15 липня 2015, 16:26

Операція децентралізація

Опубліковано в №29-30(475-476)

Христина Венгриняк
Христина Венгриняк експерт з юридичних питань електронного документообігу Intecracy Deals

На початку липня цього року Президент України вніс у парламент Проект Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2217а. Цей документ вже давно рекламують на рівні глави держави і декларується, що завдяки децентралізації Україна почне жити краще, а гроші залишатимуться на місцях.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Передусім треба сказати, що одним із основних нововведень законопроекту є поділ території України на громади (вони будуть замість сьогоднішніх сіл і міст). Так, у кабінетах Кабміну вже намальовані мапи, на яких розграфлені нові межі громад і вже йдуть суперечки як, що і кому ділити.

Розумним кроком конституційної реформи є скасування інституту голів місцевих державних адміністрацій. На перший погляд, здавалося б розумний прогресивний крок, який спрямований на зменшення впливу глави держави на місця. Але це лише на перший погляд. «Для нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування пропонується запровадити інститут префектів», – йдеться у пояснювальній записці до законопроекту. Найцікавіше починається, коли подивитися на повноваження, які надаються префектам. Останні отримають право зупиняти дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду. До такого повноваження виникає багато запитань. Чи не перебирає на себе префект повноваження судового органу? Висновок про невідповідність закону Конституції України тепер даватиме префект? Префекти будуть юристами з відповідним досвідом?

Ці питання поки залишаються риторичними у контексті префектів.

Крім того, законопроектом передбачено, що у разі ухвалення головою громади, радою громади, районною, обласною радою акта, що не відповідає Конституції України, створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності чи загрозу національній безпеці, Президент України зупиняє дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного Суду України, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, складу ради громади, районної, обласної ради та призначає тимчасового державного уповноваженого.

У цьому випадку виникають аналогічні питання. За якими критеріями Президент виявлятиме норми, що не відповідають Конституції? Водночас вплив президента на місцеву владу значно збільшиться адже він у будь-який момент зможе зупинити повноваження голови громади, складу ради громади, районної, обласної ради та призначити тимчасового державного уповноваженого.

Як бачимо, законопроект має на меті кардинально змінити життя українців, та розширити повноваження Президента. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати