09 лютого 2021, 19:20

Законопроект 3711-д: баланс у формування ВККСУ нарешті знайдено?!

Олександр Рябець
Олександр Рябець «Legal Partner» керуючий партнер, голова правління спілки юристів Одеської області, адвокат

Комітет Верховної Ради України з питань правової політики 1 лютого 2021 р. передав на розгляд Верховній Раді України законопроект №3711-д. На такий крок наважилися після проведення низки широких національних обговорень та доопрацювань з метою пошуку компромісу, який, нарешті, знайдено.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У разі прийняття законопроекту №3711-д:

  • встановлюється, що ВККС складається з 16 членів, які призначаються Вищою радою правосуддя за результатами конкурсу строком на 4 роки;
  • встановлюються чіткі строки внесення пропозицій щодо кандидатур до складу конкурсної комісії з питань доброчесності, її формування, визначаються вимоги до кандидатів до складу цієї комісії, права і обов'язки її членів;
  • зокрема, пропонується, що конкурсна комісія з питань доброчесності буде складатися з 3 осіб з числа суддів, і 3 осіб з числа міжнародних експертів, що не може погано позначатися на якості відбору ВККС;
  • визначається порядок проведення конкурсу і призначення на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • удосконалюється порядок організації роботи та засідань ВККС.

В умовах, коли судова система знаходиться в процесі реформування, вже більше року не проводяться конкурси на заняття посад суддів. Непрацююча ВККСУ тільки поглиблює кадровий голод та ускладнює доступ до правосуддя. Це призводить до порушення прав громадян України на належний і ефективний судовий захист.

Вже протягом досить довгого періоду йде обговорення і доопрацювання законопроекту, і прийшов час діяти — переходити до прийняття законопроекту №3711-д, якого потребують наше судочинство та все суспільство. А суспільство вимагає якісних змін, які зможе надати лише цілком працююча судова система. Це життєво необхідний законопроект для нашого судочинства. Ним дотримується баланс у складі ВККС, адже до її складу мають увійти як міжнародні експерти, так і представники нашої судової системи. Таке збалансоване рішення дозволить організувати роботу на засадах чесності та об’єктивності. Україна — суверенна і незалежна правова держава, а отже, захист її інтересів має знаходитись виключно в руках її громадян. Таким чином, право на прийняття рішень має належати виключно українським громадянам.

Професійна спільнота, а також громадяни України чекають на прийняття законопроекту вже найближчим часом. Вважаю, що його прийняття в такій редакції позитивно вплине на ситуацію, що склалася в судовій системі: відновить роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, вдосконалить її діяльність та процедуру формування, а також допоможе якомога швидше вирішити катастрофічну ситуацію з доступом громадян до правосуддя.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати