14 липня 2022, 13:40

росія зазнала дефолту. Що це означає для країни-агресора

Олександр Осадько
Олександр Осадько «ADER HABER» адвокат

27.05.2022 росія відповідно до взятих на себе контрактних зобов’язань мала сплатити близько 100 млн доларів за своїми єврооблігаціями. Проте через санкції, накладені на країну-агресора цивілізованим світом, кошти на рахунки кредиторів так і не надійшли.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У зв’язку з цим російському уряду надали 30-денний пільговий період для виконання його контрактних зобов’язань.

Однак, незважаючи на це, до 27 червня росія не виконала своїх зобов’язань та допустила вперше з 1918 року дефолт за зовнішнім боргом.

Як це сталося ?

У зв’язку із загарбницькою політикою, що ведеться країною-окупантом, світова спільнота запровадила доволі суттєві та руйнівні санкції.

Так, 25.05.2022 Міністерство фінансів США відмовилося продовжувати термін дії генеральної ліцензії, що дозволяла американським інвесторам отримувати виплати за російськими облігаціями.

Передбачаючи такі наслідки, керівництво ерефії заздалегідь, а саме
20.05.2022, відзвітувало про проведення виплат за облігаціями на загальну суму близько 100 млн доларів.

Однак зазначені грошові кошти до отримувачів так і не надійшли.

Розуміючи можливі наслідки невиконання своїх зобов’язань та перспективу настання дефолту, 22.06.2022 керівництвом росії видано указ про виплату зовнішнього боргу в рублях.

Проте зазначений варіант жодним чином не узгоджувався і не допускався з огляду на договірні умови.

Як наслідок, у понеділок, 27.06.2022, рейтингове агентство Moody’s повідомило про дефолт у росії.

А що далі ?

Кардинально – нічого.

Сподіватися, що зазначена подія якимось чином вплине на політику країни-агресора та змусить зосередитись на внутрішніх проблемах країни,
не варто, тим паче в короткостроковій перспективі.

Зважаючи на те, що на сьогодні росія є світовим лідером за кількістю запроваджених проти неї санкцій, світовий фінансовий світ вже давно очікував на оголошення дефолту.

Більше того, міжнародний бізнес ще 24.02.2022 відмежувався від будь-якої подальшої співпраці з країною-агресором.

Найбільша увага в окресленому питанні приділяється моделюванню довгострокових перспектив для путінської росії.

Тож чимало експертів попереджають про можливість настання так званих крос-дефолтів. Тобто коли кредитори, які не отримали від емітента черговий платіж, мають право вимагати дострокової сплати заборгованості та мають право звернути стягнення на активи боржника через суд.

На сьогодні розмір зовнішнього боргу рф становить близько 40 млрд доларів, з яких 20 млрд доларів належить нерезидентам.

Тобто у випадку, якщо кредитори раптово забажають повернути свої гроші, уряду рф не вдасться задовольнити зазначені вимоги навіть у рублях, не кажучи про те, що здійснити такі виплати забороняють західні санкції. 

Підсумовуючи викладене, варто зауважити, що негативних наслідків від оголошення дефолту країни-окупанта, на жаль, за «два-три тижні» ми не побачимо.

Навіть за умови, що економічні процеси, які можуть бути запущені в результаті дефолту, матимуть максимально критичний вплив на росію та її економіку, ефективність цих заходів зможемо оцінити лише через місяці або роки.

Яке майбутнє чекає на росію?

У найближчому майбутньому країна-агресор може повторити «венесуельський сценарій». Керівництво Венесуели та росії не лише виражають підтримку одне одному, а є й торговельними партнерами у цілій низці сфер.

Попри те, що Венесуела має у своєму розпорядженні найбільші у світі розвідані запаси нафти, це не вберегло країну від економічної кризи, гіперінфляції та дефолту.

Серед передумов, які призвели до економічної кризи, варто зазначити: значний обсяг соціальних дотацій населенню, значні витрати на підвищення іміджу влади та держави, відсутність реформ, заборгованість із зовнішніх кредитів.

Відсутність реформ, тотальна корупція, колосальні витрати на формування позитивного іміджу рф на світовій арені – одна з «духовних скрєп» країни, на яку витрачаються мільярди доларів з бюджету.

Зважаючи на те, що політика країни-агресора як на світовій арені, так і на теренах власної держави фактично відтворює економічний шлях Венесуели, найближчим часом ми можемо стати свідками гіперінфляції і тотальної кризи у всіх сферах економіки рф. А санкції і позбавлення країни-окупанта доступу до світових фінансових ринків лише прискорять цей процес.

Post Scriptum 

Зухвалі бравади на російському ТВ покликані переконати весь світ та населення рф у тому, що країна-агресор має потужну економіку, сильну армію та гідне соціальне забезпечення свого населення.

Однак реальність виглядає дещо інакше.

Можна лише констатувати, що унаслідок дефолту ціни на товари та послуги суттєво збільшаться, а інфляція – прискориться. Крім цього, наявність самого факту дефолту призведе до підвищення цін на весь процес поставки. Разом із тим відсоткові ставки за кредитами збільшаться, а інститути кредитування бізнесу чи іпотеки перестануть існувати взагалі як явище.

І це лише початок.

«Ядерний» електорат країни-окупанта досить скоро відчує на собі «покращення» від дій своєї країни у вигляді зменшення соціальних виплат, зарплат і пенсій. Відбудеться тотальне скорочення робочих місць як у державному секторі, так і серед компаній, що працюють на державний сектор.

Таким чином, розв’язана росією війна проти України не лише поховала міф про міць та незламність російської армії, але і знищує кожного дня російську економіку та надії на подальше існування самої рф.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати