених Національним банком.
Структура валютного регулювання по-новому
Після кількох місяців мовчання Національний банк України почав оприлюднювати перші проекти підзаконних нормативно-правових актів. Нещодавно були опубліковані перші три з перелічених постанов. Варто зазначити, що перші три постанови матимуть постійний характер, четверта — перехідний характер, а останні три будуть прийняті тимчасово.
Проект постанови №1 має узагальнюючий характер. Він встановлює загальний порядок, умови торгівлі іноземною валютою і банківськими металами на валютному ринку України та на міжнародних валютних ринках, визначає порядок здійснення та повноваження Національного банку України щодо торгівлі іноземною валютою і банківськими металами, порядок здійснення банками, суб'єктами ринку торгівлі іноземною валютою (в тому числі в готівковій формі) та банківськими металами.
За структурою та наповненням проект постанови №2 зовсім не схожий на наразі чинну Постанову Національного банку України №281, яка встановлює підстави та перелік документів, які мають бути подані до банку для купівлі, обміну іноземної валюти за різними видами операцій. Наразі в проекті постанови зазначено, що уповноважені установи здійснюють валютний нагляд під час проведення їхніми клієнтами валютних операцій, визначених положенням, за виконанням резидентами (окрім інших уповноважених установ) та нерезидентами, що здійснюють валютні операції через ці установи, враховуючи ризик-орієнтований підхід. Уповноважені установи самостійно приймають рішення про необхідність подання клієнтом документів, що пов'язані зі здійсненням валютної операції.
Щодо постанови №3, то вона покликана врегулювати транскордонне переміщення таких валютних цінностей як готівкова валюта та банківські метали. Цей проект встановлює такий же порядок ввезення й вивезення готівки та банківських металів, який діє сьогодні. Фізичні особи можуть ввозити в Україну й вивозити за межі України готівкову валюту та банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10 тис. євро, без письмового декларування митному органу, з перевищенням цієї вартості — за умови письмового декларування. Юридична особа ввозить в Україну або вивозить за межі України готівкову валюту та банківські метали через повноважного представника без обмеження суми на умовах письмового декларування митному органу в повному обсязі, якщо таке ввезення/вивезення обумовлене господарською діяльністю.
Чи збережеться тенденція лібералізації?
Вагомі кроки на шляху до реформування валютного законодавства вже були зроблені, насамперед, регулятором — Національним банком України. Було прийнято головний законодавчий акт — Закон про валюту та валютні операції, а також оприлюднені проекти трьох із семи запланованих до прийняття підзаконних актів. Аналізуючи тенденції, варто зазначити, що дії регулятора дійсно спрямовані на лібералізацію валютного регулювання на законодавчому рівні. Водночас важливу роль у процесі здійснення валютних операцій відіграють банки, які є агентами валютного нагляду. Відповідно до нових запроваджених принципів, банкам надається широка дискреція у частині валютного нагляду, в тому числі в частині запиту документів від фізичних та юридичних осіб під час здійснення валютних операцій. Сподіваємося, що дії банків не будуть суперечити загальній тенденції лібералізації, запровадженій регулятором.