26 травня 2020, 9:37

ВС залишив без змін судові рішення щодо засудженого, який шляхом обману заволодів грошовими коштами

Прес-служба Верховного Суду

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду залишив без задоволення касаційні скарги захисника та засудженого до покарання у виді позбавлення волі на строк три роки за заволодіння чужим майном шляхом обману, вчинене повторно (частини 1,  2 ст. 190 КК України). Відповідно до вироку, який апеляційний суд залишив без зміни, чоловік був визнаний винним у тому, що в грудні 2017 року та в травні 2018 року в Тернополі під приводом офіційного оформлення канадських паспортів і працевлаштування в Канаді заволодів грошовими коштами пʼятьох осіб у розмірі майже 200 тис. грн.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "КЦС ВС роз’яснив підстави позбавлення батьківських прав через невиконання батьківських обов’язків".

Про це повідомляє прес-служба Верховного Суду.

Як зазначено в постанові ККС ВС, з матеріалів кримінального провадження видно, що висновок місцевого суду про доведеність винуватості особи у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами 1, 2 ст. 190 КК України, ґрунтується на ретельно та всебічно досліджених у судовому засіданні доказах.

Зокрема, такий висновок місцевий суд обґрунтував: показаннями в судовому засіданні пʼятьох потерпілих про те, що на одному із сайтів оголошень вони в різний час дізналися телефон особи, котрій згодом з метою оформлення документів для виїзду і працевлаштування в Канаді передали грошові кошти як передплату і на електронну пошту якої надіслали копії необхідних документів; копіями розписок про отримання засудженим грошових коштів від потерпілих; скріншотами оголошення та ін.

Зазначається, що при цьому місцевий суд обґрунтовано визнав показання потерпілих і свідків послідовними й такими, що узгоджуються між собою та з іншими доказами у справі, підстав не довіряти їм у суду не було. Мотивів для обмови потерпілими засудженого суд не встановив. Крім того, в суді першої інстанції обвинувачений не заперечував, що брав гроші в потерпілих, і підтвердив достовірність написаних ним розписок.

У процесі вивчення матеріалів справи не виявлено порушень вимог кримінального процесуального закону під час збирання цих доказів, які б викликали сумніви в їх належності та допустимості.    

Так, проаналізувавши наведені докази, місцевий суд дійшов правильного висновку про те, що чоловік шляхом обману заволодів грошовими коштами потерпілих, оскільки після отримання цих коштів жодних документів не оформив і грошей потерпілим не повернув. Вказане свідчить, що в момент отримання від потерпілих коштів він мав на меті привласнити їх, а не виконати взяті на себе зобов’язання.  

Отже, суд першої інстанції зробив обґрунтований висновок про доведеність поза розумним сумнівом винуватості особи у вчиненні згаданого злочину.

На думку ККС ВС, непереконливими є і доводи сторони захисту про недоведеність вчинення особою кожного з епізодів окремо, а також того, що її дії не були об’єднані єдиним умислом. Адже місцевий суд правильно встановив, що дії особи з самого початку не охоплювалися єдиним наміром на заволодіння шляхом обману грошовими коштами усіх потерпілих. Чоловік щоразу керувався самостійним умислом на заволодіння грошима кожного потерпілого у різному розмірі, у різний час і виконував в аналогічний спосіб усі необхідні дії для досягнення злочинної мети. Таким чином, кожен з епізодів вчинено із самостійним умислом, а тому підстав вважати злочин продовжуваним немає. Отже, суд першої інстанції правильно кваліфікував дії засудженого за частинами 1, 2 ст. 190 КК України.

Колегія суддів ККС ВС не знайшла й підстав для призначення особі покарання без ізоляції від суспільства.    

Детальніше з текстом постанови ККС ВС у справі № 607/483/19 (провадження № 51-5601км19) можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, ВС роз’яснив, за яких умов рішення ЄСПЛ вважається повністю виконаним.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати