31 липня 2014, 11:31

Заборона виїзду боржників за кордон: основні проблеми теорії та практики

Оксана Іжак, журналіст "Юридичної газети"

11 липня відбувся ініційований Державною виконавчою службою круглий стіл на тему «Заборона виїзду боржників за кордон: шлях до виконання рішень». У процесі активного обговорення правових нюансів законодавчого закріплення та специфіки практичного застосування цього інституту виконавчого провадження присутні на заході експерти, практикуючі юристи на представники державної влади намагалися з’ясувати, яка правова природа цієї норми та наскільки необхідно застосовувати такі заходи примусу до невиконуючого свої зобов’язання боржника.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Надаємо короткі збірні тези майже 4-годинного експертного обговорення основних проблем теорії та практики застосування заборони виїзду боржників за кордон в кожному конкретному випадку та процедур його виконання уповноваженими органами.

 1.      Щодо правової природи інституту заборони виїзду боржників за кордон

На сьогодні ні серед практиків, ні серед теоретиків немає одностайного розуміння, що таке заборона виїзду боржників за кордон санкція чи обмеження. Відповідно до положень листа-роз’яснення Верховного суду України, законодавчу конструкцію інституту «заборона виїзду боржників за кордон» визначено як юридичну санкцію. При цьому з точки зору теорії цивільного права така заборона має правову природу засобу забезпечення виконання зобов’язань (повернення боргу), а з точки зору практики це спосіб забезпечення повернення боргу, який має тимчасовий характер.

Таким чином, заборона виїзду боржників за кордон має подвійну структуру: це і санкція, і запобіжний захід, що виконує функцію стимулювання виконання зобов’язання.

 2.      Статус державного виконавця: права є, а де обов’язки?

Законодавча конструкція прав державного виконавця за чинним законодавством має невдале формулювання: сьогоднішня редакція ст. 11 Закону про виконавче провадження говорить тільки права державного виконавця, цілковито «забуваючи» прописати його обов’язки.

3.      Виконавчі документи: нормативні проблеми

Державна прикордонна служба як безпосередній виконавець законодавчого інституту заборони виїзду боржників за кордон визначає цілий перелік підстав, коли держструктура не може виконати рішення суду/постанову державного виконавця через проблеми з оформленням документів, зокрема у випадку неточностей або помилок у них. Це обумовлено тим, що на сьогодні норми чинного законодавства не передбачають обов’язкових реквізитів такого роду ухвал, та й деталізовані вимоги до подання державного виконавця відсутні.

4.     Законодавче забезпечення «заборони виїзду боржників за кордон» і права людини

Якщо поглянути на ситуацію з точки зору боржника, може виникнути враження, що його утискають, зокрема, обмежуючи його права на пересування або на працю (якщо його діяльність пов’язана з постійним перебуванням за кордоном). У такому випадку виникає необхідність враховувати реальні межі такого «обмеження» і забезпечення прав людини. Тобто такі випадки зумовлюють врахування кожного конкретного випадку застосування інституту заборони виїзду боржника за кордон в індивідуальному аспекті.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати