24 листопада 2021, 13:17

Спрощення касаційного оскарження: Раді пропонують змінити вимоги до форми і змісту касаційних скарг

На розгляд народним депутатам подано законопроєкт щодо припинення зловживань Верховного Суду при розгляді касаційних скарг, а саме формальне повернення касаційних скарг на підставі відсутності посилання на конкретну поставу ВС.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "КЦС ВС: Ухвала про повернення зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню"

Процесуальні закони вимагають від заявника касаційної скарги не простого зазначення в чому полягає неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, а зобов’язує його послатись на конкретну постанову Верховного Суду, в якій викладено висновок про застосування норми права у подібних правовідносинах, що не був врахований в оскаржуваному судовому рішенні, або зазначити необхідність відступу від такого висновку.

З моменту набрання чинності Законом України від 15 січня 2020 р. №460-IX склалася практика «відсіювання» касаційних скарг за формальною підставою. З відповіді Верховного Суду на депутатське звернення щодо надання інформації про кількість касаційних скарг залишених без руху вбачається, що із 08 лютого 2020 року по 31 серпня 2021 року КАС, КГС та КЦС залишено без руху відповідно 11545, 5516 та 9375 касаційних скарг, які надійшли у зазначений період.

З ухвал КАС, КГС та КЦС про залишення касаційних скарг без руху вбачається, що єдиною причиною може бути відсутність посилання в касаційній скарзі на конкретну постанову Верховного Суду, в якій викладено висновок про застосування норми права у подібних правовідносинах, що не був врахований в оскаржуваному судовому рішенні, або незазначення необхідністі відступу від такого висновку.

Не зважаючи на усунення недоліків, зазначених в ухвалах про залишення касаційних скарг без руху, касаційні скарги повертаються скаржнику з посиланням на ту ж підставу, яка стала причиною залишення касаційної скарги без руху.

При цьому деякі з ухвал Верховного Суду свідчать, що недостатньо послатися на постанову Верховного Суду, в якій викладено висновок про застосування норми права у подібних правовідносинах. Такий висновок має бути зроблений Верховним Судом у справах з аналогічним предметом спору, підставами позову, змістом позовних вимог, встановленими судами фактичними обставини справи, однаковим матеріально-правовим регулюванням спірних правовідносин.

Тобто судом вільно трактується поняття «подібних правовідносин», наслідком чого є повернення касаційних скарг заявникам. 

Що пропонується?

Проєктом Закону №  6337 від 22.11.2021 пропонується змінити вимоги до форми і змісту касаційних скарг у господарській, цивільній та адміністративній юрисдикціях, а саме замість зазначення підстав касаційного оскарження, скаржник у своїй касаційній скарзі повинен зазначити тільки обґрунтування того, в чому полягає неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати