Багато компаній додають до портфелю своїх послуг або практику альтернативного вирішення спорів, до якої входить медіація, або окремо практику медіації. Також в українських юридичних компаніях з'явилась тенденція направляти на навчання базовим навичкам медіатора своїх співробітників.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Слід зазначити, що в «Юридичному бюро Сергєєвих» ми ще 5 років тому створили практику альтернативного вирішення спорів, яка на цей час переважно включає медіацію та міжнародний арбітраж. Ми активно розвиваємо цю практику, завдяки чому я стала членом Сингапурської палати морського арбітражу (Singapore Сhamber of Maritime Arbitration), Німецької асоціації морського арбітражу (German Maritime Arbitration Association) та віце-президентом Української академії медіації.
Щодо загальної ситуації, то сьогодні ми знаходимось на порозі прийняття закону про медіацію, і вся спільнота медіаторів, затамувавши подих, очікує цієї важливої події. Адже за всі роки в Україні було подано 14 законопроектів про медіацію. Дуже важливо, щоб цей закон був рамковий і не призвів до зарегулювання інституту медіації. Його прийняття надасть новий поштовх та нове дихання для подальшого впровадження та росту популярності медіації.
Проте варто зазначити, що відсутність профільного закону не заважає проводити успішні медіації і взагалі формуванню практики. Якщо порівнювати стан речей зараз з тією ситуацією, яка була, скажімо, 3–4 роки тому, то різниця колосальна. Адже на сьогодні пропонувати своєму клієнту врегулювати спір за допомогою медіації — це тренд, як правила гарного тону. Популярність медіації як способу врегулювання конфліктів швидко зростає. Це відбувається завдяки планомірній, наполегливій та систематичній праці щодо інформування правничої спільноти про медіацію, її сутність та переваги, світовий досвід у цій сфері. Зокрема, цим вже багато років займається Українська академія медіації.
Все це не може не радувати, адже 3–5 років тому, коли ми говорили з колегами-адвокатами про медіацію, не всі знали, що це, хтось не відрізняв її від інших видів переговорів, а дехто вважав, що «у нас це працювати не буде», або що в медіації немає сенсу, адже гонорари від судових процесів вищі. Час та практика доводять, що медіація працює! І тут я пропоную розставити наступні акценти.
Для кожного адвоката важливо, щоб його клієнт був задоволений отриманим результатом. Цим насправді і визначається ефективність адвоката. Проте досить часто навіть отримання позитивного рішення суду не гарантує, по-перше, його виконання, а по-друге, задоволення клієнта, адже не задоволені його інтереси та потреби. Отримане позитивне судове рішення базується на задоволенні тільки правової позиції клієнта, бо у рамках судового провадження ми можемо говорити тільки про предмет позову, а інтереси та потреби можуть знаходитися за його межами, тож те, що насправді важливо для клієнта, не можна отримати за допомогою судового рішення. І тут медіація може надати саме такі результати, на які очікує клієнт.
Крім того, клієнт отримує інші переваги від використання медіації у якості способу вирішення свого спору, а саме:
- має змогу зберегти конфіденційність (що може бути важливим для тих клієнтів, які дорожать своєю репутацією і не бажають виносити "сміття з хати");
- витрачає значно менше часу на вирішення спору, адже пройти всі три інстанції у судовому провадженні займає мінімум рік, а часто ми не можемо прогнозувати часові рамки, кожен адвокат може навести безліч випадків, коли клієнти роками знаходяться у судових тяжбах;
- зберігає грошові кошти, адже не потрібно платити судові збори та нести інші витрати, пов'язані з судовим провадженням;
- має можливість налагодити комунікацію зі своїм опонентом, а також зберегти з ним відносини у майбутньому, в т.ч. продовжити партнерські відносини;
- врешті-решт, зберегти нерви;
- і головне — отримати таке рішення, яке його задовольнить.
А коли клієнт отримує результат, який його задовольняє, він, безперечно, буде радити звертатися до свого адвоката колегам та друзям.
Але не слід вважати, що якщо клієнт вирішив спробувати медіацію, адвокат втратив клієнта. Під час медіації допомога адвоката потрібна для вирішення багатьох питань правового характеру: укладення договору про проведення медіації, оцінка законності та реальності домовленостей, досягнутих сторонами спору, укладення угоди за результатами медіації, підготовка на базі цієї угоди мирової угоди або інших процесуальних документів у випадку відкритого судового провадження тощо.
Медіація в Україні набирає обертів, що сприятиме й доступу до правосуддя. Ми сподіваємося, що в найближчі роки практика медіації буде зростати та стане ще більш затребуваною, культура позасудового вирішення спорів увійде у правову культуру населення.