18 травня 2015, 13:28

Хто контролює фінанси

Опубліковано в №19-20(465-466)

Христина Венгриняк
Христина Венгриняк експерт з юридичних питань електронного документообігу Intecracy Deals

Питання фінансування суддівського корпусу в Україні останнім часом дедалі частіше порушується на законодавчому рівні. То суддям зменшують зарплату, то збільшують після зниження. Влада ніяк не може визначитися, який розмір зарплати судді мають отримувати. Нещодавно у парламенті з’явився новий законопроект №2630, який передбачає зміну механізму фінансового забезпечення працівників судової системи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На сьогодні Закон «Про судоустрій і статус суддів» регулює порядок оплати суддівської винагороди, детально регламентує пенсійне забезпечення суддів, особливості забезпечення функціонування судової влади, засади фінансування судів, порядок фінансування судів, матеріальне, побутове забезпечення та соціальний захист працівників судової системи. Згідно з законопроектом №2630 передбачено виключення всіх цих норм.

Також Закон «Про судоустрій і статус суддів»  регламентує, що забезпечення функціонування судової влади передбачає:

1) окреме визначення у Державному бюджеті України видатків на фінансування судів не нижче рівня, що забезпечує можливість повного і незалежного здійснення правосуддя відповідно до закону;

2) законодавче гарантування повного і своєчасного фінансування судів;

3) гарантування достатнього рівня соціального забезпечення суддів.

З огляду на сучасні реалії, не можна сказати, що в Україні повністю виконуються зазначені норми законів.

На сьогодні видатки на утримання судів у Державному бюджеті України визначаються окремим рядком щодо Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів, а також загалом щодо місцевих та апеляційних судів. Видатки кожного місцевого та апеляційного судів всіх видів та спеціалізації визначаються у Державному бюджеті України в окремому додатку. Видатки на утримання судів у Державному бюджеті України не можуть бути скорочені у поточному фінансовому році.

Обсяг заробітної плати працівників апаратів судів, Державної судової адміністрації України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України, їхнє побутове забезпечення і рівень соціального захисту визначаються законом і не можуть бути меншими, ніж у відповідних категоріях державних службовців органів законодавчої та виконавчої влади.

До того ж розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, встановлюється обсгяом 30% посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1,3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців.

Проте законопроект №2630 передбачає, що умови матеріального, побутового забезпечення та соціального захисту працівників судової системи визначає Кабінет Міністрів України. Також зазначений проект закону регламентує, що умови оплати праці суддів визначає Уряд.

Зважаючи на такі пропоновані кардинальні зміни, судді забили на сполох та заговорили про тиск з боку виконавчої влади. Це й не дивно, адже під час формування бюджету щодо судової влади Кабмін завжди скорочував видатки та надавав мінімальне фінансування. Цього разу є ризик, що судовій владі доведеться ще більше затягнути паски. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати