10 серпня 2020, 11:57

Правові загрози франчайзингу в Польщі - звіт WEI

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

З економічної точки зору франшиза має великий економічний вплив. Це може дати поштовх розвитку підприємництва в секторі МСП. Однак єдина невизначеність цієї моделі в Польщі - нестабільність правил - це основний висновок звіту Варшавського інституту підприємництва (WEI) про юридичні загрози франчайзинговим мережам в Польщі. Нині ринок франчайзингу в Польщі налічує близько 83 000 франчайзі і 1310 франчайзингових мереж. Франчайзинг в Польщі зосереджений в основному на роздрібній торгівлі, громадському харчуванні і аптеках. І не всі знають, що цей ринок був побудований з нуля. Тепер польську франшизу можна вважати лідером в регіоні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Зара виплатить французькому фотографу 150 тис. рублів за порушення авторських прав".

"Оскільки системи франшизи популярні, це означає, що вони є результатом існування переваг для обох сторін співпраці і для споживачів (...) Ці переваги різні, тому що моделі франчайзингу дуже різні, але можливість об'єднання певної стандартизації в мережі Філії, незалежність кожної з яких дозволяє їй легко адаптуватися до очікувань місцевого споживача є основною перевагою франшизи" - стверджує Томаш Врублевський (Tomasz Wróblewski), президент WEI.

Франчайзинг пропонує можливості для економіки

На думку WEI, "боротьба з франшизою" може завдати шкоди не тільки сторонам франчайзингової мережі, але і споживачам. Експерти WEI бачать у розвитку франчайзингових систем можливість, а не загрозу для польської економіки. Де в рамках франшизи підприємці можуть використовувати напрацьовані роками ноу-хау і впізнаваний бренд. Однак цьому динамічному розвитку франчайзингових мереж може загрожувати нестабільність польського законодавства.

Аптека для фармацевта

Це одна з дій, яка, згідно з цим звітом, обмежує розвиток франшиз. WEI вважає, що зміни в фармацевтичному законодавстві негативно вплинуть на франшизу. Перш за все тому, що вони обмежують можливість ведення аптечної франшизи тільки фармацевтами.

"Аптека для фармацевта сама по собі обмежила розвиток франшиз через введеного демографічного і географічного критерію", - підкреслив Якуб Біньковський (Jakub Bińkowski), директор Департаменту права і законодавства Союзу підприємців і роботодавців.

Заборона на недільну торгівлю

Закон від 10 січня 2018 року про обмеження торгівлі в неділю - ще один привід внести нестабільність в польську франшизу. Згідно зі звітом WEI, цей акт в основному зачіпає самих франчайзі.

Повний звіт, підготовлений Варшавським інститутом підприємництва (WEI), можна знайти за посиланням.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати