В Україні вже прийняли перший документ, який стосується судової реформи. Деякі його положення, зокрема щодо формування складу Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, вже набрали чинності. У зв’язку з цим почались перші дискусії щодо проведення з’їзду та обрання членів ВРЮ та ВККС від адвокатів. Одні представники адвокатської професії заявляють, що з’їзд може пройти з порушенням, а інші – заявляють, що все в межах закону.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Водночас, як заявив заступник глави Адміністрації Президента Олексій Філатов, на сьогодні йде робота над черговою судовою реформою, що буде пов’язана з внесенням змін до Конституції України. Зокрема планується реформування Вищої ради юстиції, перегляд вимог до суддів і механізмів притягнення їх до дисциплінарної відповідальності, внесення змін до процесуального законодавства, враховуючи чітке розмежування юрисдикцій, уніфікацію процесів і гармонізацію їх з правовими нормами Європейського Союзу, посилення ролі альтернативного врегулювання спорів. Також О. Філатов представляє впровадження електронного правосуддя. Паралельно відбуватиметься реформування виконавчого провадження, адвокатури, системи надання безоплатної правової допомоги.
Можна очікувати, що судовій системі рано спати спокійно, а необхідно готуватись до більш кардинальних змін.
Досі незрозуміло, скільки ланок залишиться в українській судовій системі, яка роль буде відведена Верховному Суду та вищим судам після внесення змін до Конституції України.
Є інформація, що робочий варіант нової концепції реформування судової системи України з внесенням змін до конституції України вже розісланий судам для опрацювання і найближчим часом вона буде презентована. Радує одне, що таке реформування схоже буде відбуватись за активною участю суддівського корпусу. На першому місці стоїть питання мінімізації політичного впливу на судову систему України.
Звичайно, треба бути готовими, що процес внесення змін до Конституції займе деякий час. Але головне, щоб такі зміни були зважені та приймались з повною відповідністю до прописаних у чинному законодавстві процедур. Адже всі ми пам’ятаємо практику зі змінами Конституції.