27 серпня 2013, 15:15

Хто вони, сучасні українські детективи?

Опубліковано в №33-34 (375-376)

На сьогодні переважна більшість громадян нашої країни ставить під сумнів профпридатність людей, що працюють у правоохоронних органах. Так, за даними Інституту соціології, їм довіряє менше ніж один відсоток населення всієї України. На тлі такої гнітючої картини за останні роки значно зріс престиж представників схожої професії – українських приватних сищиків. Найчастіше приватні детективи – це саме колишні працівники МВС або спецслужб, що залишили органи через рутину і низьку заробітну плату.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За словами самих приватних детективів, професіоналізм вітчизняних Еркюлів Пуаро і Шерлоків Холмсів дуже високий, а завдання, з якими до них звертаються, – дуже різноманітні і вже давно не зводяться до банальних «стежень за чужою дружиною» – навпаки, останнє є стереотипом, що засів у головах обивателів. Так, сучасні українські детективи ефективніше за людей у погонах справляються з розслідуванням убивств, пошуком зниклих людей і викриттям шахраїв.

Крім того, до приватних детективів звертаються і по послуги з вирішення завдань, за які правоохоронні органи не беруться зовсім: виявлення некредитоспроможних партнерів, збирання бізнес­інформації про конкурентів, а також пошук боржників. Як стверджують самі представники цієї професії, попит на їхні послуги за останні декілька років зріс приблизно втричі. Ці слова підтверджують і статистичні дані. Так, на сьогодні в Україні налічується близько двох тисяч детективних агентств та приватних детективів, що в 20 разів більше, ніж п’ять років тому. Якщо порівняти такі показники зі статистикою деяких європейських країн, то там число ліцензованих детективів і агентств коливається в середньому від 300 до 500 на одну країну.

Однак у всій цій бочці меду є, безумовно, і ложка дьогтю. Справа в тому, що детективна діяльність в Україні не має правових основ – хоча в 2011 році в підприємницькому класифікаторі Податкового кодексу з’явилася графа «Детективна діяльність», але закону, який регулює діяльність представників цієї професії в нашій країні, немає. Таким чином, у детективів найчастіше недостатньо повноважень для ведення тієї чи іншої справи, і власне приватний розшук перебуває на тонкій межі розслідування справи та порушення закону.

Про ці та інші проблеми й нюанси в роботі україн­ських приватних детективів у своєму інтерв’ю «Юридичній газеті» розповів президент Всеукраїнської асоціації приватних детективів Ігор Цмінський.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати