29 жовтня 2013, 12:44

Рівність чи нерівність?

Опубліковано в №44 (386)

У цьому номері ми вирішили торкнутися досить болючого питання гендерної теорії. Те, що це питання дійсно болюче, стало зрозуміло вже під час збирання коментарів самих юристів. Так, насамперед працівники редакції зіткнулися зі ставленням самих жінок­юристів до питання. Адже, на думку деяких респондентів, якщо питати: «Чи стикалися Ви з випадками гендерної нерівності в роботі?», відразу стає зрозуміло, що ця нерівність є в нашому юридичному суспільстві, і, ставлячи питання таким чином, ми ніби спонукаємо юристів­жінок дати ствердну відповідь. Тобто, на їхню думку, правильно запитувати про гендерну рівність, а не про нерівність.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Через ці зауваження мені на думку відразу спали твердження деяких вчених­юристів, які займаються теорією кримінального права. Можливо, пам’ятаєте: неправильно називати «кримінальне право», адже прикметник «кримінальний» означає – «злочинний», тобто право ніяк не може бути кримінальним. Проте не буду далі наводити доводи вчених, бо для цього не вистачить не лише цієї колонки, а й цілого номера. Скажу тільки, що, на мою думку, правильно все ж таки казати про проблему гендерної нерівності – адже вона існує, і я як жінка, яка має диплом юриста, стикалася з цим явищем з першого курсу юридичного факультету. Так, саме на першому курсі я почула від викладачів фразу, що головна професія – жінки бути матір’ю. Цікаво, до чого тут професія – адже жодної спеціальної підготовки тут не потрібно.

Проте апогеєм, напевно, була, напутня доповідь декана під час вручення дипломів. Він розповідав про те, що в нашій Академії навчаються і студенти з інших країн, у тому числі з країн Африки. І ось студентки­африканки казали, що, отримавши диплом про вищу освіту, вони можуть розраховувати на те, що в посаг їм достанеться цілий дім, а не баран, як неосвіченій дівчині. З цього можна було б посміятися, якби при врученні диплому не прозвучала фраза: «Поздоровляю і бажаю гарного чоловіка!». Певно, мені разом з будинком мав би дістатися і баран також, адже диплом у мене з відзнакою. До речі, із шести дипломів з відзнакою в нашій групі чотири отримали дівчата і два – хлопці. Аналогічна ситуація була і в інших групах з нашого випуску. Та попри це, дівчатам все одно складніше було влаштуватися на роботу, бо деякі роботодавці відразу казали, що віддають перевагу при працевлаштуванні хлопцям.

Другою проблемою, з якою зіткнулися журналісти під час підготовки матеріалу про гендерну нерівність, виявилося те, що чоловіки взагалі не побажали коментувати таку статтю. Щось серйозне – залюбки, а на таку тему не варто витрачати час. Ось і бачимо, що чоловіки й самої проблеми не визнають, а тільки посміхаються у відповідь на такі питання, на відміну від жінок, які цю тему вважають цілком серйозною. Тому і вийшло, що при публікації коментарів до статті розвороти мають жіноче обличчя.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати