Минулого тижня Венеціанська комісія схвалила рекомендації щодо судової реформи та надала можливість українській державі перезавантажити судову систему через формування нових судів і набір суддів. Про це повідомив заступник Глави Адміністрації Президента Олексій Філатов. Так, Венеціанська комісія на своєму пленарному засіданні надала позитивний висновок щодо проекту змін до Конституції України в частині правосуддя, затвердженого Конституційною Комісією 4.09.2015 Комісія зазначила, що «остання версія змін до Конституції є досить позитивною і добре підготовленою та заслуговує повної підтримки».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Коментуючи остаточний висновок Венеціанської Комісії, пан Філатов зазначив: «Підтримавши всі ключові пропозиції Конституційної Комісії, ВК підтвердила відповідність зазначеного проекту європейським стандартам. Фінальний висновок є значним внеском у подальший розвиток судової реформи, яка будується на принципі верховенства права, а не на ситуативних політичних чи популістських міркуваннях. Ми сподіваємося, що найближчим часом доопрацьований проект змін до Конституції буде схвалений на пленарному засіданні КК та внесений Президентом на розгляд Верховної ради».
ВК позитивно оцінила, зокрема, скасування випробувального терміну для суддів;скасування «порушення присяги» як підстави для звільнення суддів;запровадження конкурсних процедур у процесі призначення суддів на посади;формування Вищої ради правосуддя таким чином, аби більшість складали судді, обрані суддями; проведення реформи прокуратури та забезпечення гарантій її незалежності (насамперед, через позбавлення Верховної ради повноважень щодо висловлення недовіри Генеральному прокурору); позбавлення прокуратури повноважень щодо здійснення загального нагляду;запровадження інституту конституційної скарги тощо.
Також ВК зазначає, що «тільки грубі дисциплінарні проступки можуть потягнути за собою звільнення суддів Конституційного Суду».
Венеціанська Комісія наголосила, що звільнення всіх суддів, крім виключних випадків, таких як зміна конституційного ладу, не відповідає європейським стандартам та принципу верховенства права. У той же час, не всі є такими оптимістами як пан Філатов щодо прийняття парламентом конституційних змін у частині правосуддя. Багато хто говорить, що коаліція розкололася і кількості голосів,необхідної для прийняття змін до Конституції, в сьогоднішніх умовах не знайти. Поживемо – побачимо. Тепер очікуємо подання законопроекту про внесення змін до Конституції в частині правосуддя у парламент.