08 травня 2020, 12:57

Пандемія COVID-19 б'є по юридичному ринку: стан та прогнози

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Майже 40% французьких юристів планують покинути професію. У Польщі не краще: половина офісів говорить про звільнення і скорочення зарплат. Про це пише «Rzeczpospolita».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Газета нагадує, що французький еквівалент Вищої ради адвокатів Польщі повідомляє, що 27 300 французьких адвокатів мають намір попрощатися з колегією адвокатів.  Це показало дослідження хаосу, який COVID-19 викличе на юридичному ринку.

«Французька колегія адвокатів налічує 70 000 чоловік.  Відсоток тих, хто заявляє, що не хоче залишатися адвокатами (39%), просто шокує», - коментує «Rzeczpospolita» проф. Пьетр Кардас (Piotr Kardas), віце-президент Вищої ради адвокатів, відповідальний за міжнародні контакти.

У Польщі не краще. «Той факт, що суди працюють в обмеженому ступені, відбивається в офісах. Багато з них звільняють або звільнили  співробітників», - говорить газеті Бартош Павловські (Bartosz Pawłowski), директор з бізнесу і зв'язків з громадськістю юридичної фірми Kochanski & Partners. Він також резюмує, що його офіс не зменшив зайнятість через COVID-19.

«Клієнти призупинили багато проектів і стали більш обережними щодо інвестицій. Всі економічні прогнози для ринку й окремих офісів необхідно буде скорегувати. Тим більше, що ми можемо очікувати, що прийде друга хвиля епідемії, й її наслідки будуть відчуватися на рубежі осені і зими», - прогнозує Павловський.

Як зазначається, ринкові настрої перевірив професор Ришард Совіньскі (Ryszard Sowiński). У його дослідженні взяли участь 600 професійних представників. «Дослідження показало, що труднощі, з якими стикаються юридичні фірми, широко поширені і серйозні. Вони охоплюють практично всю юридичну галузь. Криза зачіпає як індивідуальних юристів, так і юридичні фірми з кількома особами, в тому числі ті, в яких працюють кілька десятків юристів», - зазначає професор Совіньскі. Юридичні фірми, що спеціалізуються на судових процесах, знаходяться в найгіршому становищі.

Ситуація в Україні. Як реагує на ці виклики сфера захисту інтелектуальної власності, які послуги найбільш затребувані, а в яких сферах є відкладений попит, для яких секторів економіки ці часи є періодом відкриття нових можливостей і як це вплине на активність в сфері ІВ. Відповіді на ці питання дає в коментарі для видання Ukrainian Law Firms, рубрика COVID-19 Guidance Михайло Дубинський, керуючий партнер  Doubinsky & Osharova.

Наслідки пандемії для захисту прав інтелектуальної власності (ІВ)

Інерційна практика. Інтелектуальна власність унікальна своєю стійкістю проти всіх видів інфекцій і вірусів. Тому, як вважає Михайло Дубинський, він не схильний говорити про прямий або різкий вплив пандемії на ІВ. Звичайно, карантин та інші обмеження впливають на робочий процес і підходи до ведення бізнесу в цілому. Сфера І ІВ досить інерційна. Наприклад, процес патентування розтягується в часі, і дуже малоймовірно, що цей процес буде згорнуто. Патентування не може бути відкладено або призупинено. Невід'ємною частиною цього процесу є новизна, яка чутлива до часу і може закінчитися, але не може контролюватися карантином. Спеціалізовані IP-бутики не сильно постраждають найближчим часом. Що стосується юридичних фірм із повним спектром послуг, практика ІВ є відмінним «буфером» для згладжування будь-яких труднощів в інших практиках.

Вимоги клієнтів. Поки рано говорити про зміни, хоча ми точно бачимо певні тенденції. По-перше, природно очікується збільшення активності в області патентування з боку фармацевтичних компаній. На даному етапі для України важливо не впустити цю можливість для швидкого розвитку і не підтримати популістські заклики до законодавчих обмежень на фармацевтичне патентування. Це також повинно бути вигідно для українського фармацевтичного сектора, оскільки повинні відкриватися нові ніші.

Безсумнівно буде сплеск активності в області продуктів для медичного застосування, таких як захисне обладнання, маски, системи миттєвого тестування, дезінфікуючі засоби тощо. Виробники намагатимуться максимально захистити ці продукти, домагаючись реєстрації прав на корисні моделі та промислові зразки в першу чергу і, звичайно ж, торгові марки. Іншим сектором, який, як очікується, буде швидко розвиватися і постійно генеруватиме додаткову активність в області ІВ, є електронна торгівля у всіх її формах.

На жаль, закриття кордонів і скорочення особистих доходів майже неминуче активують контрафактну діяльність. І, природно, попит в цій ніші зростатиме. Більш того, карантинні обмеження збільшують споживання онлайн-розваг, тому захист авторських прав має зрости.

Якщо ми говоримо про відкладений попит, слід враховувати два фактори. По-перше, Укрпатент зміг швидко управляти віддаленою роботою і продовжує працювати практично в повному обсязі. По-друге, суди в даний час змушені відкладати слухання. Отже, судова практика буде відчувати наслідки відкладеного попиту, але ситуація, безсумнівно, відновиться до кінця 2020 р.

Очікувані зміни. Бізнес стане «швидшим», а довгострокові проекти будуть припинені. Більшість виробників продуктів, ймовірно, скоротять свої рекламні та маркетингові бюджети. Всі ці події будуть впливати на ринок ІВ. Можна припустити, що впродовж деякого періоду часу буде нижчий попит на визнання знаків добре відомими, широку реєстрацію рекламних слоганів в якості товарних знаків та закордонного патентування.

Що показує статистика. Згідно даних Укрпатента, у І кварталі 2020 р. порівняно з аналогічним періодом попереднього року спостерігалося зниження активності в поданні заявок майже на всі об’єкти промислової власності. Загальна кількість поданих заявок зменшилася більше ніж на 16%: на винаходи - на 26,7%, на корисні моделі - на 34,3%, на знаки для товарів і послуг за національною процедурою - на 12,3%, за міжнародною процедурою - на 12,9%. Кількість заявок на промислові зразки збільшилася на 12,7%.

Через систему електронного подання надійшло 4506 заявок, що становить 49% від загальної кількості поданих.

Винаходи. Загальна кількість заявок на винаходи в І кварталі 2020 р. зменшилася порівняно з аналогічним періодом попереднього року за рахунок зниження на 43,5% активності національних заявників. Активність іноземних заявників зменшилася на 3,5%. Частка заявок від іноземних заявників у загальній кількості заявок на винаходи збільшилася (+13,2%) і становила 55,2%.

Корисні моделі. У І кварталі 2020 р. кількість заявок на корисні моделі зменшилася на 34,4% за рахунок зменшення активності національних заявників. Активність іноземних заявників збільшилася, 

Висновки. Накопичення кризових тенденцій у світовій економіці, а також негативний вплив пандемії зумовлюють спад у багатьох галузях і посилюють попит на рішення, які забезпечують швидку адаптацію бізнесу та впровадження нових технологій у складних умовах. У цьому контексті розбудова інноваційної економіки постає стратегічним завданням для багатьох держав, що розвиваються. Однією з найефективніших складових такої економіки має бути розвинена патентна система, яка забезпечує державну правову охорону інтелектуальної власності, розширює поле для інвестицій та збільшує можливості управління нематеріальними активами для бізнесу.

Джерела

Pandemia uderza w prawniczy rynek

Implications of pandemic for protection of intellectual property rights

Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» Промислова власність у цифрах  Показники діяльності у сфері промислової власності за 1 квартал 2020 року Київ – 2020

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати