01 квітня 2014, 15:16

Захист торговельних марок у мережі Інтернет

Особливості українського захисту торговельних марок у доменних спорах

Опубліковано в №14 (408)

Антон Клименко

Прямо захищені лише власники зареєстрованого знака і лише щодо доменів першого рівня

Антон Клименко «POLEX, АК» Старший юрист

Відповідно до положень вітчизняного законодавства, зокрема Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» від 15.12.1993 р. № 3689-XII, передбачено право власника використовувати знак, у тому числі право на застосування його в діловій документації чи в рекламі та в мережі Інтернет, надавати право на таке використання іншим особам або протидіяти такому використанню з боку третіх осіб. Таким чином, саме права власника свідоцтва на знак для товарів і послуг поширюються на право дозволяти іншим особам використання найменування знака в доменних іменах чи перешкоджати такому використанню.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Згідно з Правилами домену .UA домен може бути зареєстровано особою, яка має права на зареєстрований в Україні знак чи якій ці права передані.

 

 

Отже, прямо захищені лише власники зареєстрованого знака і лише щодо доменів першого рівня. Однак стосовно доменних імен другого рівня є непоодинокі випадки виникнення спорів із приводу неправомірної реєстрації домених імен, веб-сайтів (веб-сторінок), назва яких (веб-адреса) є тотожною до вже існуючих, добре відомих брендів. Інколи трапляється умисне створення сторінки, яка б мала на меті надання споживачу інформації про зовсім інше підприємство, ніж власник бренду, знаку для товарів і послуг – тобто введення споживачів та інших осіб в оману.

При цьому можна розглядати окремо декілька варіантів виникнення такої проблемної ситуації щодо доменів другого рівня:

-                   назва домену (другого рівня) використовує загальнопоширене слово («квітка», «наречена», «юрист» тощо), і реальне використання такого домену (зокрема, його реєстрація відбулася раніше, ніж почалося використання знаку для товарів і послуг та було отримано свідоцтво). Не обмежуватимемо в такому випадку розгляд посиланням на можливі різні класи за МКТП і припустимо, що вони однакові. Вітчизняне законодавство надає можливості захисту прав попереднього користувача, і в цьому контексті може йтися саме про право попереднього користування у цей законний спосіб. Інколи має місце реєстрація таких доменів, що копіюють назви іноземних брендів для наступного їх пропонування до продажу власникові відповідного бренду (наприклад, при його входженні на український ринок);

-                   доменне ім’я (другого рівня) реєструвалось іншою особою, ніж власник свідоцтва, приблизно у той самий час, коли подавалися документи на його отримання. Такі випадки непоодинокі, і організовувати правовий захист слід виходячи з обсягу прав власника знака. До моменту отримання свідоцтва може використовуватися як стримуючий захід у вигляді направлення вимоги до реєстратора доменних імен про тимчасове призупинення хостингу та обслуговування домену на період до отримання заявником свідоцтва;

-                   доменне ім’я (другого рівня) реєструється після видачі свідоцтва і копіює повністю або схоже до ступеня змішування із зареєстрованим знаком. У такому випадку існують цілком дієві механізми захисту прав власника знаку.

Отже, залежно від ситуації, що склалася, власник свідоцтва на знак для товарів та послуг має декілька шляхів для захисту порушеного права. Вітчизняна судова практика свідчить про значне поширення таких спорів, і можна припустити, що кількість їх тільки зростатиме.

0
0