04 липня 2022, 17:09

Бізнес закликає уряд вжити заходів щодо зняття напруги навколо податкового резидентства українських громадян за кордоном

Європейська Бізнес Асоціація

Через війну, що розпочала рф на території України велика кількість українських громадян, починаючи з 24 лютого 2022 року, вимушена була виїхати за межі території України. Тим не менше, ці громадяни залишаються нерозривно пов’язаними з Україною.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Індекс очікувань ділової активності у червні був нижчим рівноважного рівня, – НБУ"

Значна частина таких осіб продовжує дистанційно працювати на українські підприємства чи інші організації, отримуючи заробітну плату та сплачуючи всі необхідні податки та відрахування. У зв’язку з цим виникає низка питань в контексті оподаткування, на вирішення яких мають бути спрямовані зусилля уряду.

Так, відповідно до правил, які існують у переважній більшості країн, якщо українці перебувають за кордоном понад 183 дні, вони можуть бути визнані податковими резидентами країни перебування та піддаватимуться ризику подвійного оподаткування (тобто підлягатимуть оподаткуванню як в Україні, так і в країні їх фактичного перебування).  Схожою є і ситуація з оподаткуванням доходів від підприємницької діяльності/надання незалежних послуг ФОП на території іншої держави. Враховуючи, що через війну деякі громадяни були вимушені виїхати з країни ще у лютому, питання набуття податкового резидентства іншої держави у них має виникнути вже наприкінці серпня, тобто менше, ніж за 2 місяці.

Проте, на даний час залишаються неврегульованими питання уникнення подвійного оподаткування. ЕВА не спостерігає на державному рівні зусиль щодо убезпечення від цього ризику громадян України, які опинились за кордоном. Відповідно, вони можуть зазнати значного податкового навантаження.

Водночас, разом із проблемою подвійного оподаткування трудових доходів, отриманих від українських роботодавців, є ризик подвійної сплати соціальних внесків із заробітних плат працівників, які продовжують працювати за трудовими контрактами з українськими роботодавцями, але фізично перебувають за межами України у зв’язку з воєнною агресією рф. У країнах, де наразі тимчасово перебувають відповідні громадяни України, може виникнути обов’язок для українських роботодавців та/або працівників сплачувати внески на державне страхування за різними видами виплат з сум доходів від українських роботодавців. Враховуючи, що українські роботодавці при виплаті заробітних плат зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок в Україні, сплата соціальних внесків у приймаючих країнах призведе до подвійної сплати соціальних внесків з сум доходів від українських роботодавців. Україна має угоди про соціальне забезпечення з деякими країнами ЄС, що надають звільнення від сплати соціальних внесків у приймаючих країнах, якщо український роботодавець відряджає працівника для виконання трудової діяльності на території іншої країни. Проте у більшості випадків тимчасове перебування громадян України на території інших країн не зумовлено відрядженням та не оформлено як таке. Відповідно, відсутні процедури звільнення від сплати соціальних внесків у приймаючих країнах, де виникає обов’язок щодо сплати таких внесків. Крім того, з великою кількістю країн Україна не має угод про соціальне забезпечення.

Враховуючи все вище зазначене, Європейська Бізнес Асоціація звертається до Міністерства фінансів і Міністерства соціальної політики України із пропозицією якнайшвидше встановити контакти із відповідними державними органами закордонних країн та досягнути із ними домовленостей, які усували б ризик подвійного оподаткування громадян України, що тимчасово опинились за кордоном. Наразі нам невідомо про такі зусилля з боку державних органів України.

Не менш важливо якнайшвидше видати роз’яснення або, за потреби, запровадити зміни до чинних українських правил, які б забезпечували вирішення проблеми подвійного оподаткування доходів громадян.

Також важливо якнайшвидше розпочати публічне обговорення цих питань, аби громадяни України та контролюючі органи мали чітке розумінні, які зміни у оподаткуванні мають настати після перебування 183 днів в іншій країні та яких заходів вживає влада для вирішення проблеми.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати