08 вересня 2020, 18:01

Друга закупівельна революція в дії

Опубліковано в №17 (723)

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат, регіо­нальний координатор з моніторингу медичних закупівель Transparency International Ukraine
Євгеній Сільверстов
Євгеній Сільверстов експерт з публічних закупівель

19 квітня 2020 р. набула чинності нова редакція Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), яка усуває багато невідповідностей і відкриває нові можливості для бізнесу. Так, Закон зобов'язав замовників звітувати через систему електронних закупівель Prozorro про всі закупівлі вартістю від 1 копійки (раніше було від 50 тис. грн). Крім того, з 19 квітня система електронних закупівель Prozorro стала обов'язковою для закупівель вартістю від 50 тис. грн (раніше було від 200 тис. грн). Тобто для учасників закупівель відкрилося більше можливостей співпрацювати з державою та брати участь ще в більшій кількості закупівель.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Отже, що ж мала дозволити оновлена система закупівель замовнику та які переваги надати учасникам?

Штрафні санкції

По‑перше, хочемо звернути увагу на штрафні санкції за порушення законодавства про закупівлі, які зменшено вдесятеро, у т. ч. появу штрафу за невиконання рішення Антимонопольного комітету України як органу оскарження.

Окрім оновлення редакції Закону, з 19 квітня 2020 р. почала діяти й нова редакція ст. 164‑14 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП), якою встановлено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про закупівлі. Замість штрафу від 11 900 до 17 000 грн тепер вже доведеться заплатити 1700 грн (100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) за неоприлюднення інформації або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства. Якщо протягом року правопорушення вчинено повторно, службова (посадова), уповноважена особа замовника отримає подвоєний штраф — 3400 грн.

Разом з тим, такі штрафні санкції передбачені тепер і за порушення порядку визначення предмета закупівлі; несвоєчасне надання або ненадання замовником роз'яснень щодо змісту тендерної документації; складення тендерної документації не у відповідності з вимогами закону; встановлення розміру забезпечення тендерної пропозиції, що перевищує межі, визначені законом; неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, що здійснюються відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID‑19)».

До речі, розглядає справи про зазначені вище адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення орган державного фінансового контролю (Держаудитслужба). Строк притягнення до відповідальності становитиме 2 місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — не пізніше, як через 2 місяці з дня його виявлення.

Нарешті з'явилася відповідальність за невиконання рішення Антимонопольного комітету України як органу оскарження. Обов'язок виконання рішення АМКУ було передбачено і в попередній редакції Закону, проте відповідальність за його невиконання була відсутня, що створювало підстави для зловживань з боку замовників. Тепер невиконання рішення органу оскарження коштуватиме керівнику замовника від 2000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а це від 34 000 до 85 000 грн. Адміністративне стягнення за вчинення цього правопорушення може бути накладене протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше двох років з дня вчинення.

Тобто тепер доведеться або виконати рішення органу оскарження, або оскаржувати його до окружного адміністративного суду Києва протягом 30 днів з дня його оприлюднення в електронній системі закупівель. Розгляд усіх нових складів правопорушень, якими поповнено ст. 164‑14 КУпАП, віднесено до компетенції місцевих судів.

Придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу, або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення їх у разі зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації обійдеться службовій (посадовій), уповноваженій особі замовника в суму від 1500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 25 500 до 51 000 грн. Повторне порушення тягне накладення штрафу у розмірі до 85 000 грн.

Укладення договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених законом, тягне за собою накладення штрафу на керівника замовника від 2000 до 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 000 до 170 000 грн).

Адміністративне стягнення може бути накладене протягом 6 місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Оновлення формату роботи тендерних комітетів

По‑друге, відбулося оновлення формату роботи тендерних комітетів та почато поступовий перехід на уповноважених осіб. Так, прикінцевими й перехідними положеннями нової редакції Закону передбачено, що до 1 січня 2022 р. замовник може утворювати тендерний комітет (комітети) для організації та проведення процедур закупівель. Тобто останнім днем можливого функціонування тендерного комітету (комітетів) у будь-якого замовника є 31.12.2021 р.

Водночас додатковим нововведенням є те, що за організацію та проведення спрощених закупівель уже з 19 квітня 2020 р. відповідати мають саме уповноважені особи.

Нова редакція Закону не містить обмежень щодо визначення одних і тих самих працівників замовника як членами тендерного комітету для проведення конкретних процедур закупівель, так і уповноваженими особами для здійснення спрощених закупівель або інших процедур закупівель. Так, члени або голова тендерного комітету можуть бути одночасно уповноваженими особами за умови, що така особа не буде визначена відповідальною за організацію та проведення одних і тих самих процедур закупівель.

Отже, починаючи з 2022 р. будь-якими закупівлями замовників займатимуться лише уповноважені особи.

Попередні ринкові консультації

По‑третє, з'являється можливість проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у т. ч. запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання. Такі рекомендації та інформація можуть використовуватися замовником під час підготовки до проведення закупівлі, якщо вони не призводять до порушення принципів здійснення закупівель. Консультації з ринком можуть проводитися через електронну систему закупівель шляхом надсилання запитань замовником та отримання відповідей від суб'єктів господарювання або шляхом організації відкритих зустрічей з потенційними учасниками. Проведення попередніх ринкових консультацій замовником не вважається участю суб'єктів господарювання у підготовці вимог до тендерної документації.

Важливо, що у замовників з'явилась можливість захищатись від демпінгу учасників. Так, система публічних закупівель автоматично виявляє аномально низькі цінові пропозиції, які на понад 40% відрізняються від середнього значення тендерної пропозиції на початку аукціону та/або на 30% від ціни наступної пропозиції. Закон передбачає, що учасник, який надав найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію, що є аномально низькою, повинен надати протягом робочого дня з дня визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції обґрунтування в довільній формі щодо цін або вартості відповідних товарів, робіт чи послуг. Замовник може відхилити аномально низьку тендерну пропозицію, якщо учасник не надав належного обґрунтування вказаної в ній ціни або вартості. Обґрунтування аномально низької тендерної пропозиції може містити інформацію про:

а) досягнення економії завдяки застосованому технологічному процесу виробництва товарів, порядку надання послуг чи технології будівництва;

б) сприятливі умови, за яких учасник може поставити товари, надати послуги чи виконати роботи, зокрема спеціальна цінова пропозиція (знижка) учасника;

в) отримання учасником державної допомоги згідно із законодавством.

У разі ненадання учасником обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель.

Оскарження

Щодо оскарження процедур закупівель, то новою редакцією Закону введено довгоочікувані неможливість відкликати скаргу, відмінити торги під час оскарження та повернення коштів за подання скарги.

Так, тепер вже не вийде відмінити процедуру закупівлі після подання скарги, чим раніше зловживали замовники, адже з 19 квітня замовнику заборонено вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення щодо процедури закупівлі, у т. ч. рішення про відміну тендера чи визнання його таким, що не відбувся, відміну переговорної процедури закупівлі, укладення договору про закупівлі, окрім дій, спрямованих на усунення порушень, зазначених у скарзі.

У разі усунення замовником порушень протягом робочого дня з моменту їх усунення він має повідомити про це орган оскарження та розмістити в електронній системі закупівель підтвердження.

До речі, і відміну торгів та відхилення всіх пропозицій тепер є можливість оскаржити.

Плата за подання скарги до органу оскарження справляється через електронну систему в день подання скарги. Тобто неоплачені скарги вже не потраплятимуть до АМКУ, що скоротить час, який витрачав орган оскарження на розгляд таких документів. І у разі, якщо скарга внесена до реєстру скарг і щодо неї сформована реєстраційна картка, така скарга вже не може бути відкликана! Тому варто бути уважними із чернетками скарг, до оплати сформулювати всі свої вимоги до замовника.

І нарешті, завдяки другій закупівельній революції у разі задоволення або часткового задоволення такої скарги скаржнику повертатиметься оплата за її подання. Крім того, кошти за оплату скарги повернуться у випадку, якщо замовником буде усунено порушення, зазначені в скарзі, і АМКУ така скарга залишиться без розгляду або буде припинено її розгляд.

Разом з тим, у частині оплати за скаргу з 19 квітня ц. р. замість 5000 грн за подання скарги в процедурі закупівлі товарів/послуг та 15 000 грн за подання скарги в процедурі закупівлі робіт вже доведеться сплатити:

  • 0,3% від очікуваної вартості закупівлі або частини предмета закупівлі (лота) у разі оскарження такої частини предмета закупівлі (лота), але не менш ніж 2000 грн та не більш ніж 85 000 грн у разі оскарження:

— тендерної документації;

— технічних, кількісних та якісних характеристик предмета закупівлі та/або кваліфікаційних критеріїв до учасників відбору, встановлених відповідно до вимог Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»;

— прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, що відбулися:

* до закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій;

* до закінчення періоду, встановленого для подання цінових пропозицій відповідно до вимог Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»;

  • 2000 грн — у разі оскарження тендерної документації щодо умов проведення закупівель відповідно до Закону України «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації»;
  • 2000 грн — у разі оскарження рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися до проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель відповідно до Закону України «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації»;
  • 0,6% від очікуваної вартості закупівлі або частини предмета закупівлі (лота) у разі оскарження такої частини предмета закупівлі (лота), або від ціни енергосервісного договору, зазначеної суб'єктом оскарження в тендерній пропозиції відповідно до Закону України «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації», але не менш ніж 3000 грн та не більш ніж 170 000 грн — у разі оскарження прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися:

— після оцінки тендерних пропозицій;

— після розгляду тендерних пропозицій, порядок якого передбачений ст. 29 Закону України «Про публічні закупівлі»;

— після розгляду тендерних пропозицій, поданих на перший етап конкурентного діалогу, на відповідність вимогам, установленим у тендерній документації для першого етапу;

— після розгляду документів, поданих учасником процедури закупівлі на кваліфікаційний відбір на першому етапі торгів з обмеженою участю, на відповідність вимогам, установленим у тендерній документації для першого етапу, та оцінки кваліфікації учасників на першому етапі процедури торгів з обмеженою участю;

— після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Розмір плати електронна система закупівель розраховує автоматично й округлює до наступних 10 грн.

Повернуть оплату за подання скарги протягом 2 робочих днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель рішення органу оскарження.

Варто обов'язково звернути увагу на вимоги до скарги, тому що у разі, якщо суб'єкт оскарження, зокрема, не вказав найменування замовника або своє місце проживання (місцезнаходження), обґрунтування наявності порушених прав у скарзі, плата за подання такої скарги не повернеться. Крім того, не повернеться оплата за відсутності інформації про платника скарги та/або призначення платежу, реквізитів та/або ідентифікатора скарги.

Перший державний онлайн-магазин

І звичайно, не можна не відзначити Prozorro Market — перший державний онлайн-магазин, який запрацював наприкінці квітня та надав замовникам унікальну можливість купувати швидко та економно, а учасникам — продавати свої товари без додаткових організаційних проблем. Електронний каталог — новий інструмент у системі публічних закупівель, введений новою редакцією Закону.

Закон визначає електронний каталог як систематизовану базу актуальних пропозицій, що формується та супроводжується централізованою закупівельною організацією в електронній системі закупівель. Концепція е‑каталогу була розроблена під час проведення пілотного проекту зі створення централізованої закупівельної організації командою ДУ «Професійні закупівлі». Пілотний проект стартував у березні 2019 р. і отримав назву ProzorroMarket.

Це зручний спосіб закупівлі, схожий на покупку в інтернет-магазині, але з додатковою можливістю використовувати запит цінових пропозицій. Замовники можуть використовувати е‑каталог для закупівель, вартість яких менша за 200 тис. грн.

Важливо відзначити, що у разі, якщо закупівля товарів здійснюється з використанням електронного каталогу, придбання замовником товарів здійснюється без застосування порядку проведення спрощених закупівель. Тобто електронний каталог є альтернативою закупівлі товарів з використанням спрощеної процедури.

Нагадаємо, спрощена закупівля — це конкурентна процедура, яка обов'язково має проводитися замовником із застосуванням електронного аукціону для придбання товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою за 200 тис. для загальних замовників та 1 млн для замовників, що діють в окремих сферах. Структура, порядок формування та використання електронних каталогів визначаються Кабінетом міністрів України.

Це не всі новели реформи, проте ми бачимо їх позитивний вплив та відновлення довіри до сфери державних закупівель. Зміни законодавства є важливими як для представників бізнесу, замовників, так і для громадськості.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати