Кінець року… Час підбивати підсумки, аналізувати пройдений шлях, радіти позитивним моментам та зробити висновки з негативних. Яким цей рік був для юридичного бізнесу? Відповіді його представників можна об’єднати під одним девізом: «2016 – рік різноманітності».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Однозначно відповісти на питання, яким шляхом рухався юридичний бізнес нашої країни за останній рік, складно. З одного боку, з вітчизняного ринку пішло кілька міжнародних компаній, не побачивши сенсу у продовженні своєї роботи через спад ділової активності в країні. З іншого боку, вони надали карт-бланш для вітчизняних юрфірм, які скористалися цією ситуацією на свою користь.
Поява нових гравців на ринку свідчить про те, що кризові явища в країні не настільки всеосяжні. Проте нові гравці повинні вести свій бізнес по-новому: в аспекті мислення, підходів до роботи, позиціонування себе на ринку. Як наслідок, спостерігається нестримна конкуренція, що змушує досвідчених гравців ринку поглянути на свою BD-cтратегію іншими очима – «освіжити» погляд.
У часи, коли клієнт не хоче «переплачувати» юридичному раднику, а намагається вирішити правові питання силами власного юридичного департаменту, юридичні фірми мають «переобладнати» свою роботу, виходячи саме з потреб клієнтів. Останні з кожним днем стають більш прискіпливими до вибору потенційного юридичного радника та більш вимогливими до наявного. Консультація – це прекрасно. Однак сьогодні, з шаленим темпом розвитку технологій, якщо добре постаратися, то можна самостійно знайти будь-яку необхідну інформацію. Клієнт потребує щось більше – готовий комплекс заходів для вирішення його проблеми, робота на результат. Тим юридичним фірмам, які вміють дати клієнту те, що йому потрібно, завжди буде місце у висококонкурентному океані юридичних послуг.
В цілому, представники юридичного бізнесу оцінюють 2016 р. як більш позитивний, у порівнянні з попереднім. Спостерігається навіть деяке зростання бізнес-активності. Залишаються оптимістичними прогнози юристів стосовно перспективи на майбутній рік. Однак для цього і держава (в особі законодавця), і суспільство, і бізнес повинні докласти чималих зусиль.
У будь-якому випадку всі зміни є природними та завжди приводять до кращого. Юридичний бізнес із нетерпінням чекає наступного року, який має бути достатньо перспективним. Побачимо, що принесе нам наступний етап судової реформи – зміни у процесуальному законодавстві, новий закон про адвокатуру та виключне право адвоката на представництво інтересів клієнтів у судах. Також цікаво, як запрацюють створені «з чистого листа» найвпливовіші гілки суддівської влади. Сподіваємося, що у 2017 р. прийде до свого логічного та вдалого завершення податкова реформа, а також реформа фінансової системи. За словами представників юридичного бізнесу, якісні реформи сприятимуть залученню в економіку інвестицій, відкриють нашу країну для бізнесу та, як наслідок, матимуть позитивний вплив на роботу юридичних компаній.
Тож вступаємо у 2017 р. з позитивним настроєм, оптимістичними очікуваннями, вірою у правильність обраного шляху розвитку! Бажаємо у новому році найголовнішого – миру нашій країні!
Питання до коментарів:
1) На Вашу думку, яким був рік, що минає для українського юридичного бізнесу?
2) Яким був для Вашої компанії?
3) Назвіть три головні події/досягнення 2016 року, що сталися з Вашою юрфірмою?
4) Чого очікуєте від 2017 року?
5) Новорічне побажання колегам.
Сергій Свириба, керуючий партнер ЄПАП Україна
1.Про рік, що минає, колегами вже багато сказано як в рамках різноманітних форумів (яких, до слова, було дуже багато, здається, наговорилися на рік уперед), так і в різноманітних оглядах. Найбільше впадають в око наступні моменти:
- юридичні фірми збільшують витрати на business development, що можна пояснити низьким завантаженням;
- економічна ситуація, на жаль, не дозволяє ринку стати прозорішим;
- поява нових гравців на ринку, збільшення конкуренції;
- розробка альтернативних варіантів оплати послуг.
2. Для ЕПАП Україна рік був достатньо насиченим. Транзакційні практики залишаються у тренді, але показовим є те, що через глобальні зміни у них з’явилися досить унікальні міжнародні проекти. Варто зазначити про розквіт практики кримінального права та окремого напрямку – антикорупційного комплаєнсу. Практика інтелектуальної власності також набирає обертів. Як і раніше, судові спори залишаються в авангарді.
3. Особливо хочу відзначити наступні моменти:
- Успішні bro bono проекти, результати яких ми бачимо вже сьогодні. Ми раді, що маємо можливість зробити свій внесок у роботу над законопроектом про благодійні смс-повідомлення (прийнятий у жовтні 2016 р.), наказ про допуск до відділень інтенсивної терапії (підписаний у червні 2016 р.);
- Низка унікальних проектів як в Україні, так і за кордоном. ЄПАП Україна супроводжує перший у своєму роді проект ДПП у Грузії – створення госпітального кластера республіканського значення;
- Розширення географії: ми активно працюємо над відкриттям нових офісів в інших юрисдикціях.
- Збільшення команди: приєднання в ролі партнера до вашингтонського офісу бюро Джеймса Ворліка (високопоставленого американського дипломата);
- Поряд із промисловими гігантами ЄПАП Україна вже другий рік поспіль входить до Реєстру великих платників податків на 2016 р.
5. У прийдешньому році бажаю всім чесної, відкритої і конкурентної боротьби.
Оксана Ільченко, партнер ЄПАП Україна
4) Думаю, що в наступному році поглибиться розшарування на ринку юридичних послуг на юрфірми, які пропонують унікальні нестандартні рішення для клієнтів, а також на ті, які спеціалізуються на коммодитизованих продуктах. Більш інтенсивним стане тренд повернення юрфірмам частини роботи, яка протягом останніх років мігрувала в юрдепартаменти (насамперед, це робота у сфері комплаєнсу, де юридичні служби традиційно в конфлікті інтересів з «бізнесом»). Також впевнена, що скоро ми побачимо декілька цікавих експериментів на полігоні підвищення ефективності.
Олег Батюк, керуючий партнер київського офісу Dentons
2) Для Dentons 2016 р. став роком безпрецедентного зростання. Щоб розширити свої можливості для надання всебічної підтримки нашим клієнтам, від початку цього року ми рухалися у наступних напрямках:
- Зростання. Здійснено значні інвестиції для залучення талановитих юристів, щоб розширити спектр та підвищити якість послуг, пропонованих нами в Європі. В результаті, у Dentons прийшли понад 70 нових юристів, у тому числі 25 партнерів у сфері корпоративного права, злиттів та поглинань, прямих інвестицій, банківського права та фінансування, регулювання діяльності фінансових установ, судових спорів, оподаткування, конкурентного права, страхування, ринків капіталу і трудового права.
- Розширення. Відкрито нові офіси в Римі, Люксембурзі та Мюнхені. Ми завершили наше об'єднання з Rodyk & Davidson в Сінгапурі, з Cardenas y Cardenas (провідною колумбійською фірмою), з Lopez Velarde в Мексиці та з Gadens в Австралії.
- Інновації. Створено особливі команди для надання консультацій з правових і ділових питань, що виникають у зв'язку з голосуванням стосовно Brexit та майбутнім виходом Великобританії з ЄС. Ми запустили мережу Nextlaw Global Referral Network, яка надала доступ до кращих фахівців у всьому світі. На відміну від інших подібних мереж, Nextlaw Global Referral Network не вимагає плати за реєстрацію та не надає виняткових територіальних прав одній фірмі.
- Ініціатива на ринку юридичних послуг. Продовжується процес вдосконалення юридичної практики за допомогою Nextlaw Labs. Нещодавно ми анонсували спільний проект з RAVN Systems, покликаний допомогти клієнтам вирішувати питання, пов'язані з Brexit. NextLaw Labs також здійснила інвестиції у британський стартап Apperio, що є провайдером послуг з управління проектами із застосуванням юридичних технологій, а також уклала угоду про співпрацю з фондом Seedcamp для спільного пошуку найперспективніших стартапів у сфері юридичних технологій. NextLaw Labs отримала нагороди від Financial Times і Legal Week як одна з найбільш передових ініціатив на ринку юридичних послуг.
5) Шановні колеги! Бажаю Вам злагоди й миру, втілення задумів і мрій, міцного здоров’я, цікавих проектів, зростання бізнесу, творчих сил і наснаги, життєвого балансу та процвітання!
Назар Чернявський, партнер Sayenko Kharenko
1) В цілому, 2016 р. був достатньо суперечливим. З одного боку, певним чином загальмувався процес реформ, однак з іншого – почала відновлюватися бізнес-активність. В результаті, для юристів, як і раніше, було чимало роботи. І тут все залежало від уміння тієї чи іншої команди швидко реагувати та пристосовуватися до нових умов. Юридичний ринок цього року зазнав певних трансформацій, які були пов’язані, насамперед, з виходом низки іноземних фірм, створенням нових локальних фірм та посиленням активності нових гравців на ринку. Також можна очікувати нових змін на ринку у зв’язку з посиленням регулювання адвокатської професії та реформою судової системи. На мою думку, це повинно призвести до підвищення рівня професіоналізму тих фірм, які залишаться на ринку, й частково витіснити з ринку всіляких посередників та недобросовісних осіб.
2) Для Sayenko Kharenko цей рік був надзвичайно активним. Ми продовжували розвивати нові практики й запускати нові продукти на ринку. Таким чином, у 2016 р. ми працювали над двома найбільшими податковими спорами в Україні, представляли Україну в найбільших справах в рамках механізму вирішення спорів СОТ, посприяли прийняттю Закону «Про фінансову реструктуризацію» та прийняттю за основу ще кількох важливих законопроектів для ринку капіталів, запустили 3 офіси розробки програмного забезпечення для великих іноземних ІТ-компаній, супроводжували найбільшу в регіоні M&A трансакцію в онлайн-індустрії з основними активами в Україні (Playtika). Ще більше наших юристів та практик були відзначені міжнародними юридичними рейтингами, а фірма ще більше виросла за розміром. Ми завжди намагаємося сприймати виклики ринку як нові можливості та максимально їх використовувати.
4) Вже в кінці 2016 р. ми побачили чимало нових викликів, з якими нам доведеться мати справу у 2017 р. Проте ми маємо надію, що у зв’язку з цим економічна активність не сповільниться, а Україна й надалі буде цікавити потенційних інвесторів. Також ми очікуємо значного прогресу (якщо не завершення) реформи судової системи та правоохоронних органів. Насамперед, це повинно повернути довіру інвесторів до України та відновити бажання вкладати в нашу країну хоча б якісь кошти. Наступним кроком має стати очищення банківської системи та фінансового сектору, після чого ми сподіваємося побачити певну лібералізацію валютного режиму. Ще одним фактором, який впливатиме на характер проектів та завантаженість юристів, стане податкова реформа (зокрема, запровадження системи обміну інформацією, розкриття бенефіціарів та деофшоризація). Отже, ми очікуємо, що знову буде багато роботи й розслаблятися не варто.
5) Всім колегам бажаю дивитися навколо широким поглядом і не боятися щось змінювати як у своєму житті чи роботі, так і в державі. Можливо, тоді життя в країні стане хоча б трохи кращим, а нашим дітям вже буде легше рухатися далі. Головне – пам’ятати, що професія юриста виконує ще й соціальну функцію. Багато в чому ми задаємо стандарти поведінки для інших. Тож намагайтеся бути позитивним взірцем!
Денис Лисенко, керуючий партнер AEQUO
1) 2016 р. став для юридичного бізнесу в Україні черговим роком випробувань, зокрема на міцність фінансових та організаційних моделей, витривалість партнерів і партнерств юрфірм під час кризового періоду в економіці та політиці не лише нашої країни, але й багатьох регіонів світу. Він запам'ятався подальшим посиленням конкуренції на місцевому ринку як безпосередньо між старожилами, так і за участю нових команд, що докладають значних зусиль для переформатування окремих сегментів ринку, а деякі з них також пропонують нову філософію та інструменти ведення юридичного бізнесу.
2) Рік, що минає, був для нашої фірми сповнений, насамперед, напруженою роботою над клієнтськими проектами, яка принесла нам почуття задоволення від досягнутих в інтересах клієнтів результатів. Наш колектив у професійному сенсі значно виріс і кількісно, і якісно. Попри успішно виконані фінансові таргети, ми не дозволяємо собі сповільнитися, а плануємо впевнено рухатися до нових амбітних цілей у 2017 р.
3) Найголовнішими подіями для Aequo у 2016 р. стали наступні: запровадження інноваційної програми Client Care, що включає аналітичну складову, механізми зворотного зв'язку та нові IT-інструменти для наших клієнтів (Aequo Hub), відзначені дослідженням FT Innovative Lawyers; зростання наших колег як професіоналів та управлінців у контексті подальшого розширення ключових практик фірми; визнання нашої фірми провідним міжнародним юридичним рейтингом Chambers Europe Юридичною фірмою року в Україні.
4) Моїми головними очікуваннями від 2017 р. є макроекономічна та політична стабілізація в Україні, незворотність, успішне просування та нарощування темпів реформ державного апарату, включно із судовою реформою, встановлення прогнозованого податкового режиму для бізнесу. Саме ці чинники будуть здатні відновити довіру та апетит інвесторів до нашого ринку, а отже, дати новий імпульс для розвитку українського юрбізнесу, який, на мою думку, здатний і зможе продемонструвати кращі результати, у порівнянні з попередніми роками стагнації.
5) Бажаю всім професійного зростання, плідних партнерських стосунків з колегами та клієнтами, міцного здоров'я та сімейного добробуту!
Дмитро Александров, керуючий партнер ALEXANDROV&PARTNRS, адвокат
2016 р. змусив майже всіх поглянути на підходи до ведення юридичного бізнесу по-новому. Однозначно, цей рік не був простим, але водночас він відкрив нові можливості для тих, хто був готовий діяти швидко та ефективно в екстремальних умовах, що склалися на ринку.
На мою думку, завдяки процесам, що відбувалися в суспільстві, економіці та бізнес-середовищі, 2016 р. став роком, який призвів до переосмислення юридичним ринком підходів до ведення бізнесу, ринкового позиціонування, маркетингу та кадрової політики.
У цьому році ми бачили тренд, який останнім часом проявляється все помітніше. Клієнти не хочуть платити зовнішнім юристам за типову роботу, замикаючи майже всю роботу на власних юридичних департаментах. Зовнішніх юристів все частіше залучають для вирішення складних, неординарних завдань. Саме тому наша компанія все більше фокусується на наданні ексклюзивних, унікальних послуг своїм клієнтам.
Взагалі, юридичний ринок дуже швидко еволюціонує, а фокусування на потребах клієнтів перестає бути пустим гаслом і стає бізнес-філософією для все більшої кількості юридичних компаній.
Для ALEXANDROV&PARTNRS переосмислення, про яке я зазначив, виразилося у розробці та реалізації нової стратегії діяльності компанії. Ця стратегія відповідає нашому спільному баченню сучасного стану ринку та його майбутнього розвитку. Однак вже на початку наступного року вся команда візьме участь в її оновленні та доопрацюванні, щоб актуалізувати на новий рік нові цілі та підходи до їх досягнення.
Кадри в юридичному бізнесі – це головний капітал, а 2016 р. це вкотре підтвердив. Одним із найважливіших кроків у цьому році, на мою думку, є здійснене в компанії підсилення команди та формування її кістяку з фахівців, які оцінюють зовнішні й внутрішні процеси через призму антикризового та клієнтоцентричного підходу до роботи.
Конкурентна боротьба стає все сильнішою, а сама конкуренція якісно змінюється. Від політики демпінгу вартості послуг та агресивного маркетингу ринок все активніше переходить до намагання конкурувати якістю та унікальністю, а це дає стимул для того, щоб кожного дня ставити перед собою ціль бути кращими й перемагати у чесній конкурентній боротьбі. Я вважаю, що ці процеси у 2017 р., як і в наступних роках, ставатимуть лише сильнішими.
Для нашої компанії цей рік відзначився новими здобутками. Серед основних досягнень за 2016 р., якими ми пишаємося найбільше, варто відзначити отримання премії «Юридична фірма року в агросфері», визнання мене адвокатом року в цій галузі, а також нові формати комунікації з представниками бізнес-середовища, які ми запропонували ринку (практикум «Право на агробізнес» та Lunch&Wine). У наступному році ми плануємо далі розвивати ці формати. Також у 2016 р. ми видали нову книгу «Ефективний агробізнес» та отримали чимало позитивних відгуків від клієнтів і колег.
Розуміючи потреби наших клієнтів та реалізовуючи комплексний підхід до їх вирішення, протягом цього року ми розширили партнерську мережу, а також встановили партнерські відносини з лідерами у сферах надання супутніх до наших послуг.
У новому році ми очікуємо на складні та цікаві проекти, тому вся команда ALEXANDROV&PARTNERS йде на заслужений відпочинок до 10.01.2017 р., щоб у сімейному колі кожен її член попрощався з насиченим 2016 р. та набрався сил, аби реалізувати все, що ми запланували на 2017 р.
Ми віримо, що ринок і надалі змінюватиметься. Він не ставатиме меншим, але буде складнішим і ставитиме перед юристами нові вимоги та виклики.
Перед Новим роком хотілося б побажати всім колегам успіху, нових професійних звершень та розвитку бізнесу. Вірю, що для кожного юриста, який готовий працювати наполегливо та з повною самовіддачею, 2017 р. стане роком росту й процвітання.
Олександр Мінін, старший партнер «КМ Партнери»
Рік, що минає, був кращим, ніж попередній. Проявилися певні тренди юридичної роботи, спрямовані на майбутній розвиток бізнесу клієнтів. Економіка вийшла зі стану шоку та невизначеності, почалося деяке планування. В цілому, бізнес-середовище стало сприятливішим, хоча йому ще далеко до бажаного стану. Сьогодні можна говорити лише про обмежені позитивні тенденції.
Для юридичного бізнесу нові можливості створює і конституційна реформа. Звісно, поки що не так багато змінилося. Однак вже навіть за такою зміною в Конституції як перехід від сліпої підпорядкованості судів закону до керування суддів правом стоїть багато можливих позитивних зрушень. Наразі це лише потенційні можливості, які надаються, а їх реалізація залежить від нашої спільної праці.
Власне, таким був рік і для нашої компанії. Від цього є певне задоволення, але все відбувається дуже повільно і не в тих обсягах, як гадалося. З позитивних зрушень можна назвати те, що суди починають сприймати практику Європейського суду з прав людини, яку намагаємося всіляко просувати в конкретних кейсах. До того ж санкції за Податковим кодексом мають характер кримінальної відповідальності, а отже, не можуть бути застосовані без вини платника податку, яка має бути доведена належним чином. Тож сподіваємося, що це покладе край автоматичному застосуванню санкцій за Податковим кодексом, які є надмірними.
Наполеглива робота вже впродовж кількох років над питаннями кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків (зокрема, над процедурними питаннями кримінальних проваджень) призвела не тільки до успіхів у конкретних справах, а внесла відповідний експертний внесок в регуляторні й практичні зрушення з цього питання. Завдяки зусиллям депутатського корпусу і включення Мінфіну до цих питань, вдалося домогтися змін від ДФСУ до відомчих документів щодо ініціювання таких справ зі внесенням певних обмежень. Маємо надію, що це дійсно обмежить тягар таких кримінальних проваджень, які в більшості відомих нам випадків були не стільки засобом контролю, як саме тиском на бізнес. Робота у цьому напрямку триває.
Також не можу не згадати про зусилля працівників нашої фірми щодо сприяння розвитку принципової моделі оподаткування – активної участі в розробці оподаткування виведеного капіталу замість наявного оподаткування податку на прибуток. Ця модель (якщо вона буде підтримана парламентом), згідно з рішенням Національної ради реформ, має бути запроваджена з 2018 р. Однак навіть вже поточна робота з цього питання була дуже корисною, оскільки допомогла у виявленні й аналізі низки вад системи. Таким чином, вже є певні результати.
Сподіваємося, що наступний рік буде кращим. Очікуємо не зовсім «ракетний старт», але хоча б покращення позитивних тенденцій. Хочеться побажати всім колегам, щоб ці очікування справдилися, щоб на практиці ми виявилися песимістами в цих оцінках, тобто щоб прийдешня реальність була навіть кращою, ніж ми зараз очікуємо.
Так не станеться без певних зусиль. Майбутнє таке, яким ми робимо його самі. Тож до праці! Однак при цьому треба пам’ятати, що в житті завжди є місце для свята. Отже, Веселих Свят і щасливого Нового Року!
Ірина Назарова, керуючий партнер Адвокатського об’єднання «ENGARDE»
1) Рік, що минає, видався для юридичного бізнесу в Україні нелегким, сповненим викликів ринку, який зазнав падіння. Щоправда, разом зі складнощами та викликами прийшли нові можливості. Гравці ринку, які були здатні до спеціалізації та оптимізації, стали переможцями перегонів сезону 2016 р. на нашому ринку.
2) Адвокатське об’єднання «ENGARDE» напружено працювало як над новими проектами, так і над тими, які ми розпочали раніше. Успіх у цих проектах приносив нам додаткову впевненість у собі та визнання з боку клієнтів. З приємністю відзначу визнання нашої роботи експертною спільнотою, зокрема фаховими ЗМІ. Проект «Лідери ринку» від «Юридичної Газети» визнав «ENGARDE» найкращою українською фірмою в галузі міжнародного арбітражу. Таке визнання є цінним для всього колективу фірми. Як справжня команда, радість перемог ми помножуємо в рази!
3) Наша робота спрямована на розвиток юридичної професії. В листопаді цього року вже вшосте пройшла міжнародна конференція Асоціації правників України (АПУ) «Kiev Arbitration Days: мислити глобально!» Ця подія завжди є досягненням для «ENGARDE». Адже робота над організацією конференції починається за рік до її проведення. Особливо це стосується програми заходу, за яку я відповідаю як програмний координатор. Готуючись, обмірковуємо теми обговорення, кандидатури запрошених спікерів та ін. Ретельна підготовка заходу протягом року гарантує його успіх.
Спільно з АПУ та колегами з інших юридичних фірм ми провели серію необхідних міжнародних семінарів для українських суддів. Семінари були присвячені виконанню й визнанню в Україні рішень міжнародних комерційних арбітражів та іноземних судів.
В офісі Ради Європи у Страсбурзі моя колега Ірина Шевчук представила зі співавторами навчальний курс з прав людини в аспекті трудових прав.
4) Що стосується розвитку, то Україна лише розпочинатиме одужання (стабілізацію економіки та політичного життя). Отже, ми побачимо найперші паростки економічного зростання після багатьох років кризи. Вірогідними стають приватизаційні проекти на рівні середніх та великих підприємств. Згодом відважні інвестори вкладатимуть кошти в економіку України. Саме на цих економічних гравцях варто концентруватися юридичним фірмам. Надання юридичних послуг амбіційним інвесторам (національним та закордонним) допоможе юридичному бізнесу бути самодостатнім та вести за собою інших.
5) Дорогі колеги, бажаю вам оптимістично дивитися у майбутнє та сміливо планувати професійне зростання і розвиток ваших фірм. Звичайно, реалії життя корегуватимуть наші плани. Однак найважливішим є те, що творцями нашого життя будемо ми!
Олег Маліневський, партнер FCLEX
1) В цілому, вітчизняний ринок може віднести 2016 р. до власного активу. Адже основні гравці вже пристосувалися до нинішньої політичної й соціально-економічної ситуації та демонструють відчутну бізнесову активність. З-поміж основних галузевих трендів варто відзначити наступні: традиційна популярність практик вирішення спорів, банкрутства та банківського права, що зумовлено подальшим дефіцитом ліквідності більшості секторів економіки, подальшою ліквідацією банків, відсутністю ефективного врегулювання питання реструктуризації кредитної заборгованості тощо;
- значне зростання частки практики кримінального права, а саме White-Collar Crime, що не в останню чергу зумовлено рішучою політикою держави у сфері подолання корупції та надактивною позицією новостворених антикорупційних органів;
- поява інтересу до інституту виконання судових рішень, що зумовлено наміром держави відмовитися від власної монополії у цій сфері та запровадити інститут приватних судових виконавців.
Загалом, реформаторська діяльність держави наразі перебуває у надактивній законодавчій фазі, змінюючи ландшафт і в інших важливих сферах юридичної практики (держзакупівлі, антимонопольне право, цінні папери, корпоративне право та ін.).
2) Безумовно, рік, що минає, був для команди FCLEX вдалим, дуже насиченим на цікаві проекти та вельми продуктивним. Він подарував нам багато нових відомих клієнтів, які довірили нам свої чи не найчутливіші (принаймні з репутаційного боку) проблеми. Подібна довіра – це найбільший скарб нашої компанії, основа основ стратегії її розвитку.
3) По-перше, ми розширили коло постійних клієнтів. Цей рік надав нам можливість співпраці з новими, цікавими та відомими компаніями й особистостями, переважно з підприємницьких кіл, більшість з яких – лідери у своїх галузях економіки.
По-друге, ми зміцнили команду та розширили практики. Окрім подальшого розвитку практик вирішення спорів та банкрутства, цьогоріч ми приділили багато уваги практиці кримінального права (White-Collar Crime), що вплинуло на економічні показники фірми, дозволило залучити нових клієнтів. Загалом, ми виявили тенденційну річ – поєднання практики вирішення спорів та White-Collar Crime не лише дає економічну синергію, а є вимогою часу, з урахуванням тенденцій до законодавчої криміналізації порушень у сфері господарської та службової діяльності, стиранням чіткої грані між приватним спором та кримінальним правопорушенням.
По-третє, важливим є визнання серед колег та в експертних колах. Вхід до ТОП-15 загальнодержавних рейтингів, численні міжнародні, галузеві й індивідуальні відзнаки в ключових для нас практиках вирішення спорів, банкрутства та кримінального права, які були зібрані командою цього року, свідчать про те, що на юридичному ринку у нас сформувалась необхідна репутація, а за всіма показниками ми увійшли до когорти лідерів.
4) На майбутнє я прогнозую збереження загальнодержавних тенденцій та позитивну динаміку розвитку юридичної практики. При цьому багато що залежатиме від успішності впроваджуваних реформ, особливо судової. На мою думку, необхідним рецептом успіху повинен бути відхід від популізму та самопіару, зайвого акценту на зміну облич та декорацій у бік забезпечення комплексності та системності законодавчих перетворень, їх глибокого науково-практичного підґрунтя.
5) Колегам бажаю виконання найамбітніших бізнес-планів, професійного драйву, наснаги, нових справ і проектів, розширення горизонтів власної юридичної практики та відчуття неповторного смаку нових перемог!
Микола Стеценко, керуючий партнер AVELLUM
1) В цілому, ми очікували, що в цьому році буде більше трансакційної роботи, проте не можемо сказати, що для ринку рік пройшов у повільному темпі, адже більшість фірм показали високу завантаженість.
2) Для AVELLUM 2016 р. – це рік успішних та значних проектів. Варто відзначити низку угод у банківському секторі, зокрема придбання Укрсоцбанку Альфа Груп. Гарним прикладом є придбання компанією Altran, світового лідера у сфері інновацій та консалтингу, компанії Lohika, провідної компанії з розробки програмного забезпечення. На ринку фармацевтики помітним кейсом стала інвестиція компанії Фармак у Польщу. Ми супроводжували майже всі серйозні реструктуризації боргів в Україні, а також ведемо складні арбітражні та судові спори.
3) Ми пишаємося нагородою, яку AVELLUM отримала навесні, – Ukraine Law Firm of the Year міжнародної юридичної директорії International Financial Law Review. Це заслуга всієї команди, яка працювала над низкою складних та вимогливих проектів. Ми в жодному разі не плануємо розслаблятися. Навпаки, таке визнання є потужним стимулом працювати та зростати далі не лише для партнерів, а й для усієї команди.
Також не можу не відзначити оновлення візуального стилю та запуск нового веб-сайту AVELLUM. Ми працювали над цим проектом більше ніж півроку. Ми пишаємося результатом і вже зараз бачимо якісні зміни в реалізації нашої маркетингової стратегії. Ми отримали багато позитивних відгуків щодо роботи нового сайту та вже можемо стверджувати, що створили певний тренд на ринку, піднявши планку роботи у вебі. Нам вдалося вдвічі збільшити час, який користувач за один сеанс проводить на сайті, а також вдвічі зменшити процент відмов (ситуацій, коли користувач закриває сайт після перегляду лише однієї сторінки).
До того ж варто відзначити всі події, пов’язані з командою AVELLUM. Це не ті досягнення, про які компанії пишуть прес-релізи. Це щоденна робота партнерів та HR відділу, що має на меті комфорт команди в цілому та піклування про кожного співробітника AVELLUM зокрема. Цього року ми значно оновили робочі місця та техніку співробітників, окрім переїзду в новий, більший та комфортніший офіс. Також ми вкладаємо багато ресурсів у розвиток нашої команди. Ми ніколи не проводимо примусових team building заходів, проте цього року відбулося більше ніж 20 корпоративних заходів, у яких взяли участь члени команди.
5) Насамперед, бажаю здоров’я рідним. Адже це наша стіна, найперша підтримка, яка мотивує та допомагає рухатися вперед. Також бажаю мудрості приймати зважені рішення та виходити з честю зі складних ситуацій. І наостанок хочу нагадати, що щастя – це не кінцевий пункт призначення, це шлях. Бажаю побачити уроки навіть у проблемах, прекрасне – у дрібницях, а також кожного дня отримувати задоволення від спілкування.
Діма Гадомський, СЕО Axon Partners
1) Зазвичай, на українському юридичному ринку нічого цікавого та екстраординарного не трапляється. Цей рік був просто ще одним звичайним роком. З'явилась купа нових невеликих юридичних компаній. Кілька великих і середніх компаній випали з рейтингів. Власне, нічого нового.
2) Для нас цей рік був першим. Приємно, що не останнім. Рівно 9 місяців тому ми створили найдивнішу юридичну компанію України, заодно познайомивши юридичний ринок з Agile та холакратією. Трохи пізніше ми виявили, що працювати без втрати якості та швидкості можна усього 4 дні на тиждень. Ще пізніше ми зробили всі фінанси компанії доступними нашим юристам. Це могло б виглядати як «валяння дурня», якби все це не було серйозно. Серйозно, але не нудно. Кілька місяців тому ми отримали в клієнти першу публічну компанію з NYSE. Наш підхід до управління проектами потрапив у дві номінації Leadership Award у Лондоні. Наш колектив збільшився з 8 до 17 осіб. До того ж ми серед лідерів рейтингів у ІТ-праві. Отже, для нас рік був хорошим.
3) Ми не втратили жодної людини, ми не втратили жодного клієнта. Це може виглядати досягненням з дуже сильною натяжкою. Проте це все ж таки досягнення. Протягом року я мільйон разів пояснював партнерам інших юридичних компаній, поважним людям, що за відсутності ієрархії теж можна керувати компанією та зберегти трирівневе управління якістю. Звичайно, у нас самих не було такої впевненості, оскільки прикладів пласких структур консалтингу немає. Однак пласка структура витримала та навіть дозволила вирости вдвічі. Люди отримали свободу, а клієнти продовжують отримувати якість.
Ще одне досягнення – це люди, яких нам вдалося об'єднати навколо Freakolawyering Weekends. Ви не уявляєте, як цікаво сперечатися про легалізацію вбивств на замовлення, розумних контрактів, тіньової фінансової системи, платної черги за безкоштовними квитками тощо з людьми, які мають власну думку та вміють її обґрунтувати.
4) Ми очікуємо, що якийсь львівський коворкінг стане для нас не менш гостинним, ніж київський. До того ж вже у лютому. В лютому ми очікуємо в себе на борту іноземних юристів. А в березні ще четверо наших юристів стануть власниками часток в Axon Partners. Про плани після березня не розповідатиму, тому що будете сміятися.
5) Бажаю вам залишатися самими собою, не зважаючи на те, що очікує від вас оточення!
Ернест Грамацький, адвокат, президент «Грамацький і Партнери»
Рік, що минає, був різним як для кожної компанії, так і для юридичного ринку в цілому. Ми побачили зародження нових трендів, появу юридичних стартапів, з’явилися нові цікаві гравці. Що стосується правил, ринок та бізнес, як і на початку становлення, залишається репутаційним, тобто клієнтський досвід складається переважно з переконання, як та з яким результатом працював юридичний радник. Також варто зазначити, що у 2016 р. особливої уваги набули професійні рейтинги. Сьогодні клієнт зважає не лише на власний досвід, а ще й зважає на думку ринку.
Безперечно, мимоволі кожен з управлінців аналізує результати року, що добігає кінця. Сподіваюся, що наступний рік буде ще кращим. Робити все можливе, прагнути кращого – це неодмінна складова бізнесу. Будь-яка справа неможлива, якщо не вірити в її успіх, але зважати на ризики та кон’юнктуру. Як показав досвід криз, які ми вже пережили, неможливо застрахуватися від «чорних лебедів». Однак здатність швидко реагувати та змінювати стратегію розвитку бізнесу є безцінними навичками.
Отже, бажаю нам всім не втрачати здатність змінюватися та набратися сміливості для рішучих дій. Всім колегам бажаю у 2017 р. досягти тієї максимальної планки, яку вони собі встановили та навіть пе