15 липня 2015, 12:29

Боротьба за вклади: про судову стратегію з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб

Тетяна Жуковська
Тетяна Жуковська «Prove Group, ЮК» керівник практики приватного права

Банківська система в Україні переживає не найкращі часи і першими, хто відчуває на собі фінансовий удар - це вкладники. Як повернути свої депозити з банків, які закриваються, одне з найпопулярніших питань, яке вимагає грамотної юридичної оцінки в кожній конкретній ситуації. Зокрема, вкладників цікавить, як отримати фінанси від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд) та якої стратегії дотримуватися, якщо справа дійшла до суду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Співпраця з Фондом - проблеми та ризики

Інститут гарантування вкладів в Україні працює. На сьогодні Фонд проводить виплати вкладникам банків «Київська Русь», «Кредитпромбанк», «Златобанк», «Енергобанк», «Надра» та ін. Процедура компенсації вкладів досить проста. Якщо термін вкладу закінчився на момент введення в банку тимчасової адміністрації або в період її дії, то гарантовану суму можуть виплатити до початку ліквідації банку. Якщо ж термін депозиту не закінчився, то отримати компенсацію можливо лише після прийняття НБУ рішення про відкликання банківської ліцензії та початку ліквідації банку. Для виплати гарантованої суми визначається банк-агент, в який повинен звернутися вкладник. Серед основних проблем, які можуть спіткати вкладників відзначимо:

- невключення до Переліку і Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування за вкладом;

- відмова у виплаті гарантованої суми повіреній особі вкладника у зв'язку з неналежним оформленням повноважень. Це пов'язано з тим, що в довіреності не зазначено право на отримання грошових коштів. Іноді така проблема виникає, коли банк-агент відмовляється брати до уваги довіреність, засвідчену нотаріусом в зоні АТО. Наприклад, з такою проблемою зіткнулися вкладники банку Надра при отриманні компенсації через банк-агент Райффайзен Банк Аваль.

Судова стратегія з Фондом

Ефективність судового захисту прав вкладника безпосередньо залежить від його інформованості про дії та рішення, прийняті відносно вкладу та виплати гарантованої суми. З моменту введення в банку тимчасової адміністрації, вкладник повинен визначитися з сумою заборгованості банку перед ним, для цього доцільно запросити відповідну довідку. Потім вкладнику необхідно переконатися, що уповноважена особа Фонду внесла його дані до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування. Дані Переліку є підставою для складання Загального реєстру на стадії ліквідації банку. При відсутності даних у Переліку слід витребувати від уповноваженої особи Фонду, бажано в письмовій формі, пояснення з якої причини інформація не включена до Переліку. Перераховані вище відомості будуть основою для складання позову. У тому випадку, якщо уповноважена особа ігнорує звернення, не варто відкладати звернення з позовом до суду, і просити суд визнати незаконними дії і рішення уповноваженої особи Фонду по не включенню даних до Переліку. У випадку, якщо рішення уповноваженої особи будуть надані, їх варто оскаржувати в суді.

Особлива позиція Фонду

Нестандартна ситуація склалася у вкладників ПАТ КБ Український фінансовий світ (далі – УФС). На стадії тимчасової адміністрації та ліквідації банку, багато вкладників не були включені до Переліку, а згодом і до Загального реєстру, тобто, були позбавлені права на отримання гарантованої суми за вкладом. Як правило, це відбувалося у зв'язку з тим, що уповноважена особа Фонду вирішила, що договори депозитів і всі трансакції, пов'язані з цим договором, є нікчемними.

Багато вкладників звернулися з позовами до адміністративного суду щодо захисту своїх прав. Як вбачається із судової практики, в більшості випадків суд відмовив вкладникам у задоволенні позову через неправильно обраний спосіб захисту або пред'явлення позову не до тієї особи. Наприклад, вкладники просили суд визнати незаконною бездіяльність Фонду по включенню їх до Реєстру, або з невиплати гарантованої суми вкладу, в той час, як незаконними є дії і рішення уповноваженої особи Фонду, які вкладники не оскаржували.

Тим вкладникам банку УФС, які ще не звернулися з позовом до суду або їх позови ще перебувають на розгляді в суді першої інстанції, радимо уточнити (змінити) свої позовні вимоги. Позовні вимоги повинні бути спрямовані на визнання судом незаконними дії і рішення, які послужили підставою для невключення вкладника до Реєстру. Так, якщо невиплата пов'язана з нікчемністю договору, то слід просити суд визнати незаконним рішення уповноваженої особи Фонду про визнання договорів нікчемними та зобов'язати його надати Фонду додаткову інформацію про виплаті вкладнику відшкодування за рахунок коштів Фонду. У ході розгляду справи судом, вкладники повинні просити суд зобов'язати уповноважену особу Фонду надати всі документи і рішення, безпосередньо пов'язані з конкретним внеском. Ці документи потрібно досконало вивчити на предмет належності до внеску позивача.

Також варто звернути увагу на наказ, яким договір визнаний нікчемним, чи зазначений у ньому договір, укладений з вкладником, вказані правові підстави нікчемності договору, якщо так, то які саме, на підставі яких рішень і матеріалів приймався наказ, чи мають ці документи відношення до внеску. Якщо в наказі є посилання на додаток, то його необхідно витребувати та дослідити на предмет належності до договору.

Якщо уповноважена особа Фонду не бере участі в суді особисто, а діє через представника, то варто уважно вивчити документ, яким підтверджуються його повноваження. При цьому потрібно керуватися тим, що уповноважена особа Фонду - це фізична особа, яка є працівником Фонду. Довіреність на представника повинна відповідати вимогам ст. 58 КАС України, ст.ст. 209, 237, 244, 245 ЦК України та Закону України «Про нотаріат». Якщо довіреність не відповідає вимогам закону слід звернути на це увагу суду, подати письмову заяву про неналежне підтвердження повноважень представника.

1
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати