14 січня 2020, 11:04

Комплаєнс функція – вчасно поставлений діагноз чи боротьба з наслідками?

Опубліковано в Вибір клієнта 2019. Топ-100 найкращих юристів України

Ярослава Савастєєва
Ярослава Савастєєва «Європейська Бізнес Асоціація» керівник контрольно-правового департаменту

Приємно відзначити, що останнім часом все більше зростає інтерес компаній до такого елементу успішного бізнесу як комплаєнс-контроль. У цьому ми змогли пересвідчитися на власному досвіді, адже заходи, присвячені різним напрямкам комплаєнсу, які проводяться на платформі Європейської Бізнес Асоціації, мають чималий попит. Це свідчить про еволюцію правової свідомості кожного з нас, оскільки дотримуватися законів повинні всі компанії, незалежно від розміру бізнесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Порушення законів, правил і кодексів поведінки створюють фінансові, організаційні та репутаційні ризики, що можуть негативно позначитися на позиціях суб’єкта на ринку. Традиційно вважається, що комплаєнс-функція є «другою лінією захисту», але останнім часом відповідні обов’язки змістилися з площини ризик-менеджменту в бік оперативного управління. Зокрема, це пов’язано з викликами сьогодення, з якими тією чи іншою мірою зіштовхуються представники бізнесу.

Мінливість правового поля. Недостатньо просто відстежувати зміни в законодавстві, оскільки деякі з них матимуть безпосередній негативний ефект на цілу індустрію. Виправлення помилок, як правило, вимагає багато часу. В цьому контексті стають у нагоді бізнес-асоціації, які ще на етапі підготовки змін до законодавства є містком між бізнесом та владою, через який ретранслюється оцінка нововведень, а також припущення щодо можливих наслідків для сторін, які потраплять під «свіже» регулювання.

Розвиток технологій. Звичайно, ми не говоримо про те, що комплаєнс-офіцери повинні стати фахівцями з технологій. Проте вони мають переконатися, що система корпоративного управління зможе забезпечити належний захист персональних даних, а також впоратися з різноманітними ризиками (наприклад, з кібератаками). Правильна інтеграція технологічних рішень сприятиме пришвидшенню перевірки контрагентів, а також дозволить автоматизувати процес виявлення «небажаних» відхилень від бажаної політики.

Що важливо? Дивитися на контрольне з позиції додаткової бюрократії та заходів, що вчиняються для вирішення проблеми, яка вже виникла, а як на превентивний механізм, який збережене тільки кошти, але й нерви в майбутньому.

Пропоную розглянути три складові побудови внутрішньої комплаєнс-системи в організації:

1. Знай свого клієнта. Тут мається на увазі не due diligence контрагентів, а знання зсередини своєї організації та нюансів її функціонування. До речі, це ще один із сучасних викликів для комплаєнс-офіцерів, функціонал яких виходить далеко за межі розуміння виключно правового поля, що регулює діяльність гравця ринку.

2. Структура та методологія роботи з комплаєнс-ризиками мають значення. Запроваджуйте «живі» процедури, які враховуватимуть особливості бізнес-процесів та динаміку нововведень. Структура допомагає визначитися з ландшафтом ризиків та зробити їх категоризацію. Наприклад, чинники, які варто брати до уваги, оцінюючи ступінь ризику взаємодії з третьою стороною: вартість контракту; юрисдикція, в якій знаходиться потенційний підрядник, та індустрія, яку він представляє; чи буде він взаємодіяти з державними службовцями та яким чином цей провайдер з’явився «на горизонті» (чи немає конфлікту інтересів з ініціатором взаємодії).

3. Існування процедур не гарантує їх дотримання. Практика показує, що наскільки б деталізованими не були комплаєнс-політики, багато чого залежить саме від людей. Співробітники обмежені в часі. Ваші колеги – не виняток. Вони не готові читати керівництва на десятки сторінок (хоча, звичайно, ви можете такі мати). Тому доносити інформацію потрібно просто й лаконічно, акцентуючи увагу на алгоритмі обов’язкових дій та можливих наслідках. Тому питання регулярних апдейтів і тренінгів є першочерговим завданням для комплаєнс-команди. Важливим є інформування колег не лише про успіхи, але й про неприємні випадки, які призводили як до репутаційних, так і до фінансових втрат, включаючи пул заходів, що застосовувалися до людей, які були причетні до таких подій. Питання корпоративної культури (етики) нерозривно пов’язане з комплаєнсом. Докладати зусиль для її побудови є завданням усього колективу.

Насправді, відповідаючи на питання про те, що таке комплаєнс-функція (поставлений діагноз чи боротьба з наслідками), можна стверджувати, що це і те, й інше. Саме комплексний підхід суттєво знижує ризик виникнення кризових ситуацій та кількості часу, витраченого на відновлення status quo.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати