29 December 2022, 19:11

Яким був 2022 рік для юридичного ринку України?

Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Повномасштабне вторгнення росії в Україну, з усіма її наслідками для країни, триває 10 місяців, глобальна рецесія набирає обертів, а МВФ погіршує прогнози. Партнери юридичних компаній, з ким вдалося поспілкуватися «ЮГ», не приховують проблем, проте не занепадають духом та впевнені в тому, що період умовного «виживання» закінчився, а ринок на порозі нового етапу. Керівна ідея 2022 року – вміння зберігати і розподіляти енергію і ресурс на довгий час – спрацювала: основу збережено, ринок загалом поступово повертається до робочого ритму (хоча і не business as usual). 

Головною проблемою усіх компаній все ще залишається досить вузький горизонт планування роботи – максимум 2-3 місяці. Тому врахувати всі ризики надалі неможливо. Загальна економічна ситуація в країні (до кінця року очікується до 35% падіння ВВП) також негативно позначається і на ринку юридичних послуг. У таких умовах вони, зрозуміло, все ще не є пріоритетними для клієнтів. За таких обставин Тімур Бондарєв, керуючий партнер Arzinger, навіть зазначив про втрату мотивації в колег працювати на ринку: «Ми побачимо зникнення деяких гравців. Адже дохідність на вкладення капіталу на юридичному ринку під час війни є однозначно найнижчою, порівнюючи з будь-яким іншим бізнесом». 

Проте юридичні компанії впевнено доводять, що навіть у таких надважких умовах можна робити свою справу якісно.

Збереження команди та командного духу

Основним своїм здобутком за цей час переважна кількість компаній назвала збереження команди та командного духу, який навіть в умовах війни дає змогу надавати клієнтам 100%-ну підтримку.

Сергій Свириба, співкеруючий партнер Asters, каже: «Наші люди – наш скарб. Вони дивовижні – підлаштовують свій робочий графік під відключення електроенергії, встигають закрити робочі питання, працюють під час повітряної тривоги з бомбосховищ та організовують зустрічі, враховуючи їх наявність неподалік. Паралельно підтримують ЗСУ, консультують pro bono державні органи».

Робота з командами розпочалася ще до війни. Пам’ятки на випадок війни, маршрути евакуації, бронювання житла, допомога в евакуації, виплата коштів наперед. Дієвим, хоча і ризикованим інструментом став секондмент. Олексій Фелів, керуючий партнер ЮФ INTEGRITES, зазначив: «Ми забезпечили майже двом десяткам наших колег секондменти (онлайн та офлайн) в юридичних фірмах та наших клієнтах за кордоном. Завдяки секондменту нам вдалося як розділити з партнерськими фірмами зарплати для колег, так і забезпечити їм безперебійну роботу та можливість професійно розвиватися». 

Попри намагання зберегти колектив, все-таки з вересня людей почали відпускати. З ринку йдуть юристи, яких із задоволенням забирають юрфірми Лондона, Женеви, Дубліна, ОАЕ. Фактично фірми починають втрачати молодь, яка мала б бути наступною зміною. 

Тімур Бондарєв звернув особливу увагу на те, що великі системні фірми, напевно, змогли зберегти основне ноу-хау: «Водночас головне питання полягає в тому, як довго можна буде зберігати його в умовах повної непередбачуваності та відсутності потрібної кількості роботи».

Адаптація

Звичайно, зберегти команду та якість надання послуг вдалося завдяки адаптації до умов війни. Вона полягає не тільки в коригуванні юридичними фірмами власних бізнес-стратегій (пріоритетність послуг, переналаштування робочих процесів, переформатування роботи практик, реорганізація роботи з персоналом, оптимізація операційних витрат тощо). Це й технологічна адаптація інфраструктури для роботи в реаліях війни: обладнане укриття, дизель-генератори, Starlink, зарядні станції EcoFlow тощо. Михайло Ілляшев, керуючий партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери», пояснює цю адаптацію просто: «Витримати сьогодні – означає перемогти завтра».

Робота з клієнтами 

Пріоритетом, як і до війни, залишається, звісно, робота з клієнтами. Швидка та якісна підтримка будь-яких їхніх потреб дає крім репутаційних зисків (що особливо цінне зараз) й можливість тримати певний обсяг бізнесу, контролювати баланс. Адже, як вважає Сергій Попов, партнер, керівник групи податкового та юридичного консультування KPMG в Україні: «Саме клієнти будуть тим фундаментом, який дасть змогу юридичному бізнесу вистояти в ці важкі часи».

Звісно, не буде перебільшенням сказати, що ті, хто залишився працювати на вітчизняному юридичному ринку, є справжніми героями. Взаємозв’язок прямий, адже реальний бізнес і українські юридичні компанії, які сплачують податки в Україні, разом працюють на Перемогу. Реалізація спільних проєктів на підтримку ЗСУ, благодійність, спонсорство та створення нових платформ для спільного розв’язання проблем, що виникли в бізнесу з початком війни, дійсно дали можливість зберегти не просто довіру клієнтів, а саме віру в те, що перемога обов’язково настане. Мар’ян Мартинюк, старший партнер МORIS, наголошує: «Коли всі в один час опиняються в кризовій ситуації, саме максимальна прозорість та відвертість у взаєминах допомагають зберегти співпрацю».

Допомога ЗСУ та державі 

Усі представники юридичних компаній, з ким ми поспілкувалися, кажуть, що найголовніше в прийдешньому році – це ЗСУ та допомога їм. Також юридичні компанії активно долучаються до волонтерської діяльності, створюють благодійні фонди та допомагають у соціальних проєктах, консультують pro bono державні органи та законопроєктні робочі групи. 

Чи вдалося ринку зберегти свій довоєнний ресурс?

Якщо загалом говорити про ринок, то ні, не вдалося. Всі партнери однозначно визнали, що обсяг ринку, особливо в окремих практиках, дуже суттєво просів. Однак можна говорити, що основний удар витримано. 

Якісний ресурс ринку – люди та репутація – загалом збережено. Ключові команди продовжують працювати на ринку України. 

Майбутнє! 2023 

У 2023 році значення матиме лише робота ЗСУ. Як зазначив Мар’ян Мартинюк: «Ми можемо скільки завгодно моделювати, як буде розвиватись наш юридичний ринок після Перемоги (і ми це нерідко обговорюємо на партнерських нарадах між собою). Чи буде це у 2023 році – відповідь дасть ЗСУ».

Україна набуває перспектив, але, поки триватиме війна, важко очікувати на активні інвестиції. Своє основне завдання на наступний рік юридичний бізнес формулює просто: вижити, перемогти, зберегти свою ринкову частку і репутацію! А будь-які проєкти для держави, армії, зокрема pro bono, повинні стати обов’язковими для всіх. 

Юрій Хапко, керуючий партнер ЮФ Totum, налаштований оптимістично: «Юридичний бізнес – це як доменна піч, його неможливо призупинити... Тому нам важливо пережити ці скрутні часи разом і без втрат. Все інше відбудуємо, бо ми будуємо можливості». 

Віримо, що 2023 рік стане переможним! Слава Україні!

Коментарі

Олексій Фелів Олексій Фелів, керуючий партнер ЮФ INTEGRITES

1. Чи вдалося зберегти свій довоєнний ресурс? 

Ми як фірма успішно зберегли наш головний ресурс і цінність – команду. Звичайно, є винятки – в силу різних причин, зумовлених війною, ми попрощалися з низкою працівників. Однак понад 98% людей лишаються з нами, ми продовжуємо працювати, попри всі перепони.

2. Які три кроки ви зробили, щоб адаптувати компанію до умов війни? 

Ми почали працювати над проєктами в інших юрисдикціях, де виконуємо роль general counsel. Це дає можливість забезпечити команду роботою не лише над проєктами в Україні.

Ми забезпечили майже двом десяткам наших колег секондменти (онлайн та офлайн) в юридичних фірмах та наших клієнтах за кордоном. Завдяки секондменту нам вдалося як розділити з партнерськими фірмами зарплати для колег, так і забезпечити їм безперебійну роботу та можливість професійно розвиватися.

Ну, і не менш важливо – попри війну, ми повернулись до Києва, до нашого офісу. Використовуючи генератор і Starlink, створюємо команді зручні умови для праці. Завдяки своїй присутності в країні ми отримали багато нових клієнтів, які втратили постійну підтримку попередніх радників – насамперед через те, що вони фізично не перебували в Києві та не підтримували стабільний зв’язок з клієнтом.

3. На чому ви сфокусуєтеся у 2023 році? Що матиме значення?

Ми віримо, що 2023 рік стане переможним для України, що розпочнеться відбудова. Це буде час, коли наш досвід та експертиза, зокрема в енергетиці та інфраструктурі, стануть у пригоді українським та міжнародним компаніям, які інвестуватимуть в Україну. Ми зосередимося на напрямах та індустріях, де маємо особливо ґрунтовну спеціалізацію, будемо розвивати нові. Також працюватимемо над тим, аби залучати більше іноземних інвесторів і допомагати нашій економіці відновитися. І, звичайно, залишимося вірними своїм цінностям, ключова з яких – це команда.

Сергій Свириба Сергій Свириба, співкеруючий партнер Asters 

1. Чи зміг юридичний ринок зберегти свій довоєнний ресурс? 

До війни юристи зустрічалися на заходах, де обговорювали стан ринку, його розвиток, цілі та проблеми. Зараз ми майже не бачимось особисто, тому оцінювати ситуацію на ринку можу лише з досліджень юридичних медіа або двох-трьох заходів, присвячених юридичному бізнесу. 

Якщо вимірювати ресурс у кількісному значенні, то, звичайно, ринок просів приблизно на 40%. Також можу сказати, що деякі юридичні фірми втратили частину команди через їх переїзд за кордон по роботі або навчанню. 

Якщо вимірювати ресурс фірми в якісному значенні, то він збільшився на сотні тисяч відсотків. Наші люди – наш скарб. Вони дивовижні – підлаштовують свій робочий графік під відключення електроенергії, встигають закрити робочі питання, підзарядити павербанки та гаджети, зробити хатні справи. Вони працюють під час повітряної тривоги з бомбосховищ та організовують зустрічі, враховуючи їх наявність неподалік. Піклуються про своїх дітей, організовують їх дозвілля. Паралельно підтримують ЗСУ, консультують pro bono державні органи. 

Я не кажу, що так має бути, що ми ведемо business as usual. Це реальність, до якої ми пристосувались, яка зміцнила наші ресурси, але ця ситуація точно має змінитися на краще. 

2. Яким був 2022 рік для вашої компанії? Чи витримала компанія удар?

Готуючи привітання для нашої команди, ми розпочали його з банальної фрази, яку багато чули з новорічних привітань, – рік був важким. Але повною мірою сенс цієї фрази зрозуміли тільки у 2022 році. Рік був дійсно важким для кожного українця, бізнесу, економіки та країни. 

Восени 2021 року ми стежили за розвитком подій на кордоні України, давали інструкції колегам «Як діяти, якщо…», але не готувались до ведення бізнесу в умовах повномасштабного вторгнення. Ніхто нас не вчив працювати в таких умовах, тому всі рішення, які ухвалювалися з 24 лютого, були, скоріше, імпровізацією. Впоралися ми чи ні? Більше так, але час покаже. Війна з усіма її наслідками для країни триває, глобальна рецесія набирає обертів, тому, чи витримали удар і ринок у цілому (і Asters зокрема), зможемо зрозуміти на порозі нашої Перемоги.

Після 10 місяців війни Asters продовжує працювати. У жовтні ми проводили зріз ефективності юристів і побачили, що більша частина команди завантажена на 80-100%. Є практики, в яких завантаження понад 100%. Можу зробити висновок, що фірма витримала удар і поступово повертається до звичного робочого ритму. Я дуже вдячний нашій команді за підтримку, лояльність та відчуття плеча. 

3. Які три кроки ви зробили, щоб адаптувати компанію до умов війни?

Більшість рішень ми ухвалювали у критично стислі строки. Оглядаючись назад, можу сказати, що саме оперативне реагування на нову реальність, тактичні кроки замість стратегічних, оптимізація витрат та свого часу правильно підібрана команда дали змогу адаптуватись до роботи в нових умовах. 

Перший крок, який ми зробили як власники відповідального бізнесу, – впевнились, що команда перебуває в більш-менш безпечному місці. Ми були на зв’язку та вирішували потреби за необхідності – обирали безпечні шляхи та вивозили з Київської області, організовували прихисток за кордоном. Паралельно обробляли схожі запити від клієнтів та, за можливості, допомагали. У перші дні війни ми виплатили заробітну плату за місяць наперед, щоб люди мали можливість закрити свої витрати, пов’язані з релокацією, закупкою необхідного тощо. Ми також зберегли цю практику на наступні декілька місяців.

Другий крок – оптимізація операційних витрат. Ми, зокрема, були вимушені відмовитися від одного поверху офісу в бізнес-центрі, адже більша частина команди працює віддалено.

Третій крок – тактичне планування роботи фірми залежно від розвитку подій, стану бізнесу в цілому та окремих індустрій. Ми йдемо за клієнтом та формуємо послуги згідно з його потребами, а також намагаємось розширити асортимент наших продуктів. 

4. На чому ви сфокусуєтеся у 2023 році? Що матиме значення?

Як вже казав партнер Asters в інтерв’ю для іншого юридичного видання, основний фокус у 2023 році – це вижити та перемогти. Так, такі банальні, але дуже омріяні речі. Важко передбачити, чого очікувати від майбутнього. Сподіваюсь, що назвемо 2023 рік роком Перемоги.

Тимур Бондарєв Тімур Бондарєв, керуючий партнер Arzinger

Юридичний ринок України не став винятком й відчув шалене потрясіння від війни, так само як переважна більшість бізнесів в Україні. На мою думку, по багатьох параметрах, нас вже відкинуло років на 10 назад, і якщо війна триватиме певний час, то ця тенденція буде поглиблюватись. Водночас я переконаний, що після перемоги все дуже швидко відновиться й справжніми переможцями виявляться ті, хто зможе зберегти фірми в стані, який зможе забезпечити швидке розгортання ресурсу та забезпечення належної якості роботи.

У разі затягування війни ми побачимо зникнення деяких гравців, адже, на мою думку, дохідність на вкладений капітал на нашому ринку під час війни є однозначно найнижчою, порівнюючи з будь-яким іншим бізнесом. Я вже спостерігаю зникнення мотивації деяких колег із ринку. Наразі зарано робити висновки щодо того, чи зміг юридичний бізнес дійсно зберегти свій ресурс. Як відомо, наш ринок дуже непрозорий і важко аналізувати ситуацію в умовах відсутності правдивих вихідних даних. Саме тому лише час покаже, чи правильні рішення ухвалювалися окремими гравцями й наскільки вони відповідали вимогам часу. Звісно, йдеться саме про юридичний бізнес, а не про ситуації, коли юридичний бізнес є лише ширмою для інших операцій.

У будь-якому випадку я розумію, що основні гравці провели вимушену реструктуризацію й підготувались до нових умов ведення бізнесу. Потрібно зазначити, що фірми не завжди мали змогу повністю контролювати ситуацію, адже наш основний актив – персонал – ухвалював рішення щодо своєї подальшої долі, виходячи виключно з міркувань власної безпеки, не завжди узгоджуючи їх із роботодавцями. Саме тому фірми не завжди мали можливість впливати на відповідні рішення, навіть якщо дуже хотіли або вдавали, що контролюють ситуацію… Отже, ми вже побачили випадки, коли деякі ключові співробітники з багатьох фірм залишили Україну, знайшли роботу за кордоном, дехто взагалі залишив юрбіз і знайшов себе в інших сферах. Великі системні фірми, напевно, змогли зберегти основне ноу-хау, водночас головне питання полягає в тому, як довго можна буде зберігати його в умовах повної непередбачуваності та відсутності потрібної кількості роботи.

Ми, партнери Arzinger, досить швидко ухвалили всі необхідні рішення для адаптації фірми до нових умов і з 01.06.2022 перезапустили фірму в новому форматі. Весь цей час майже щодня ми були змушені ухвалювати дуже багато різноманітних, зовсім непопулярних рішень, які значно змінили компанію та підготували нас до життя в новому форматі. Зокрема, ми критично переглянули витратні статті бюджету й змінили свої підходи до погодження та формування витратної частини бюджету. Ми також кардинально переглянули систему мотивації персоналу й урешті-решт критично переглянули нашу стратегію і тактику.

Звісно, навряд чи варто говорити про зростання та збільшення ринкової частки наступного року, адже все дуже сильно залежатиме від перебігу війни. Саме тому ми маємо досить консервативну позицію щодо перспектив прийдешнього року. Водночас ми переконані, що добре підготувались до будь-якого розвитку подій і заклали надійний фундамент, на базі якого зможемо оперативно реагувати на будь-які виклики, ухвалювати швидкі потрібні рішення в інтересах бізнесу та зберегти нашу ринкову частку й репутацію.

Олександр Мінін Олександр Мінін, старший партнер юрфірми «КМ Партнери / ВТС Консалтинг»

2022 рік – складний для юридичного ринку, як і для країни в цілому. Теперішній стан юридичного ринку досить далекий від довоєнного. Упродовж року змінилися кілька фаз: до 24 лютого – швидше, все як до цього, потім десь до травня – шок і пожежні дії, з травня – фаза першої адаптації до воєнного стану як до тривалого процесу, десь з кінця літа – «розгрібання» питань, що накопичилися за воєнний час, налагодження процесів під особливості часу. І нарешті з другої половини осені й дотепер – намагання перевести процеси до стану, де війна виступає «фоном», «погодою», на яку маємо зважати, проте яка вже стала усталеною ознакою життя і, звісно, вже міркування-плани на майбутнє.

Нинішній юридичний ринок не тотожний довоєнному. У цілому він зменшився. Навряд чи можна було очікувати іншого зі зменшенням економіки загалом і перемиканням фокуса суспільства й інституцій на інші акценти поза зоною звичайного юридичного ринку. Суттєво змінилися потреби та запити (особливо до середини осені), з якими доводилося працювати. Однак ринок юридичних послуг не вмер. Так, нові виклики суттєво змінили пріоритетні напрямки, дещо змінився склад клієнтів і запитів (наприклад, збільшилася частка міжнародних організацій із діяльністю на підтримку в Україні), персональний внесок юристів теж зазнав змін – колеги зараз безпосередньо в Силах оборони, дехто поїхав до інших країн, а для тих, хто на місці, – ефективності та можливості роботи шкодять труднощі з електрикою, інтернетом тощо, а також нестабільність побутових умов. Однак можна вже говорити, що основний удар витримано. Основу вдалося зберегти. Переходимо вже до нового етапу, а не просто умовного «виживання».

Розумна самостійність, довіра й ініціатива при узагальненні доступних ресурсів, – на цих принципах будували нашу фірму раніше і зараз керуємося ними. Така структура допомогла зберегти працездатність та цілісність фірми як єдиного організму і в найважчі часи, коли просто втрачався зв’язок і були труднощі в усьому. Тож колеги могли діяти значною мірою самостійно, однак у цілому в одному напрямі, і за найпершої нагоди повертатися до «мережецентричності». Звісно, таке можливо тільки на сучасній технологічній платформі, яка дає змогу діяти спільно, хоч і з різних місць. Тож дистанційні технології – це також вкрай важлива складова не просто успіху, а й здатності виконувати місії за поточних умов.

Завдяки раніше запровадженій загальній моделі нам не довелося вдаватися до якихось революційних змін у внутрішній структурі. Імовірніше, відбувалося поточне переключення-підключення, хто і як за конкретних обставин міг виконувати наявні завдання. Довелося вдаватися до економії та «під’їдати» резерви, про які подбали заздалегідь. Дуже важливим також було, є і буде належне внутрішнє спілкування, єдність думок, спільне бачення перспективи та психологічна стабільність колективу.

Для цього мають значення і конкретні кроки. Так, ще навесні проплатили наперед бази даних на тривалий час – не лише, щоб отримати на цьому знижку, а й показати намір працювати далі. Наразі ухвалено рішення про суттєве оновлення і збільшення парку комп’ютерної техніки; здійснюватимемо таку закупівлю. Тобто не лише слова, а важливі й конкретні кроки, з яких видно, що ми працюємо і будемо працювати. І навіть відкриваємо вакансії на певні стартові позиції, щоб розширювати базу на майбутнє.

Побільшало останнім часом роботи за основними напрямами спеціалізації фірми, зокрема з податків. На жаль, як і до цього, основним постачальником проблем для наших замовників залишається держава. Водночас намагатимемося не зосереджуватись тільки на поточних роботах і «заробітках», а й виступати «агентами змін», наводити принциповий лад у відповідних питаннях. Так, вважаємо за необхідне та важливе запобігати перетворенню ПДВ на де-факто «маніпулятивне стягнення» з «коригуванням» суб’єктивними діями контролюючих органів, захмарними штрафами за порушення швидше адміністративних переобтяжень, до того ж за «поблажливості» і «полегшень» для контролюючих органів.

Сергій Попов Сергій Попов, партнер, керівник групи податкового та юридичного консультування KPMG в Україні

1. Чи зміг юридичний ринок зберегти свій довоєнний ресурс? 

Цілком очевидно, що юридичний ринок не зміг не зазнати втрат у зв’язку з повномасштабною війною і відповідним занепадом економіки. І річ не тільки в тому, що зменшилась загалом економічна активність українського бізнесу. Справа ще й у тому, що значна кількість українських юристів були змушені переїхати в інші країни та в кращому для нас випадку працювати звідти на українських проєктах, а в гіршому – працевлаштуватись в офісах іноземних юридичних компаній. Так, відтік спеціалістів не став катастрофічним для юридичного ринку, але це не могло не позначитись на його проєктних здобутках. 

Однак варто зазначити, що не всі юридичні напрями зазнали однакового удару. Є і ті, які й сьогодні почуваються досить упевнено. У KPMG в Україні – це всі податкові напрями, а також проєкти в публічному секторі, наприклад, юридична підтримка євроінтеграційних реформ в енергетичному та екологічному секторах, транспозиція законодавства ЄС в Україні, послуги у сфері трудових відносин, певна транзакційна та реструктуризаційна робота, управління проблемними активами в банках тощо. Ключовим для нас на цьому етапі стало не так розширення спектра послуг та клієнтської бази, розвиток і підтримання конкретних практик, як акцент на постійному та якісному контакті з ключовими клієнтами. У цих умовах така швидка і якісна підтримка ключових клієнтів, будь-яких їхніх потреб дає можливість тримати певний обсяг бізнесу, не знижувати значно прибутковість і приносити користь клієнтам. 

Водночас для KPMG в Україні підтримуючим фактором стала комплексність послуг, які ми надаємо в сукупності з фінансовим консультуванням і аудитом, і підтримка іноземних офісів цікавими проєктами в інших країнах. Загалом можна сказати, що втрата довоєнного ресурсу вимірюється відсотками зменшених доходів (щонайменше 20%), а також прибутків, але ми вважаємо це тимчасовим чинником з огляду на впевненість в успіху в боротьбі з агресором.

2. Які три кроки ви зробили, щоб адаптувати компанію до умов війни? 

Насамперед потрібно продемонструвати відданість компанії своїм людям. Це має бути відображено в конкретних діях – створення умов для їхньої безпеки і комфортної праці, особливо в часи енергетичної кризи, яку ми зараз переживаємо. Ми відчуваємо, що навіть ті спеціалісти, які виїхали за кордон, бачать ці конкретні кроки і будують плани на повернення. Дехто з працівників до нас вже повернулись, багато інших планують повернутись до кінця наступного року. Потрібно також підтримувати атмосферу back to normal (нормального життя) і щодо багатьох інших речей, продовжувати надавати юристам можливість підвищувати їхню кваліфікацію, підтримувати професійний рівень, демонструвати визнання та надавати заохочення за якісну та самовіддану роботу тощо. У KPMG в Україні також з’явились можливості для внутрішніх професійних трансформацій, коли юристи одного напряму (попит на який зараз об’єктивно менший) залучаються активніше в роботу інших юридичних напрямів. 

Крім правильної роботи з персоналом, адаптація до умов війни також означає і зміну парадигми роботи з ринком із розширення спектра послуг на правильну організацію й підтримання взаємовідносин з ключовими клієнтами. Адже саме вони будуть тим фундаментом, що дасть змогу юридичному бізнесу вистояти в ці важкі часи. І ще одна річ, яка є вкрай важливою, – це подвійна увага юридичних компаній до всього, що наближає нашу країну до перемоги. Будь-які проєкти для держави, армії, в тому числі проєкти pro bono, повинні стати обов’язковою складовою кожного юридичного бізнесу.

Михайло Ілляшев Михайло Ілляшев, керуючий партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Україна сильно постраждала від агресії, яка, на жаль, все ще триває. Звісно, ринок юридичних послуг існує в тих реаліях, що і країна. Частина людей виїхала з країни: дехто – тимчасово, а дехто – назавжди. А люди – це найголовніший ресурс юридичних фірм. Якщо говорити про збереження ресурсу, то, звісно, його частково втрачено. Може йтися лише про те, хто втратив його істотно, а хто – ні. Тут, на мою думку, важливо зазначити, що, оцінюючи реальний наявний ресурс, варто насамперед враховувати ту частину колективу, яка вже повернулася в Україну та хоча б час від часу з’являється в офісі.

Ми всіляко заохочуємо людей повертатись, адже заради цього – щоб ми могли працювати, щоб Україна жила – ЗСУ боронять нашу країну на фронті.

Кожна юридична фірма, яка бажає залишитись на плаву саме в Україні, мусить пристосовуватись до нових реалій. Адаптація полягає як у коригуванні своєї бізнес-стратегії, так і в пристосуванні інфраструктури до роботи в сучасних реаліях. 

Можу сказати, що ми в «Ілляшев та Партнери» впоралися з цим завданням. Щодо адаптації інфраструктури, то в офісі облаштоване укриття, стоять дизель-генератори, що забезпечують живлення мережі, завезено паливо для них, придбаний Starlink та декілька супутникових телефонів. Наразі триває робота з монтажу великого резервуара для води. Я впевнений, що наш офіс залишатиметься функціонально придатним навіть за найгірших умов. 

Щодо адаптації бізнес-стратегії, то вона полягає насамперед у коригуванні пріоритетів серед послуг, що надаються, підтримці контактів із поточними клієнтами та партнерами. 

На наступний рік плани цілком зрозумілі – це допомога ЗСУ та збереження колективу. Витримати зараз – означатиме перемогти завтра.  

Олег Маліневський Олег Маліневський, партнер EQUITY

1. Чи зміг юридичний ринок зберегти свій довоєнний ресурс?

Якщо в загальному говорити про ринок, то відверта відповідь – ні, не зберіг. Деякі компанії, особливо міжнародні, втратили частину команд за кордоном і в кращому випадку – на секондменті. Частина працівників долучилася до лав ЗСУ чи ТрО та об’єктивно не залучена до юридичних проєктів. І самі проєкти та клієнтська база, власне і види практик значно звузилися через війну. Якщо говорити про нашу компанію, то з огляду на домінуючі в нас судові практики (вирішення спорів, кримінальний захист, банкрутство) ми суттєво не відчули зниження обсягів роботи. 

Однак дуже змінилися пріоритети. В перший місяць-два повномасштабної війни компанія перелаштувалась на «воєнні рейки», визначивши українську Перемогу головним і безумовним пріоритетом. Волонтерство, громадська діяльність, компенсаційні практики, спрямовані на притягнення ворога та його посіпак до відповідальності, стали особливо важливими для усієї компанії. Головний здобуток для нас – ми повністю зберегли колектив та довіру всіх клієнтів. 

2. Які 3 кроки ви зробили, щоб адаптувати компанію до умов війни?

Перше, що ми визначили для себе, – маємо максимально зберегти команду. І дотепер нам вдалось навіть розширити команди окремих практик. По-друге, з перших днів повномасштабного вторгнення ми тримали тісний контакт із нашими клієнтами, допомагаючи зберегти бізнес та статки. І третє – це визначення та розвиток практик, які популярні серед клієнтів зараз і будуть мати вагоме значення після нашої Перемоги.

3. На чому ви сфокусуєтеся у 2023 році? Що матиме значення?

2023 – рік Перемоги. Тому особливо сфокусуємось на відшкодуванні збитків із рф. Переконані, що притягнення до відповідальності всіх винних стане запорукою поразки ворога та повоєнної відбудови України.

Мар’ян Мартинюк Мар’ян Мартинюк, старший партнер МORIS

Насправді давати підсумкові коментарі в кінці року, а також робити прогнози на рік наступний і раніше було доволі складно. Завжди хотілось бути максимально точним у своїх узагальненнях та передбаченнях, проте далеко не завжди це виходило вдало. Думаю, що давати будь-які прогнози на 2023 рік не візьметься зараз ніхто. Тут все залежить насамперед від наших воїнів, а наша справа – в тому, щоб їм всіляко допомагати.

Щодо підсумків, то тут, на мій погляд, все достатньо очевидно.

1. Чи зміг юридичний ринок зберегти свій довоєнний ресурс? 

Ні, не зміг. Як і будь-який інший бізнес в Україні загалом. Нічого «довоєнного» не залишилось, а війна негативно вплинула на всіх. Спільною рисою, притаманною для консультантів, є те, що ми дуже швидко та тонко відчуваємо зміни в бізнесі наших клієнтів. З перших днів війни ми бачили, як ставились на «стоп» угоди та трансакції, завмирали бізнес-процеси. Хоча деякі проєкти відновили в другій половині року, а деякі було переглянуто, потрібно констатувати, що обсяг ринку, особливо в окремих практиках, дуже суттєво скоротився. 

Водночас ринок загалом вистояв, більшість компаній та їх фахівців працюють, попри всі зміни. Також, за моїми спостереженнями, збережено основне – людський потенціал. Так, багато колег тимчасово (а дехто, напевно, постійно) змінили країну проживання та практики. Проте ключові команди продовжують працювати на ринку України. 

2. Які три кроки ви зробили, щоб адаптувати компанію до умов війни? 

Думаю, оригінальних рецептів поки не винайдено. Усі, з ким мені доводилось спілкуватись на цю тему, тією чи іншою мірою вдавались до наступних рішень. 

По-перше – і це було особливо важливо та складно весною, коли бізнес в Україні завмер, – необхідно було «в ручному режимі» розподіляти наявні ресурси між допомогою ЗСУ, підтримкою працівників та функціонуванням основних бізнес-процесів компанії. Утім уже наприкінці року, як би дивно це не звучало, бізнес починає «звикати» до таких турбулентних умов, а певні процеси знову стають рутиною. Хочеться вірити (хоча не дуже віриться, якщо чесно), що нові виклики, як-от блекаут, нові наступи з білорусі тощо, не змусять нас усіх згадати березень 2022 року. 

По-друге, ми відверто поговорили з нашими клієнтами. Це, на мій погляд, чи не найважливіший елемент реагування консультанта на кризу. Коли всі в один час опиняються в кризовій ситуації, саме максимальна прозорість та відвертість у взаєминах допомагають зберегти співпрацю. Перегляд форм оплати, відтермінування платежів чи, навпаки, авансування клієнтом тих чи інших проєктів, реалізація спільних проєктів на підтримку ЗСУ та створення нових платформ для спільного розв’язання проблем, що виникли в бізнесу з початком війни, – все це, як би пафосно не звучало, дало можливість зберегти ключове – довіру наших клієнтів. 

По-третє, стало очевидним, що необхідно змінювати акценти в діяльності та розвитку практик. Наприклад, ми відчули суттєвий приріст запиту клієнтів у напрямі WCC, тож ухвалили рішення розвивати цей напрям. З приєднанням на початку осені двох партнерів та декількох юристів ця практика показує дуже хорошу динаміку. 

3. На чому ви сфокусуєтеся у 2023 році? Що матиме значення?

Тут все зовсім очевидно. Без перебільшення – значення матиме лише робота нашої армії. Все інше – похідне. Ми можемо скільки завгодно моделювати, як буде розвиватись наш юридичний ринок після Перемоги (і ми це нерідко обговорюємо на партнерських нарадах між собою). Чи буде це у 2023 році – відповідь дасть ЗСУ. Ми ж і надалі будемо фокусуватись на основному – на людях. І це стосується відносин із клієнтами та нашою командою рівною мірою.

Юрій ХапкоЮрій Хапко, керуючий партнер ЮФ Totum

1. Чи зміг юридичний ринок зберегти свій довоєнний ресурс?

Даючи відповідь на це запитання, передусім необхідно зрозуміти, що саме ми вкладаємо в поняття ресурсу. Для мене – це люди та репутація. Люди, своєю чергою, – це як колеги, співробітники, так і клієнти. На жаль, непоодинокими є випадки, коли багато хто на ринку втратив своїх людей, ухваливши рішення поставити бізнес на паузу. Як на мене, це неможливо зробити. Юридичний бізнес – це як доменна піч, його неможливо поставити на паузу. Ухвалюючи рішення на початку повномасштабної війни, я насамперед керувався дуже простим принципом: за будь-яких обставин залишатися людиною. На жаль, не всі вчинили так само. Я це списую на синдром війни. Зручна така штука. На неї можна списати зараз більшість алогічних і непередбачуваних вчинків людей. Перші пів року компанія виживала коштом дивідендів партнерів за минулі роки. Залежно від того, як ті чи інші гравці ринку поводилися в ситуаціях, перелічених вище, власне і залежить ще одна складова ресурсу юрбізу – репутація.

2. Які 3 кроки ви зробили, щоб адаптувати компанію до умов війни?

Перегрупувались. Після того, як минув перший шок, ми переформатували роботу практик з огляду на те, що дехто з наших ключових колег взяли до рук зброю і пішли захищати Батьківщину, а дехто ухвалив рішення поїхати та не працювати дистанційно (тут статистика свідчить про розподіл майже навпіл перших і других).

Включили всіх на повну. Було ухвалено рішення всіх зробити мініпартнерами. Що мається на увазі? Я зібрав команду топів і запропонував їм узяти на себе часткову відповідальність за долю компанії та за їхнє життя також, а натомість дати їм доступ до всіх фінансів та інформації про життя компанії. Ми домовились, що є фікс cost, які підлягають покриттю, а решту ми розподіляємо між собою в кінці кожного місяця в тій пропорції, про яку домовились на початку. Умовно кажучи, як попрацювали, так і отримали. Дуже вдячний команді за те, що повірили мені та повірили в себе. Багато хто з членів команди відкрився по-новому. Було багато приємних сюрпризів.

Інтенсифікували комунікації. З огляду на те, що дуже часто нас оточують багато негативних стресових новин та подій, я особисто ухвалив рішення якомога більше спілкуватися з командою. Мабуть, немає таких людей, з ким би я не спілкувався щодня. Проста банальна підтримка, віра в майбутнє та запевнення, що ми це все подолаємо, насправді творять дива та витягують людей із дуже важких психоемоційних станів.

Надважливо лідеру на власному прикладі показувати, як потрібно діяти, за якими підходами та принципами розв’язувати ті чи інші завдання, які перед нами ставить час, у тому числі й на побутовому рівні. Особливо це актуально в останні місяці, коли, на жаль, є багато різноманітних викликів на фізіологічному рівні.

Ще одним важливим фактором, що дає нам змогу досить успішно проходити блекаут, є робота в єдиній ERP-системі. 

Оскільки сьогодні багато з наших колег розкидані по різних локаціях в Україні й не тільки, фізично по декілька днів не було змоги банально вийти на зв’язок з усіма членами команди того чи іншого проєкту, робочої групи та обговорити ту чи іншу справу. Така система нам суттєво допомагає, ми рухаємось уперед та можемо оперативно підстраховувати тих колег, у кого банально відсутнє електропостачання. Ще одним важливим фактором, який дає нам змогу триматися в тонусі, є дуже нечасті, але такі бажані візити наших героїв-колег із передової. Після спілкування з ними та розуміння реальної картини на фронті та всього того, що вони там переживають, ми усвідомлюємо, що не маємо права їх підвести, а перебування тут, у тилу, і наші побутові негаразди – то квіточки. Ми навіть не маємо права думати, що нам важко.

3. На чому ви сфокусуєтеся у 2023 році?

У 2023 році ми плануємо сфокусуватися на тому, з чого і починали, тобто на людях. Це основне. Нам важливо пережити ці скрутні часи разом і без втрат. Усе інше відбудуємо, бо ми будуємо можливості.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати