Роль інтелектуальної власності в економіці та суспільстві в цілому важко переоцінити. Однією з багатьох умов розвитку науково-технічної сфери, виробництва, торгівлі є визнання за авторами та особами, які отримали права інтелектуальної власності, прав на створений об’єкт та захист таких прав.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Будь-який закон у сфері інтелектуальної власності покликаний захистити власника (винахідника) від протиправних посягань на результати його інтелектуальної діяльності. Але останнім часом дедалі частіше спостерігається зловживання правами на об’єкти інтелектуальної власності, обмеження конкуренції, блокування діяльності учасників ринку тощо.
Сьогоднішні реалії патентних тролей на українському ринку все більше привертають до себе увагу.
Що ж таке «патенті тролі»?
Патентний троль – це фізичні або юридичні особи, які володіють патентами, але самі не використовують запатентовану технологію для виробництва товарів та / або надання послуг, а пред’являють претензії та позови до тих осіб, які виробляють такі товари та / або надають послуги. Вони активно захищають свої патенти, ініціюючи судові спори, блокуючи діяльність конкурентів. Отже, ці особи існують задля «торгівлі патентами», а не виробництва товарів, надання послуг. Насамперед «патенті тролі» виникали з метою надання допомоги винахідникам, які не мають достатніх коштів і досвіду для просування свої патентів на ринок та захист своїх прав. Однак з часом такі компанії почали зловживати своїми правами. Термін «патентний троль» почали використовувати у 1993 році по відношенню до компаній, які агресивно здійснюють патентне переслідування. До патентних тролей можна віднести інститути, окремих дослідників, компанії, які захищають свої права не в тій сфері економіки тощо.