28 вересня 2018, 14:15

Нові професії в юриспруденції

Опубліковано в №39 (641)

У зв’язку з розвитком технологій та ринку, в юриспруденції з’являється все більше гібридних професій. Нові ролі та професії – це нові послуги та ринки, зміна старих підходів у HR-політиці. Гібридів зараз майже неможливо найняти з вищого навчального закладу. Їх потрібно або вирощувати, або хантити. Щоб їх виростити, необхідно закладати основи – давати релевантні завдання, можливість приймати рішення, шанси для спроб і помилок.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Минулого тижня на V Всеукраїнській школі з ІТ- та Інтернет-права намагалися розібратися, хто такі інхаузи та консультанти, чим вони відрізняються, які переваги та недоліки кожної професії. Окрім того, говорили про те, хто такі legal engineer, legal designer, data protection officer та marketing compliance officer, а також які скіли потрібні юристу, щоб опанувати нові професії.

Коментар:

Мирослав Хмарський Мирослав Хмарський,
Co-Founder, Marketing & Digital Compliance Expert в Avitar Group

Інхауз – це чудовий шанс побачити, як працює компанія зсередини, що надзвичайно важливо, коли ти виходиш в поле зовнішнього консультанта. Саме це я можу відзначити як найцінніший досвід і знання, які я отримав під час роботи у великій ІТ-компанії, у великій структурі.

Інхауз і зовнішній консультант – це два різні світи. Я вважаю, що для кожного юриста у сфері ІТ (комплаєнс-офіцер, DPO та ін.), однозначно, буде плюсом прожити досвід як інхауза, так і консультанта. І там, і там є свої переваги та недоліки. Перевага інхауза в тому, що він знає корпоративну культуру компанії, як в ній спілкуються люди між собою, які є внутрішні неформальні правила взаємодії та взаємопідтримки. При цьому інхауз живе у своєрідній «ізоляції» від зовнішнього світу. Йому важко (адже зазвичай не вистачає часу) розвиватися в різних сферах і підвищувати свою кваліфікацію в інших галузях. Атрофується навичка самостійно ставити перед собою завдання або бачити стратегічні речі.

Консультант має змогу обирати ті проекти, з якими йому працювати. Завдяки різноплановості проектів можна здобути супер-цінний досвід у різних сферах. Тут вчишся значно швидше, ніж коли ти знаходишся у комфортній замкненій системі. Однак далеко не всі здатні витримати цей темп, виснаження може настати дуже швидко.

Marketing Compliance Officer – це людина, яка перевіряє всю маркетингову активність компанії на її відповідність міжнародним законам, нормам і стандартам. Оберігає компанію від потенційних фінансових та репутаційних втрат у тих сферах, де цього зазвичай не очікуєш.

В США компанії штрафують за неправдиву інформацію на сайті, несанкціоноване використання слова FREE (безкоштовно), а також за те, що ти не розміщуєш достатньо інформації про свій продукт на сайті, тому користувач не розуміє, за що він платить гроші (наприклад).

Коли ти вивчаєш і досліджуєш такі кейси, то починаєш вірити, що все це не міф. Регулятори насправді звертають увагу на те, що ти пишеш у себе на лендінгах і сайтах. Чи не вводиш ти в оману користувачів і чи не залякуєш їх мерехтливою кнопкою червоного кольору з написом «WARNING».

Завдання комплаєнс-офіцера – виявляти ці зони ризику, аналізувати їх важливість, які вони можуть принести потенційні втрати для компанії, та також доносити цю інформацію власникам або тим, хто приймає рішення в компанії. Щоб стати першокласним комплаєнсом, потрібно досконально розбиратися у продукті, знати термінологію, якою спілкуються люди, які його розробляють, та вміти співвідносити букву закону з потенційними втратами «конверсії».

Я вважаю, що Marketing Com pliance Officer – це одна з професій майбутнього. Адже з таким стрімким розвитком ІТ-галузі та діджиталізацією всього, що нас оточує, дуже гостро поставатимуть такі питання як безпека, конфіденційність, довіра до сервісу або продукту, повага до користувачів та здатність контролювати свій медіа-потік даних. Комплаєнс-офіцер покликаний вирішувати всі ці проблеми та завдання, які стоятимуть перед прогресивним бізнесом. Оскільки в Україні цього не навчають в університеті, то варто шукати у своїй стрічці новин івенти та навчальні курси зі словами «Marketing Compliance».

Ілона Чута Ілона Чута,
співзасновник, директор Pinky.Solutions, CEO Digilaw

Інхауз – це юрист, який працює у штаті компанії. Консультант – це юрист юридичної компанії, який надає консультації за запитом. Різниця в тому, що інхауз поглиблюється в питання однієї окремої компанії, а консультант має ширший досвід, адже консультує одночасно декілька компаній з різними питаннями.

З позиції бізнесу, плюс консультанта – ширший досвід та багато питань. Мінус полягає у професійній деформації «клієнт завжди приймає рішення», «я лише сторонній консультант». Плюс інхауза в тому, що він має більше відповідальності та впливу на ЛПР, оперативніше вирішує питання, часто запобігає їх виникненню, адже завжди тримає руку на пульсі. Мінус – вузька сфера. Інколи компаніям фінансово невигідно тримати у штаті юристів. Напевно, цікавіше все-таки працювати консультантом, адже там більше різних кейсів.

Щодо скілів, то це наполегливість, адекватність, жага до нового та постійна критика своїх знань, «синдром самозванця».

Микита Підгайний Микита Підгайний,
Сhief Everything Offi cer в Bot&Partners, юрист OpenDataBot

Консультант – це юрист, якого залучають у проект як зовнішнього радника. Достатньо часто це якесь дуже вузьке питання, тому в інхаузів немає часу розбиратися, або потрібна інша думка. Однак, на відміну від інхауза, чим вужчу спеціалізацію має консультант, тим він є ефективнішим. Це одночасно і зрада, і перемога. Зараз цей юрист може мати приголомшливу ефективність, а вже завтра ці знання можуть нікому не знадобитися.

Юридичний інженер – це юрист, який займається алгоритміза цією та автоматизацією юридичних процесів. Найбільший попит на таких спеціалістів у лігалтек стартапах. Завдання дуже різні: від парсингу даних і чат-ботів до складних юридичних алгоритмів. В компаніях я поки що не зустрічав окремих посад, але юристів, які пишуть софт та автоматизують свою роботу, знаю багато. Я сподіваюся, що скоро мине час юристів, які не вміють користуватися таблицями.

В наших університетах сьогодні не вчать ні юридичних інженерів, ні дизайнерів. Усі юридичні інженери/дизайнери/проджекти самостійно здобували знання в межах своїх завдань. Потрібно створити бота? Шукаємо сервіси або вчимося програмувати. Потрібно проаналізувати дані? Вчимося парсити. Таких прикладів дуже багато. Все змінюється занадто швидко. Тому зараз нові професії – це не про скіли, а про пристрасть. Ми просто не можемо всидіти на місці та працювати по-старому.

Андрій Удовиченко Андрій Удовиченко,
лаборант в Юридичній лабораторії, працював marketing compliance officer та part-time dpo в ZEO alliance

Інхаузи – це ті юристи, які є частиною компанії та допомагають їй з розв’язанням найрізноманітніших завдань. Коли компанія зростає, вони починають брати на себе дуже спеціалізовані функції – договори з конкретними видом замовників, реєстрацію авторських прав, etc. Консультанти бігають поміж різних компаній та надають їм спеціалізовану допомогу. Їх наймають тоді, коли немає постійної потреби мати на зв'язку людину для вирішення великої кількості завдань. Консультант може прийти, зробити проект та піти до іншої компанії. Він завжди у стороні від компанії.

Коли ти працюєш інхаузом, можна набагато глибше зануритися в компанію, краще знати сленг, який в ній використовується, мати розуміння конкретного ринку та загального контексту роботи компанії. Ти бачиш ліс і йдеш у хащу. Проте в інхауза зовсім мало можливостей для розвитку. Якщо компанія не розвивається дуже швидко, то і ти з нею стоїш на місці. Стабільно твоя заробітна плата може бути трохи вища, але зазвичай фіксована з умовою зміни раз на рік/ півроку. Юридичної роботи тут може бути як більше, так і менше, ніж у консультанта. Іноді більше часу йде на переговори з різними департаментами компанії.

Як консультант ти блукаєш різними лісами, але в основному ходиш по краю. Стелі тут не існує. Чим більше ти можеш знаходити клієнтів та вирішувати їхні проблеми, тим краще. Достатньо швидко ти маєш перетворюватися з юриста на людину, яка організовує роботу та вміє розказати про це іншим.

DPO – це магічна істота, яка розуміється на праві, має базові технічні знання, вміє планувати та будувати compliance проекти, бюджети й програми, можливо, трошки аудитор. А також вміє вести комунікацію на всіх рівнях компанії. Все це для того, щоб забезпечити належний захист персональних даних користувачів і співробітників.

Legal designer вивчає клієнта, його болючі місця, потреби, проводить інтерв'ю, а потім разом з програмістами, дизайнерами та іноді з клієнтом прототипує і тестує нові рішення цих проблем. Іноді legal designer ще й дизайнить документи (як елемент сервісу). Головна навичка – емпатія.

Щодо скілів, то це знання англійської, вміння підключити інтернет і почати гуглити, а потім здатність побороти страх перед новими форматами роботи. Потрібно мати відкритий розум і готовність поринути у невідоме.

Діма Гадомський Діма Гадомський,
CEO в Axon Partners, Chief Junior Lawyer у Memelex

Різниця між інхаузом та консультантом майже невідчутна. І ті, й інші продають свої послуги. Інхаузи – внутрішньому клієнту, консультанти – зовнішньому. Щодо плюсів та мінусів, все дуже залежить від людини та від обставин. Інхаузи по дефолту більше заробляють. Консультанти по дефолту мають кращі можливості для кар’єрного росту. Але якщо людина завдяки обставинам опиняється на своєму місці, то є і кар’єрний ріст, і гроші одночасно.

Юридичний інженер – це людина (підкреслюю, не юрист, а саме людина), яка відрізняє Java від Java Script і при цьому працює над автоматизацією юридичної роботи. Наш інженер Андрій Костенко розробив бот-платформу, створив ботів для нашої внутрішньої кухні (бот, який робить NDA і LSA та проводить KYC у Слаку), заснував нашу власну нейромережу і вчить її розуміти Цивільний Кодекс.

Наш дизайнер Влад Посад працював переважно на благо маркетингу. Однак останнім часом він почав працювати з документами. Все почалося з нашого внутрішнього стартапу Memelex, який візуалізує юридичні документи. Потім ми подумали, що візуалізацію і user interface варто застосовувати до всіх наших договорів.

Думаю, ви хотіли б від мене почути, що потрібно вчити програмування чи ще якусь популярну нісенітницю, щоб опанувати нову професію. Академічні знання застарівають вже в той момент, коли ти отримуєш диплом. Тому єдине, чого має навчити вищий навчальний заклад – це безперервно вчитися. Це стосується не лише юриста, але й будь-якої сучасної людини.

Микита Полатайко Микита Полатайко,
керівник ІТ-практики Aequo

Якби я працював лише інхаузом або консультантом, то це був би не такий цікавий кар'єрний шлях. Я точно знав і вмів би менше, ніж зараз. Однозначно, потрібно спробувати себе і там, і там. А ще краще, якщо у вас буде ще й стартаперський досвід.

Раніше я також був лігал-інженером. Зараз, на жаль, я займаюся цим не так часто, тому що вже не отримую такого ж задоволення, як колись. Однак це все ж таки залишається надійним інструментом для створення важливих для мене речей. Щодо навичок, то вміння пояснювати є достатньо важливим. Можна зробити супер-круту річ, але не вміти донести її цінності до загалу. Працюючи над інноваційним проектом, дуже важливо створити для користувачів враження причетності. Варто порадитися з людьми, для яких призначена інновація, і таким чином можна отримати цінний фідбек та схвалення.

Також важливо пам'ятати, що юрист – це частина команди. Юристу потрібно тямити в бізнесі та знати, як він працює. Замість того щоб казати клієнту «не можна», краще пояснити, як для нього і його бізнесу буде краще.

Сьогодні ми живемо в добу інформації. Якщо тебе щось цікавить, то зовсім не складно знайти корисну інформацію. Мене завжди цікавили технології. Я читав відповідні видання (наприклад, Хабрахабр), любив дізнаватися щось нове і спілкуватися з програмістами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати