29 січня 2021, 16:22

Стати адвокатом буде легше?

На розгляд Верховної Ради України поданий проєкт закону №4633 від 25.01.2021 р. "Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" щодо спрощення доступу до адвокатської діяльності". Законопроектом пропонується спрощення доступу до адвокатської діяльності осіб, які мають намір займатися нею, шляхом зменшення строків, після спливу яких особа, яка не склала кваліфікаційний іспит, може бути допущена до складення такого іспиту повторно.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коментар 

Муха Дмитро Муха, юрист, адвокат INPRAXI LAW

— Закон України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" (далі — Закон) був прийнятий ще у 2013 р., і за весь час його ст. 9 не зазнавала жодних змін. Проте Україна і світ рухалися вперед, розвивалися технології, країни переходили до більш діджиталізованих способів навчання та підготовки до іспитів. Вдосконалення підготовки не обминуло й один з найважливіших іспитів у житті кожного юриста, який бажає стати адвокатом, — кваліфікаційний іспит.

За час існування Закону умови проведення кваліфікаційних іспитів та методики оцінювання знань змінювалися багато разів. Це стимулювало появу все більшої кількості матеріалів і способів підготовки до цього іспиту, а відповідно, збільшилась ефективність і швидкість такої підготовки. З огляду на це є закономірними пропозиції щодо зменшення строку на повторну здачу іспиту у випадку, якщо з першого разу його здати не вдалося.

Можна говорити про те, які причини стали на заваді здати іспит з першого разу, і тут немає однозначної позиції. Причини "провалу" можуть бути як об’єктивні (непідготовленість, недостатність знань тощо), так і суб’єктивні (хвилювання, сумніви тощо). Проте кожен має право на ще один шанс. Законопроект №4633 від 25.01.2021 р. "Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" щодо спрощення доступу до адвокатської діяльності", на нашу думку, є позитивним явищем, оскільки строк 6 місяців/1 рік між спробами здати іспит, що міститься в нинішній редакції Закону, в наших реаліях є значним проміжком часу. Це виявляється в декількох моментах.

По-перше, як вже було зазначено, діджиталізація дісталася і сфери навчання, що значно пришвидшило процеси пошуку і засвоєння інформації. Відповідно, збільшилися швидкість підготовки до іспиту та її якість, оскільки інформація стала доступнішою.

По-друге, не менш важливим є психологічний фактор. Прояв його стосується процесів пам’яті. Зокрема, інформація, яка була отримана на початку 6-місячного/річного строку підготовки, в кінці цього строку в переважній більшості випадків вже забудеться.

По-третє, зменшення строків до повторного іспиту дозволить молодим юристам спробувати швидше набути статус адвоката і раніше почати становлення в професії та реалізацію себе.

Отже, законопроект, на нашу думку, адаптує строки повторної спроби здати кваліфікаційний іспит до сьогоднішніх реалій, враховуючи можливості нинішнього рівня технологій, що дозволяють навчатися і готуватися до випробувань (іспитів) набагато швидше, ніж раніше. Водночас він прямо не впливає на фільтрацію осіб, відсіюючи тих, кому необхідно обрати іншу професію, аніж професію адвоката.

Нагадаємо, Раді пропонують визначити перелік документів, копії яких надаються на адвокатський запит.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати