28 травня 2013, 12:21

Чи буде запроваджено в Україні вексельну систему?

Опубліковано в №22 (364)

Підозрілі схеми з фінансовими векселями на порядку денному у Верховній Раді ледь не щочетверга. Кажуть, це відбувається навмисне, і мажоритаріїв до парламенту мало не заганяють, щоб потім ніхто не піддавав сумнівам результати голосування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Спочатку Рада не проголосувала за включення до порядку денного проектів №№ 2594, 2595, 2596, проте коли їх зареєстрували під свіжими номерами – 2845, 2846, 2847, ситуація змінилася. От і не вір після цього в магію цифр, особливо з нашим рівнем корупції.

Спочатку планувалося, що всі три законопроекти про векселі будуть ініційовані урядом ще в березні, однак Прем’єр-міністр Микола Азаров відмовився візувати їх, і в парламент документи внесли інакше.

Сьогодні документи знаходяться на різних етапах прийняття, і до підписання Президентом, дякувати Богу, жоден ще не дійшов.

Насправді в усіх цих документах не було б нічого страшного, якби формальним впровадженням механізму випуску казначейських векселів для погашення бюджетної заборгованості з ПДВ перед експортерами все й закінчилося. Експерти навіть погоджуються з тим, що вексель міг би оживити фінансовий ринок за певних умов, незважаючи на незручне використання.

На жаль, усе набагато складніше, ніж прострочена заборгованість з ПДВ перед експортерами. Зокрема, шляхом емісії векселів планується покривати й інші борги держави перед компаніями, сформовані до 1 січня 2013 року. Так, документом дозволяється випуск двох видів фінансових векселів – банківського та казначейського. Тобто векселями передбачається погашення будь-якої казначейської заборгованості. Отже, вексельними зобов’язаннями можуть запропонувати погасити й інші державні борги.

Законопроекти пропонують уряду оформляти будь-яку бюджетну заборгованість перед будь-якими суб’єктами господарювання векселями, і це ні що інше, як спроба піти з бюджетної сфери з касовим виконанням бюджету. Фахівці Головного управління Верховної Ради у своїх висновках до законопроекту, до речі, солідарні з такою от точкою зору: банківський вексель ніяк не пов’язаний з погашенням заборгованості держбюджету. Проте висновки управління депутати зазвичай ігнорують. Тобто найближчим часом векселями почнуть погашати будь-які борги, суспільство повернеться в 90-ті, згадає про всі принади бартеру, чудеса інфляції і податкову неплатоспроможність. Недарма наприкінці 1990-х було прийнято закон про вексельний обіг, який привів до тями любителів злочинних схем. От тобі й нове – добре забуте старе. Не хотілося б повертатися в такі спогади. Залишається сподіватися, що ідея фінансових казначейських векселів спричинить опір не тільки з боку опозиції, але й з боку регіоналів-промисловців, здоровий глузд яких переважить шальки терезів долі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати