24 травня 2021, 16:46

Чи слід легалізувати крипту. Pros and cons

Опубліковано в №10 (740)

Сергій Лисенко
Сергій Лисенко «GRACERS, ЮФ» керуючий партнер

Завдяки розвитку інноваційних технологій використання віртуальної валюти стрімко зростає в усьому світі, замінюючи готівкові платежі та банківські перекази. Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) визначає криптовалюти (або децентралізовані віртуальні валюти) як розподілені, засновані на математичних принципах пірінгові віртуальні валюти з відкритим вихідним кодом, у яких немає центрального адміністратора і відсутній централізований контроль або нагляд.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Криптовалюта не є валютою в звичному розумінні цього слова, оскільки не відповідає її основним характеристикам. Наприклад, такі віртуальні валюти можуть не визнаватись державами. Однак деякі експерти стверджують, що віртуальна валюта не так вже й відрізняється від звичної нам державної. По суті, лише невелика частина економіки держав складається з готівки, при цьому велика частина грошей знаходяться в електронній формі, тобто складаються тільки з даних, що зберігаються на комп'ютерах. Держава більше не підтримує свою валюту золотом так, як це було раніше.

Загалом криптовалюта — це форма оплати, яку можна обміняти онлайн на товари і послуги. Багато компаній випустили свої власні «валюти» — так звані токени, якими можна розраховуватися за товари та послуги, що надаються цією компанією (за аналогією з жетонами в гральних автоматах), або розпоряджатися як «замінником цінних паперів». За даними CoinMarketCap (постачальник даних про аналітику криптовалют), на сьогодні існує понад 9 тис. віртуальних валют.

Одна з причин зростання популярності віртуальних валют — недовіра людей до традиційних валют, банківських систем і держав. Наприклад, найвідоміша зараз віртуальна валюта біткойн (BTC) народилася у відповідь на спалах світової фінансової кризи у 2008 р. як реакція на збій фінансової системи. Коли банки похитнулися, чимало підприємств збанкрутіли, а сотні тисяч людей опинилися в скрутному фінансовому становищі, світ став свідком того, що традиційна фінансова система ненадійна. Деякі ЗМІ повідомляють про зв'язок між падаючою довірою до таких валют, як євро і долар США, та збільшенням попиту на придбання біткойнів.

У квітні 2017 р. Японія офіційно легалізувала біткойн і визнала його законним платіжним засобом. У деяких містах Швейцарії можна навіть заплатити податки за допомогою біткойнів, а банки пропонують своїм клієнтам відкрити рахунки у BTC. Існує думка, що біткойн є більш надійним платіжним засобом, ніж гроші і золото, тому що фіатні гроші (гроші, які не мають забезпечення, наприклад, золотом) можуть бути випущені державою в будь-якій кількості, тоді як максимальна кількість біткойнів обмежена і складає всього 21 млн, близько 19 млн з яких вже видобуто.

Криптовалюта приваблює своїх прихильників з різних причин. Ось де які з найбільш поширених:

• у криптовалютах, таких як біткойн, користувачі бачать валюту майбутнього і поспішають придбати їх зараз, імовірно, до того, як вони стануть більш цінними;

• декому імпонує той факт, що криптовалюта позбавляє центральні банки можливості управляти грошовим масивом, оскільки з часом ці банки, як правило, знижують вартість грошей за рахунок інфляції;

• комусь подобається блокчейн-технологія, що лежить в основі, тому що це децентралізована система обробки та запису, яка може бути більш безпечною, ніж традиційні платіжні системи.

З інших плюсів віртуальних валют можна виділити глобальність, що зручно, в першу чергу, для здійснення міжнародних транзакцій, а також швидкість самих транзакцій, яка значно вища, ніж в традиційних банківських системах.

Слід зазначити, що інновації в області цифрових активів випередили нашу нормативну базу. Емісія і майнінг віртуальної валюти, її використання для розрахунків, а також оборот повноцінно не регулюються і не контролюються Україною на національному рівні. Правове регулювання в цій сфері на сьогоднішній день знаходиться у стадії розробки. З метою вирішення зазначеної проблеми депутатом України О. С. Жмеренецьким та іншими народними депутатами розроблено та подано до Верховної Ради України проєкт закону «Про віртуальні активи» № 3637 від 11.06.2020 р., яким здійснено спробу комплексного регулювання відносин, що виникають при створенні, випуску в обіг та обігу віртуальних активів, зокрема укладення й виконання правочинів з ними. Як зазначено у пояснювальній записці до проєкту, його прийняття сприятиме отриманню учасниками ринку віртуальних активів можливості користуватися банківськими послугами, сплачувати податки з отриманих доходів і отримувати юридичний захист в судах при порушенні їх прав.

Сферою правового регулювання даного нормативно-правового акта, відповідно до його ст. 2, визначено правовідносини, які виникають при постачанні послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів, а також у зв'язку зі здійсненням правочину відносно них. У ст. 1 законопроекту наведено визначення ряду термінів. Зокрема, зазначено, що віртуальний актив — це сукупність даних в електронній формі, яка має вартість та існує в системі обігу віртуальних активів. Віртуальний актив може бути як самостійним об'єктом цивільного обороту, так і посвідчувати майнові або немайнові права, зокрема права вимоги на інші об'єкти цивільних прав.

Відповідно до проєкту, встановлено, що віртуальні активи будуть ділити на забезпечені (посвідчують майнові або немайнові права, в т. ч. права вимоги на інші об'єкти цивільних прав — речі, гроші, послуги, інформація тощо) та незабезпечені. Вони не будуть засобом платежу на території Україні, але ними можна буде законно розпоряджатися, в т. ч. обмінюючи на інші віртуальні активи, гроші чи валютні цінності. Володіння, користування та розпорядження віртуальним активом буде фіксуватися в системі обігу віртуальних активів.

02.12.2020 р. вказаний законопроект у доопрацьованій редакції від 14.09.2020 р. прийнято за основу в першому читанні 230 голосами.

Заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков пояснив, що прийняття Закону «Про віртуальні активи» наблизить Україну до легалізації криптовалют. Визнання на державному рівні криптоіндустрії дозволить вивести операції з віртуальними активами на відкритий ринок, стимулювати підприємницьку діяльність в Україні і збільшити інвестиції провідних міжнародних компаній, які спеціалізуються на криптоактивах. Позитивним наслідком розвитку правового поля для сфери віртуальних активів є посилення позицій української криптоіндустрії на міжнародному рівні.

Та незважаючи на явну актуальність даного нормативно-правового акта, у висновку Головного науково-експертного управління ВР зазначено про ряд недоліків проєкту, які вимагають усунення. Зокрема, наголошено на недостатньому правовому регулюванні питань, пов'язаних із запобіганням використанню віртуальних активів для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та розповсюдження зброї масового знищення, шахрайству з віртуальними активами, а також з оподаткуванням прибутків, отриманих від вказаної діяльності, та регулюванням діяльності постачальників віртуальних послуг. Також вказано на необхідність врахувати, що наслідки широкого розповсюдження операцій, пов'язаних, зокрема, з публічною пропозицією та/ або продажем віртуальних активів, можуть бути не лише позитивними. Зокрема, частина вільних інвестиційних ресурсів може бути спрямована не безпосередньо у реальний сектор економіки, а для фінансових спекуляцій з використанням віртуальних активів.

Підбиваючи підсумки, можна зазначити, що тільки прогресивний підхід до державного регулювання криптовалютної діяльності дозволить створити умови, які забезпечать реалізацію законних і безпечних криптовалютних відносин. При цьому законодавцю необхідно знайти баланс між своїми прагненнями сприяти інноваціям і одночасно захищати суспільні інтереси.

Зверніть увагу, що юридична компанія Gracers Law Firm, що спеціалізується на питаннях White Collar Crime та кримінальному праві, прийматиме оплату своїх послуг у віртуальних активах. Схема оплати буде досить простою, а рахунок буде включати інформацію про курс долара на день оплати, а також ціну за криптовалюту та вартість наданих послуг.

Світ змінюється, і ми змінюємося разом з ним. Сьогодні вже нікого не здивувати купівлею діджитал-сукні чи лоту криптоарту. Ми давно консультуємо клієнтів зі сфери IT та працюємо з біржами криптовалют, тому нас зовсім не лякає такий формат розрахунків. Він сучасний та легальний. Передбачаю, що багато українських компаній найближчим часом перейдуть на таку форму розрахунків.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати