23 квітня 2020, 16:24

Спліт-регулювання фінансового ринку

Мегаподія на ринку 2020 року

Опубліковано в Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній України 2019

Євгеній Порада
Євгеній Порада «Ostin Law Firm» керуючий партнер

«Спліт» – це ліквідація Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг (далі – Нацкомфінпослуг) та розподіл її контролюючих функцій на фінансовому ринку між Національним банком України (далі – НБУ) та Національною комісією з цінних паперів і фондового ринку (далі – НКЦПФР). Зазначена подія відбудеться 01.07.2020 р. у зв’язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» (далі – Закон).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зокрема, до НБУ перейде контроль за страховими, фінансовими та лізинговими компаніями, ломбардами, кредитними спілками та бюро кредитних історій, а до НКЦПФР – за фондами фінансування будівництва та недержавними пенсійними фондами.

Для «спліту» були дві основні причини – рекомендація Міжнародного валютного фонду, виходячи з відповідної практики розподілу державних функцій у більшості країн ЄС, а також відсутність у Нацкомфінпослуг будь-яких помітних успіхів у регулюванні фінансового ринку, у порівнянні з НБУ та НКЦПФР, яким у своїх сферах діяльності вдалося очистити банківську систему і ринок цінних паперів від нечесних гравців та майже викоренити використання схемних операцій.

Наразі точно невідомо, до чого готуватися фінансовим установам, адже Закон встановлює лише основи для регулювання та повноваження нових регуляторів, а підзаконні нормативні акти розроблятимуть регулятори. Закон для цього надає їм цілий рік. Водночас, беручи до уваги досвід діяльності НБУ та НКЦПФР у попередні роки, а також користуючись підказками службовців-регуляторів, які вони надають під час публічних виступів і приватних спілкувань, варто звернути увагу на наступне.

По-перше, наявність чіткого та реального бізнес-плану фінансової установи. Це досить нова вимога НБУ (застосовується до банків протягом останніх 2-х років), з якою досі навіть не всі банки впоралися. Вже було задекларовано, що НБУ висуватиме аналогічні вимоги до фінансових компаній, які підпадуть під його сферу контролю. Тому фінансовим компаніям вже зараз варто замислитися про своє місце на ринку, а також про план розвитку свого бізнесу.

По-друге, достатність капіталу, ліквідності та управління ризиками. Ці вимоги й сьогодні застосовуються до фінансових компаній, але вони видозміняться. Вимоги будуть різними залежно від того, чи залучає фінансова компанія кошти (використовує активи) широких верств населення (наприклад, страхові компанії, фонди фінансування будівництва, недержавні пенсійні фонди), чи працює переважно за кошти своїх власників і приватних інвесторів (наприклад, кредитні організації, ломбарди, бюро кредитних історій). До перших вимоги будуть суворішими, ніж до других.

По-третє, прозора структура власності. НБУ та НКЦПФР дуже суворо ставляться до прозорості структури власності контрольованих ними компаній аж до кінцевих бенефіціарів. Банки навіть зобов’язані розкривати свою структуру на власних вебсайтах для широкого загалу. Нацкомфінпослуг був до цього менш вимогливим. Якщо зробити невелике дослідження у державних реєстрах, можна побачити дуже багато фінансових компаній, в яких бенефіціарні власники відсутні. Таким компаніям доведеться «легалізувати» свою структуру та отримувати погодження на істотну участь у капіталі у нового регулятора.

По-четверте, захист прав споживачів. Згадайте рекламу фінансових компаній, які надають мікрокредити. Одна з них, навіть за участю українських зірок, стверджує, що можна отримати «нульові» кредити, а інколи ще й «повернути менше, ніж отримав». Звичайно, це неправда. Після «спліту» фінансовим компаніям доведеться змінити свої підходи до інформування клієнтів щодо всіх відсотків, комісій та інших платежів за надані фінансові послуги. Інакше регулятор застосовуватиме серйозні штрафи або навіть зможе позбавити ліцензії.

Загалом сподіваємося, що «спліт» позитивно вплине на фінансовий ринок та принесе споживачам, окрім більшої зарегульованості, ще більше надійності та відкритості, а юристам – більше цікавої роботи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати