07 грудня 2020, 18:20

Корисний Legal Tech: якими інструментами варто користуватися при підготовці до судового процесу

Дідусь Конфуцій заповідав своїм сучасникам і нащадкам аксіому: «Не дай вам Боже жити в епоху змін». Та увіковічуючи таку мудрість, він не міг і подумати, що його далекі нащадки, зокрема ми, житимемо у світі, де єдиним незмінним трендом і будуть постійні зміни. І цей тренд постійних змін не міг залишити осторонь таку донедавна досить консервативну сферу, як юриспруденція.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Така ніша юридичної справи, як судовий процес і його підготовка, на сьогодні теж зазнали кардинальних змін порівняно навіть з тим, якими вони були 5 років тому. Лише додає прикрості викривлене розуміння цього тренду сучасним Верховним Судом, який, будучи визначеним законом як взірець правоорієнтуючої практики, не бажає залишатись осторонь тенденції постійних змін та дивує відступленнями від вже відступлених правових позицій, та це вже інша тема.

Незмінним постулатом цього процесу, як і в будь-якій іншій ніші життя, залишаться такі обов’язкові Soft Skills, як справжнє бажання отримати перемогу чи, як мінімум, максимум можливого від кейсу, з яким працюєш, наполегливість, креативність і рішучість. Саме такі скіли нададуть можливість, зокрема, адвокату при підготовці до судового процесу освоїти всі потрібні для конкретного кейсу Hard Skills, вміле застосування яких дозволить отримати зі справи максимум можливого. Адже хороший юрист не той, хто знає всі закони, а той, хто найкращим чином готує свою справу і виграє її.

Тому найперший і найважливіший інструмент при підготовці до судового процесу — досконало вивчити суть справи та уважно прочитати всі наявні у ній документи й інші матеріали. Мій колега, адвокат з багаторічним досвідом Андрій К. у своєму пості у Facebook на запитання «Яку настанову дав би молодим колегам, які розпочинають юридичну кар’єру, і яка складалась би всього з 3 слів?» безальтернативно відповів: «Читай уважно документи». І я з ним на 100% солідарний у цих словах. Адже дуже часто ті документи, які наші опоненти видають за підтверджуючі те чи інше, насправді складені з помилками за формою чи змістом і не несуть того значення, яке їм намагаються придати. Так само треба уважно перечитати документи, які надає нам клієнт, який може добросовісно помилятися в їх значимості та повному змісті.

Якщо серед доказів, якими ви плануєте переконати суд, є показання свідків, їх підготовка — також професійний обов’язок адвоката. Часом є очевидці ситуації, обставини якої є складовою доказування, і вони готові засвідчити потрібні факти. Однак без впевненості у тому, що такі свідчення виглядатимуть переконливо, допускати їх у суд не слід. І якщо є припущення, що свідок може «злитись» і проігнорувати важливий момент процесу, краще попередньо відібрати в нього письмові пояснення та за можливості записати його опитування на відео. Процедурно це дозволяє зробити, зокрема, п. 8 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», де серед професійних прав адвоката передбачено, що під час здійснення адвокатської діяльності він має право в т.ч. застосовувати технічні засоби, фіксувати процесуальні дії, в яких бере участь.

Це буде доречно з огляду на психологію переважної більшості людей, суть якої в тому, що письмово написане, підписане або заявлене на відео зобов’язує автора дотримуватись висловленого, і проігнорувати це буде в рази складніше. До того ж, до клопотання про допит такого свідка ви вже можете додати відповідні його пояснення, в т.ч. зафіксовані на відео — буде ефектніше.

При підготовці свідка буде доречно багаторазово наголошувати, що йому слід говорити правду. Це закладеться в його пам’яті, і при можливих провокуючих запитаннях до такого свідка з боку опонента щодо того, чи його готували до суду і що його просили говорити, він, не заперечуючи цього факту, може підтвердити передсудові спілкування з вами і відповісти всім присутнім у залі суду, що ви просили його говорити правду, і це надасть ще більшої ваги його показанням.

Іноді бувають кейси, успіх у яких залежить від наявності чи відсутності у потенційного відповідача доказів, якими можна спростувати вашу позицію, і доступ до яких, окрім як через надання їх самим відповідачем, неможливий. Тому можна ризикнути і зробити «розвідку боєм» — подати позов та після отримання відзиву зрозуміти, чи варто йти далі. Якщо ні, можна подати заяву про залишення позову без розгляду (п. 5 ч. 1 ст. 257 ЦПК, п. 5 ч. 1 ст. 226 ГПК, п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС). І це буде без негативних наслідків для клієнта окрім сплати судового збору. Підстави стягнути з вас інші судові витрати, зокрема ті, які поніс відповідач на правову допомогу, в такому випадку будуть відсутні (адже подання позову та подальше подання заяви про залишення його без розгляду не може вважатись необґрунтованими діями позивача, а є лише його процесуальним правом).

А тепер щодо деяких техніко-тактичних аспектів комунікації з судом on-line.

На моє переконання, на сьогодні використання онлайн-комунікації з судом істотно комфортніше та ресурсно економніше порівняно з класикою: друком стосів паперів, їх завіренням та класичною процедурою подання в канцелярію, отриманням бажаної відмітки про прийняття і реєстрацію або відправленням поштою. Використовую це вже майже рік, тож ділюсь деталями і перевагами.

Передумовою можливості повноцінно використовувати оналйн-комунікації з судом є наявність власного електронного цифрового підпису, який можна отримати багатьма способами (дізнайтесь про них, просто задавши в пошуку Google відповідний запит). Найпростіше — при реєстрації в кабінеті on-line банкінгу Приват 24.

Наказом Державної судової адміністрації України від 22 грудня 2018 р. №628 запроваджено тестову експлуатацію підсистеми «Електронний суд» у всіх місцевих та апеляційних судах України, під час якої усі місцеві та апеляційні суди у ході тестового режиму експлуатації підсистеми зобов'язано дотримуватись вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 р. №30 у відповідній редакції. Вказана система передбачає надсилання процесуальних документів у електронному вигляді відповідно з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (електронного кабінету) та з обов'язковим використанням власного електронного підпису.

Водночас, враховуючи реалії оснащення та освоєння працівниками судів України підсистеми «Електронний суд», вона продовжує працювати в тестовому режимі. Свідченням її спрацьовування не в усіх випадках є кейс по справі №160/1841/19, коли позовна заява була повернута судом першої інстанції позивачеві, оскільки вона подана в електронному вигляді з використанням ЄСІТС, тому вважається непідписаною. З таким висновком погодився і суд апеляційної інстанції. І лише Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду при розгляді справи №160/1841/19 констатував, що відсутність факту початку повноцінного функціонування ЄСІТС не може бути перешкодою для роботи її підсистеми «Електронний суд» та, відповідно, права особи на подання процесуальних документів через цю підсистему в електронній формі.

Тому всім практикуючим колегам раджу освоїти систему «Електронний суд» та використовувати її. Адля тих, хто не хоче на сьогодні освоювати «Електронний суд» і звик працювати з класичними текстовими редакторами типу Word або doc-google, є не менш зручна та дієва альтернатива on-line комунікації з судом. Так, суди, особливо в період карантинних обмежень, приймають і реєструють документи у форматі PDF, які підписані електронним цифровим підписом, і жодних нарікань з цього приводу за період практики я не зустрів. Тут все просто: готуєте потрібний процесуальний документ у звичному для вас редакторі, вставляєте в нього відсканований свій підпис у формі картинки і зберігаєте такий файл у форматі PDF. Далі підписуєте його електронним цифровим підписом на сайті та направляєте на офіційну електронну адресу.

При цьому, якщо вам відома електронна адреса інших учасників справи, буде достатньо направити на таку адресу відповідні процесуальні документи, і як доказ такого направлення зробити прінт-скрін відповідного електронного листа зі скриньки та його змісту, який у прикріплених файлах долучити до документів, адресованих суду. Такий спосіб також сприймається судом як доказ надсилання відповідного процесуального документа або доказів іншим учасникам процесу. А от якщо електронна скринька інших учасників справи невідома, доведеться звернутись до класичного поштового відправлення. І відскановані поштові квитанції та бланки опису вкладеного також слід вкласти в адресований суду електронний лист, і це буде доказом надсилання копій документів іншим учасникам справи.

Якщо все ж доводиться надсилати іншим учасникам справи документи класичною поштою цінним листом з описом вкладеного,таку кореспонденцію можна надіслати за рахунок отримувача (оскільки часом таких листів слід надсилати чимало, і це стає фінансово відчутно). Адже суду слід надати докази надсилання відповідного процесуального документа або доказу іншій стороні, а не докази його отримання іншим учасником.

Також ділюся зручним форматом сплати судового збору в кабінеті on-line банкінгу, адже сформована в ньому квитанція слугуватиме належним доказом такої сплати. При її додаванні до позову чи іншого документа, з яким надається доказ сплати судового збору, обов’язково слід прописати такий текст: «Сплата судового збору онлайн на сторінці електронного кабінета клієнта банку відповідає вимогам закону, тому надана суду квитанція про сплату судового збору є підтвердженням його оплати (ВС/КЦС, справа №522/21326/16-ц, 24.04.2019 р.)». Особисто я та моя команда в переважній більшості використовуємо такий спосіб оплати судового збору і подаємо в суд скан квитанції або просто її у роздрукованому вигляді без будь-яких звірянь — і жодного разу в суду не було з цього приводу ніяких нарікань.

До наведеного додам про можливість брати участь у судовому засіданні, не перебуваючи в приміщенні суду. Для цього передбачено проведення засідання в режимі відеоконференції, де учасник може використовувати власний комп'ютер/ноутбук через програмне забезпечення EasyCon. Про цей формат не буду багато писати, оскільки про нього є достатньо інформації в мережі, зокрема найточніше і відразу можна зареєструватись в програмі за посиланням.

Радий був поділитись деякими практичними прийомами та думками. Сподіваюся, вони стануть у нагоді колегам-практикам, додадуть ефективності, економії часу та фінансів при підготовці до судового процесу і більше дозволять спрямовувати енергію на основні важелі для перемоги у справі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати