17 травня 2017, 11:15

Україна чекає на новий ринок електроенергії

Ярослав Петров
Ярослав Петров «Asters» партнер
Марта Галабала
Марта Галабала «Asters» старша юристка

13 квітня 2017 року Верховна Рада України прийняла проект Закону України "Про ринок електричної енергії" №4493 (надалі – "Законопроект"). Очікується підписання Законопроекту Президентом України і офіційна публікація. Впровадження нової моделі ринку буде проводитися поступово.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Законопроект передбачає ліквідацію всього ринку збуту електроенергії України і створення нового ринку електроенергії з 1 липня 2019 року, який складатиметься з наступних торгових платформ, або "ринків", зокрема: (а) ринок двосторонніх угод; (б) ринок "на добу вперед"; (в) внутрішньодобовий ринок; (г) балансуючий ринок; (д) роздрібний ринок і (е) ринок допоміжних послуг. Такий лібералізований ринок електроенергії призведе до більшої гнучкості, конкурентоспроможних цін на електроенергію і підвищення якості обслуговування.

Законопроект повністю реалізує вимогу Енергетичного співтовариства по "анбандлінгу". Законопроект визначає види діяльності і передачу конкретних повноважень різним учасникам ринку: вироблення електроенергії (виробники електроенергії), передача електроенергії (оператор системи передачі), розподіл електроенергії (оператор системи розподілу), продаж і купівля електроенергії (оператор ринку), постачання кінцевим споживачам (постачальники) і перепродаж електроенергії (трейдери). Всі дії вимагають отримання ліцензії від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг.

Окремий режим застосовуватиметься до електроенергії, виробленої з альтернативних джерел енергії. Виробники електроенергії, що є частиною спеціально створеної балансуючої групи виробників за "зеленим" тарифом, повинні продавати електроенергію Гарантованому покупцеві на основі двосторонніх договорів по "зеленому" тарифу (тобто за тарифом за вхід у систему). Різниця між "зеленим" тарифом і ціною на електроенергію буде відшкодовуватися Гарантованому покупцеві атомними електростанціями до 1 липня 2020 року і до 1 січня 2030 року - Оператором системи передачі.

Законопроект вводить відповідальність відповідних виробників електроенергії за погодинні дисбаланси на ринку "на добу вперед", коли вони будуть продавати електроенергію за "зеленим" тарифом. Планується поступове введення відповідальності виробників вітрової, сонячної та гідроенергетики з щорічним збільшенням на 10%, починаючи з 2021 року до 2030 року, з допуском 20% для виробників електроенергії з вітру, з 5%-им допуском - для малих виробників електроенергії з води, а також 10%-ий допуск для виробників енергії з сонця. Виробники електроенергії з відновлюваних джерел, які введуть в експлуатацію свої електростанції до вступу в силу Закону про ринок електроенергії, звільняються від відповідальності за дисбаланси до 2030 року.

Законопроект також передбачає можливість підписання попередньої угоди про покупку електроенергії до початку будівництва заводу, коли виробник електроенергії з відновлюваних джерел отримав правовстановлюючі документи на відповідну землю, отримав дозвіл на будівництво або отримав аналогічний документ відповідно до українського законодавства і підписав угоду на приєднання до електромережі. Ця новинка дає більше впевненості інвесторам.

Законопроект передбачає прийняття більш ніж 60 документів вторинного законодавства. Законопроект повністю реалізує пов'язані з електроенергією частини Третього енергетичного пакета, включаючи (i) Директиву 2009/72/EC про спільні правила внутрішнього ринку електроенергії; (ii) Директиву 2005/89/EC про заходи щодо забезпечення безпеки електропостачання та інфраструктурного інвестування; (iii) Регламент (ЄС) №714/2009 про умови доступу до мережі для транскордонного обміну електроенергією (разом - Третій енергетичний пакет).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати