11 травня 2021, 14:22

Де незгода, там часто шкода. Коли спрацьовує медіація у трудових спорах

Опубліковано в №9 (739)

Юлія Федченко
Юлія Федченко «IBC Legal Services» юрист

Щодня люди стикаються з нерозумінням, порушенням своїх прав, протиріччями дійсності, що сприяє напруженості, а далі — й зіткненням.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Для вирішення складних конфліктів сторони вдаються до певних способів, таких, як суд/арбітраж, психолог, медіація тощо. Вибір залежить від специфіки ситуації, що склалася, та сфери суспільного життя.

Загалом медіація між працівником та роботодавцем у випадку виникнення суперечки — один з ефективних способів вирішити проблему з мінімальними витратами та залученими ресурсами у вигляді правової допомоги для обох сторін. Це досить дієвий та оперативний спосіб прийти до консенсусу, коли обидві сторони мають залишитися задоволені результатом. Часто сторони віддають перевагу саме переговорам, адже їх результат залежить лише від них, а не від рішення суду.

Більшість працездатних громадян України працюють на основі трудових договорів. Відповідно, у ході роботи можуть виникнути спірні питання з роботодавцем. Іноді вони стосуються навіть не юридичних моментів, а певних особистих питань, які виникають, припустимо, у спілкуванні працівника та його лінійного керівника. У такому випадку медіація дозволяє обговорити весь спектр питань та нюансів, що виникають у цих суперечках, які хвилюють працівника та/або роботодавця.

Медіація застосовується, не лише коли справа підходить до звільнення, а й у випадках, коли сторони прагнуть отримати позитивний результат переговорів та налагодити подальшу плідну співпрацю.

Адже кожна сторона у відносинах має особливі потреби. Працівнику може знадобитися процес, який буде оперативним та фінансово незатратним. Також часто працівники не хочуть, щоб інформація про спір з роботодавцем вийшла за стіни компанії, адже у випадку судового процесу майбутні роботодавці мають змогу за хвилину перевірити, скориставшись єдиним реєстром судових рішень, чи мав працівник судові спори на попередніх місцях роботи. І зазвичай роботодавці досить скептично ставляться до потенційних працівників, які «вели війну» зі своїми колишніми роботодавцями.

Коли сторони не мають на меті включити третю сторону в особі держави до вирішення свого спору задля контролю дій сторін та винесення рішення, або ж коли спір законодавчо може бути врегульований шляхом переговорів, — вони можуть скористатися процедурою медіації. А от коли сторони бажають створити судовий прецедент, медіація не матиме місця.

Коли медіація працює

Медіація буде ефективною та принесе очікуваний результат, коли сторони будуть дотримуватися наступних правил: необхідно чітко висловлювати свою думку та побажання, уважно слухати іншу сторону та медіатора, стримувати та контролювати емоції. Важливі також техніка мови, інтонація та вміння наводити аргументи. Загалом ефективність медіації залежить від вміння сторін зрозуміти одна одну, позицію та пріоритети опонента. Важливо розуміти, що медіація працює, коли в ній зацікавлені обидві сторони. Як не дивно це звучить, але сторони мають довіритися одна одній та бути максимально відкритими, адже таке ставлення максимально спростить процес та не залишить неприємних спогадів. Співпраця є найефективнішим способом вирішити проблему, адже коли знаходиться рішення проблеми, яке влаштовує всіх, вигоду отримують усі сторони.  Відхід від конфлікту є, по суті, не його кінцевим вирішенням, а лише тимчасово відкладає таке вирішення.

Ефективний медіатор — хто він?

Важливим фактором ефективного вирішення проблеми шляхом медіації є сам медіатор — особа, яка веде весь процес і допомагає сторонам отримати той результат, який їм потрібен. Ефективний медіатор допоможе зрозуміти причини конфлікту і визначити його сильні та слабкі місця для сторін так, що в кінці процедури медіації обидві сторони будуть задоволені результатом, і водночас допоможе сторонам усвідомити ризики і витрати на вирішення спору в судовому порядку.

Плюси медіації

Значимість медіації визначається рядом її позитивних сторін. По-перше, скорочуються витрати на процедури врегулювання суперечок в колективі, на підприємствах. По-друге, скорочується час вирішення проблеми, і це не зупиняє виробничі та інші процеси. По-третє, медіація як інноваційний метод врегулювання конфліктів дозволяє зберегти репутацію підприємства завдяки відсутності масштабної інформованості громадськості про конфлікти, що на ньому відбуваються. Що стосується внутрішніх процесів організації, то керівництво рекомендує себе як ефективна структура, яка сприяє реалізації інтересів працівників. При медіації немає сторони, яка перемогла — є сторони, які задоволені результатом і готові його прийняти та виконати обов'язки, які взяли на себе в процесі ведення переговорів.

Таким чином, у випадку, якщо обидві сторони зацікавлені у швидкому та гнучкому вирішенні проблеми, медіація матиме позитивний результат.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати