Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Державна допомога суб’єктам господарювання, по суті, передбачає вплив на конкуренцію та торгівлю у формі субсидій, податкових пільг та інших форм державних концесій на користь окремих підприємств, а отже, може мати негативний вплив на діяльність інших підприємств. У сучасну епоху вільної торгівлі ці типи державного втручання в економіку є проблематичними, якщо вони суттєво впливають на торгівлю і конкуренцію.
Відсутність контролю державної допомоги вважається одним зі слабких місць у системі управління державними фінансами України, що призводить до застосування вибіркових заходів державної підтримки для окремих (наприклад, державних) підприємств, що, в свою чергу, знижує конкуренцію і створює обмеження для функціонування ринкової економіки в Україні. Крім того, з метою сприяння ефективному управлінню та більш раціональному розподілу обмежених бюджетних ресурсів необхідно збільшувати прозорість та розвивати сучасне регулювання у сфері державної допомоги.
З відкриттям торгівлі та укріпленням міжнародних позицій країни (у тому числі в контексті інтеграції у ЄС та членства у СОТ) необхідно повністю враховувати міжнародні правила, які стосуються державної підтримки економічної діяльності, та інтереси нових торгових партнерів стосовно впливу державної допомоги та субсидій на торгівлю та конкуренцію.
Міжнародні зобов’язання України щодо контролю і моніторингу за державною допомогою суб’єктам господарювання передбачені угодами СОТ, Договором про енергетичне співтовариство, Угодою про партнерство і співробітництво, а також Угодою про асоціацію між Україною та ЄС. Усі ці міжнародні договори передбачають зобов’язання України запровадити систему контролю і моніторингу за державною допомогою, яка надається суб’єктам господарювання.
1 липня 2014 р. Верховна Рада ухвалила Закон України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» (далі – Закон), що знаменує важливу віху у розвитку української системи державної допомоги. Закон є рамковим документом, що встановлює фундамент для забезпечення повноцінного функціонування системи державної допомоги в Україні, тоді як більш детальні правила-процедури будуть регулюватися підзаконними актами.
Прийняття даного Закону є дуже актуальним для України, зокрема для відновлення конкуренції на внутрішньому і зовнішніх ринках. Не секрет, що в нашій країні державна підтримка у формі гарантій, податкових пільг та інших преференцій завжди надавалась лише окремим підприємствам, великому капіталу.
Показовим у цьому плані є приклад різних видів державної підтримки, що надавалася групі компаній Activ Solar для будівництва сонячних електростанцій. Дана група у 2010 р. отримала кредит в державному банку (458 мільйонів Євро), заплатила відсотки по кредиту за рахунок допомоги з державного бюджету (200 млн грн), завезла з-за кордону звільнене від митних зборів та ПДВ обладнання для будівництва сонячних електростанцій, отримала у пільгову оренду в держави кілька сотень гектарів земель та лобіювала прийняття необхідного їй законодавства, чим остаточно монополізувала український ринок. По суті, Activ Solar отримувала державну допомогу на розвиток свого бізнесу і при цьому монополізувала ринок, що унеможливило появу будь-якої конкуренції навіть в майбутньому. З метою уникнення таких ситуацій і запроваджується система контролю за наданням державної допомоги.
На сьогодні у міжнародних рейтингах конкурентоздатності Україна займає найнижчі місця. Наприклад, за Індексом легкості ведення бізнесу (англ. Ease of Doing Business Index – індекс для порівняння простоти підприємницької діяльності у країнах світу, що складається Світовим Банком на основі річних даних) в 2014 р. Україна зайняла 112 місце з понад 189 країн. Індекс сприйняття корупції, відповідно до якого вимірюється рівень корупції в державному секторі, розмістив Україну на 144 місце із 177. А відповідно до Індексу конкурентоспроможності Всесвітнього Економічного Форуму, Україна посідає 84 місце із 148.
Такі низькі рейтинги конкурентоздатності нашої країни вказують на те, що існує багато проблем як з ефективністю використання державних коштів, так і з корупцією, високим рівнем бюрократичних процедур, податковим регулюванням, політичною нестабільністю, а також з проблемами доступу до заходів державної підтримки.
Запровадження ж в Україні системи контролю і моніторингу незалежним органом використання державних коштів на державну підтримку суб’єктів господарювання допоможе значно скоротити корупційні виклики та підвищити ефективність і прозорість витрачання державного бюджету.
Які ж саме переваги нового ЗУ «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» для бізнесу?
1) Він допоможе підвищити прозорість надання державної допомоги: її надавачі, тобто органи державної влади, а також юридичні особи, що діють від їх імені, уповноважені розпоряджатися ресурсами держави чи місцевими ресурсами і ініціюють та/або надають державну допомогу, повинні будуть повідомляти Антимонопольний комітет про намір надати державну допомогу. Антимонопольний комітет, у свою чергу, буде перевіряти такі схеми і програми та виносити рішення щодо допустимості державної допомоги. У випадку, якщо така допомога буде визнана Антимонопольним комітетом недопустимою, вона підлягає поверненню. Порядок повернення незаконної державної допомоги, недопустимої для конкуренції, встановлюється Кабінетом міністрів України.
2) Моніторинг і контроль незалежним органом: здійснюється Антимонопольним комітетом України, який є органом, відповідальним за складання та ведення реєстру державної допомоги.
3) Підвищення рівня конкуренції: при наявності чесних правил гри на ринку всі суб’єкти господарювання мають рівні можливості щодо отримання підтримки від держави.
4) Чесні правила гри на ринку: питання надання державної допомоги суб’єктам господарювання врегульовано на законодавчому рівні. Крім того, всі процедурні питання надання, оцінки та звітності будуть врегульовані підзаконними актами.
5) Привабить іноземних інвесторів, а також заохочуватиме розвиватися малі і середні підприємства України.
6) Це один із засобів боротьби з корупційними схемами, адже надавачі державної допомоги повинні будуть повідомляти про намір надати допомогу Антимонопольний комітет України, який, у свою чергу, прийматиме рішення щодо відповідності такої допомоги правилам конкуренції.
7) Підвищить ефективність використання і контролю за державними коштами.
8) Зменшить корупційну складову та чиновницьке свавілля при прийнятті рішень щодо надання державної допомоги окремим підприємствам, що спотворює конкуренцію на ринку.
9) Покращить ефективність управління державною фінансовою системою в цілому.
Висновки
- Законодавство у сфері державної допомоги в Україні принесе абсолютно новий тип правового регулювання, що повністю відповідає міжнародним зобов’язанням України та законодавству ЄС.
- Регулювання державної допомоги дозволить підвищити прозорість і скоротити будь-яку приховану корупцію під час використання державних коштів для підтримки окремих компаній.
- Це принесе користь системі управління державними фінансами в Україні в цілому та кожному окремому українському платнику податків зокрема.
- Ухвалені заходи державної підтримки для суб’єктів господарювання найімовірніше досягнуть намічених цілей і принесуть кращі практики у промислову, регіональну політику та політику розвитку бізнесу та ініціатив в Україні.
Проект «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС» розпочав свою роботу в Києві у листопаді 2013 р. Проект реалізується консорціумом на чолі з ведучою міжнародною компанією Crown Agents Ltd та буде працювати до листопада 2016 р. Робота Проекту спрямована на підтримку розвитку як системи державних закупівель, так і системи державної допомоги в Україні у відповідності зі стандартами ЄС. Проект фінансується ЄС.