Не так давно в процесі журналістського розслідування щодо витоків низької інвестиційної привабливості сфери будівництва в Україні ми виявили, що з деякими перешкодами у своїй діяльності потенційні інвестори стикаються саме там, де мали б знаходити підтримку і шляхи розв’язання своїх можливих проблем – у Міністерстві регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Яким же було наше здивування, коли виявилося, що Мінрегіон не тільки приховує від пересічних користувачів прийняті ним же самим нормативні акти, але й уже давно примудрився створити і унормувати таку систему доступу до інформації, зокрема до державних будівельних норм, що спрямована на сплату грошей за її отримання.
І начебто все це зроблено не спеціально і здійснюється без жодного примусу, але якщо ви схочете дізнатися про стан державних стандартів у сфері будівництва – будьте ласкаві до «лавочки» Мінрегіону.
Дійшло аж до того, що уповноважене як «офіційний видавець» Мінрегіону державне підприємство «Укрархбудінформ» з дозволу самого ж Мінрегіону маркує свою продукцію, що містить державні стандарти (тобто звичайні нормативні документи) грифом: «Право власності на цей документ належить державі. Відтворювати, тиражувати чи розповсюджувати цей документ повністю чи частково на будь-яких носіях інформації без офіційного дозволу Мінрегіону заборонено».
Усі зазначені скромні факти ми повідомили спочатку, як і заведено в добрих традиціях, самому інтересанту – Мінрегіону. На жаль, він оцінив описані вище дії як цілком прийнятні, вчинені в рамках закону, і сам послався на прийняті ним накази, у тексті яких і закріплені основи описаної вище системи.
Тож ж у пошуку однодумців ми звернулися до Державної служби інтелектуальної власності України, яка висловилася категорично проти маркування нормативних актів позначкою про "авторське право" та проти обмеження загального доступу до них.
З відчуттям несправедливості та маючи на меті розв’язати розбіжності у тлумаченні законодавства між Мінрегіоном та Державною службою інтелектуальної власності України, у сподіванні призвати до відповідальності чиновників, ми звернулися до Міністерства внутрішніх справ України, яке, нехай і не скоро, проте результативно зацікавилося даним питанням, і врешті-решт Головне управління внутрішніх справ м. Києва відкрило кримінальне провадження і розпочало розслідування обставин вчинення цих порушень Мінрегіоном.
Водночас ГУ МВС м. Києва вбачає в зазначених діяннях Мінрегіону навіть не факти порушення авторського права, а факти привласнення, розтрати або заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем.
Також ми звернулися й до Кабінету Міністрів України, який просили вжити негайних заходів щодо скасування всіх незаконних наказів Мінрегіону, пов’язаних із засекречуванням інформації про державні стандарти в сфері будівництва, але поки що не отримали жодної реакції на звернення. Наразі чекаємо на відповідь.
У підсумку маємо таке. На сьогодні правоохоронними органами ведеться досудове розслідування незаконної діяльності Мінрегіону. І хоча його кінцева мета – аж ніяк не покарати кого-небудь і кинути до в’язниці, але все ж сподіваємося, що завдяки прискіпливому погляду слідчих, в рамках розслідування справи буде з’ясовано, що закон – це не авторський твір чиновника, за який він отримує кошти.
Від Кабміну чекаємо на результат, який полягатиме насамперед у скасуванні незаконних актів Мінрегіону і у впровадженні загальнодоступної і ефективної системи донесення до широкого кола користувачів інформації про державні стандарти у сфері будівництва.