11 лютого 2021, 16:40

Статут ТОВ та ТДВ: кінець колізіям

Анна Грищенко
Анна Грищенко «Pavlenko Legal Group» керівник практики антимонопольного права

Прийнято Закон №3497 «Про внесення змін до Господарського кодексу України щодо усунення правових колізій у вимогах до статуту товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


3 лютого ВРУ прийняла Закон про внесення змін до Господарського кодексу України щодо усунення правових колізій у вимогах до статуту товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю (далі — Закон). Хоча сам він займає практично півсторінки, зміни, які він пропонує, дозволять суттєво полегшити життя учасникам ТОВ та юристам компаній.

Нагадаємо, відповідно до Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі — Закон про ТОВ та ТДВ), до статуту обов'язково слід включати відомості лише щодо найменування, органів управління (компетенцію та порядок прийняття ними рішень) та порядку вступу до товариства та виходу з нього. Водночас Господарський кодекс (далі — Кодекс) передбачає, що статут суб'єкта господарювання та господарського товариства (до яких належать і ТОВ) має також містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників тощо, а статут саме ТОВ повинен додатково містити інформацію про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів. Тобто вимоги до статуту ТОВ за Кодексом значно розширені порівняно з Законом про ТОВ та ТДВ.

В результаті ті, хто вказував у статутах ТОВ обов'язкові відомості лише відповідно до Закону про ТОВ та ТДВ, ризикували отримати відмову від нотаріуса/державного реєстратора (з причини відсутності в статуті обов'язкових відомостей, передбачених Кодексом, незважаючи на роз'яснення Мін'юсту), а недобросовісні учасники могли скористатись нагодою та звертатись до суду з позовами про визнання статуту недійсним через відсутність тих же відомостей, наявність яких вимагалась Кодексом.

Закон же покликаний покласти край таким суперечкам та маніпуляціям, оскільки однозначно надає перевагу Закону про ТОВ та ТДВ. Зокрема, він передбачає, що перелік обов'язкових відомостей, що повинні міститися у статутах ТОВ та ТДВ, визначається виключно Законом про ТОВ та ТДВ. Згідно з проєктом, Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, що, сподіваємось, відбудеться якнайшвидше.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати