Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення питань організації корпоративного управління в банках та інших питань функціонування банківської системи".
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Банківський сектор є стійким та високоприбутковим – Звіт НБУ про фінстабільність"
Про це повідомляє Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України.
Законом вдосконалено питання регулювання діяльності банків, зміцнення банківської системи України, усунення накопичених проблемних питань, виявлених під час наглядової та регуляторної діяльності Національним банком, а також приведено законодавство України до стандартів ЄС стосовно організації корпоративного управління та системи ризик-менеджменту в банках.
Законом удосконалено низку положень Закону України «Про банки і банківську діяльність», зокрема, у частині: вимог до капіталу банків; банківського нагляду; повноважень ради банку, системи внутрішнього контролю та управління ризиками; вимог щодо набуття істотної участі у банку; пов’язаних осіб; створення та ліцензування банків; порядку відкриття філій та представництв іноземних банків на території України тощо.
Закон впроваджує нову структуру капіталу, яка посилить здатність банку поглинати збитки.
Також з'являться додаткові вимоги до членів ради і правління банку, в тому числі за їх колективною придатністю (наявність у членів ради/правління банку спільних/сукупних знань, навичок, досвіду в обсязі, необхідному для розуміння усіх аспектів діяльності банку);
Закон передбачає: право регулятора вимагати зміни персонального складу ради /правління банку, якщо поточний склад не здатний забезпечувати ефективне управління і контроль за діяльністю банку.
Законом надано право Національному банку України при здійсненні банківського нагляду визначати пов’язаними з банком особами фізичних та юридичних осіб, якщо вони не визначені пов’язаними самим банком. Національний банк України має право визначати пов’язаними з банком осіб, із застосуванням ознак, визначених нормативно–правовими актами Національного банку України з урахуванням характеру взаємовідносин, операцій та наявності інших зв’язків із банком.
Запроваджено вимогу про необхідність підтвердження належного фінансового/майнового стану не тільки засновників банку, але й опосередкованих власників істотної участі в банку.
Також запроваджено право Національного банку вимагати припинення участі в банку, накладати заборону на збільшення участі в банку та на відчуження акцій, удосконалено механізм тимчасового позбавлення власника істотної участі в банку права голосу. Посилено відповідальність за порушення процедури погодження набуття істотної участі, зокрема встановлено наслідки у вигляді нікчемності правочину про набуття такої участі без погодження Національного банку або за наявності заборони на таке набуття.
Законом встановлено вимоги щодо створення в банку трирівневої системи внутрішнього контролю та його цілі та запроваджено обов’язковість створення підрозділу контролю за дотриманням норм (комплаєнс).
Згідно із Законом, банкам протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом доручено привести свою діяльність та документи у відповідність до вимог цього Закону.
Закон прийнято з необхідними техніко-юридичними правками.
Проєкт Закону зареєстровано за №4367.