27 березня 2019, 15:54

Чому Facebook судиться з українськими програмістами

Тарас Гук
Тарас Гук юрист ePravo Law Firm

Facebook Inc., дійсно, нещодавно подав позов до двох громадян України (Гліб Случевський та Андрій Горбачов). Ціна позову — 75 000$. Підстава позовних вимог — дії українських програмістів щодо протиправного збору інформації про більш ніж 60 000 користувачів fb, що мало наслідком порушення федерального законодавства США, законодавства штату Каліфорнії та умов договору з Facebook.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Позов було подано 8 березня 2019 року у Окружний суд північного округу Каліфорнії. Повістки учасникам процесу розіслано 12 березня 2019 року.

Ця справа цікава в багатьох аспектах.

По-перше, українські ЗМІ привернули чималу увагу до цього процесу.

По-друге, той факт, що такі великі компанії як Facebook можуть і хочуть судитись з українськими айтішниками у зв’язку з незаконним доступом до даних користувачів є досить показовим.

По-третє, персональні дані, після нового регулювання ЄС (GDPR) та багатьох скандалів, в т.ч. з Facebook, стають все більш цінними для компаній, а тому, крадіжка таких даних буде все частіше переслідуватись, і не лише в приватному порядку.

По-четверте, аналізувати хід справ у юрисдикціях типу США — це завжди цікаво. Часто саме Штати задають тон у регулюванні проблемних/нових правових питань в сфері IT, в тому числі і для інших правових систем.

“Першість” американського судочинства, загалом, проглядається хоча б у тому, що всі (або більшість) процесуальних документів є у відкритому доступі. При цьому, мова іде не лише про документи суду, а й документи, які подають сторони. Так, повний текст позовної заяви Facebook із деякими додатками можна отримати тут.

Представником Позивача виступив адвокат Девід Стіл.

1_cVUiMaE2iQ_uY05CAWhBLA

Читати позов цього юриста — одне задоволення. Ось, до прикладу, як пан Дейвід на арк. 6 свого позову детально описує, що таке розширення браузера. Уміння складні технічні речі розжовувати до найменших дрібниць є дуже цінним для судового юриста.

1_ReQknAxcKd9AkKrqicMltQ

Далі в позові описано те, що Facebook розглядає як шахрайство та незаконні дії з боку Відповідачів (панів Г. Случевського та А. Горбачова).

Так, за даними позовної заяви, ці двоє громадян України протягом 2016 та 2018 років розробили різноманітні веб-сайти та веб-програми (їх суть полягала у проведенні опитувань користувачів типу “хто ти по гороскопу?”), такі, як “Supertest” “FQuiz” “Megatest” and “Pechenka”, через які “схиляли” користувачів входити на сайт через Facebook-логін та встановлювати “шкідливі” розширення (додатки) до браузерів (в основному, шляхом дозволу отримувати нотифікації у браузері). Шкідливі додатки дозволяли Відповідачам незаконно (без згоди користувачів) збирати дані Facebook акаунтів користувачів (в тому числі, перелік друзів та інші дані) та розміщувати у стрічці новин користувачів рекламу. Приклади веб-сайтів Відповідачів:

1_9OPSqR4ASs4Z4cmqSNHIig

1_KRY2R5FsW1kCPBk_cgmBhQ

Крім цього, Відповідачі оперували сторінками в Facebook, які вони створювали під чужими іменами, такими, як “Elena Stelmah”, “Amanda Pitt”, “Igor Kolomiiets”, щоб зареєструвати обліковий запис розробника в Facebook. Тим самим Відповідачі порушили масу пунктів Правил та умов Facebook, з якими вони погодились при реєстрації, а саме:

https://www.facebook.com/terms.php;

https://www.facebook.com/communitystandards/;

https://developers.facebook.com/policy/.

Цікаво, що Facebook не пішов відразу в суд. В жовтні 2018 року Відповідачам (на усі відомі їхні облікові записи) було надіслано Cease and Desist Letters (вимогу про припинення неправомірних дій). Очевидно, що Відповідачі не припинили свої протиправні дії і не пішли на врегулювання спору.

Facebook вважає, що Відповідачі порушили 5 пунктів параграфу 1030 Федерального Закону про комп’ютерне шахрайство та зловживання та параграф 502 Кримінального кодексу штату Каліфорнії, у зв’язку із порушенням Закону про комплексний доступ до комп’ютерних даних та шахрайства в штаті Каліфорнії. Дії Відповідачів Facebook кваліфікує як шахрайство.

У зв’язку з усім вказаним Facebook просить суд: проводити розгляд справи за участю присяжних (jury); вжити заходів забезпечення позову (preliminary injunction) шляхом заборони Відповідачам користуватись Facebook та усіма пов’язаними сервісами та накладення інших заборон; відшкодувати усі збитки (попередньо вони оцінені в розмірі 75 000$), витрати на правову допомогу та пов’язані із розглядом справи в суді.

Варто зауважити, що жодних доказів зв’язку веб-сайтів, веб-програм, шкідливих розширень та “фейкових” облікових записів у Facebook із Відповідачами (Г. Случевським та А. Горбачовим) у позові не наведено. Лише в п. 5 позову вказано: “Defendants were employed by an entity called the Web Sun Group, which offered web development and other technical consulting services. Defendant Sluchevsky represented himself as the founder of Web Sun Group”.

Спроби віднайти акаунти Відповідачів в Facebook були невдалими. Але згадки про ізраїльську компанію Web Sun Group з офісом в Києві та власником домену однойменного веб-сайту (який зараз не працює), громадянином Глєбом Случевським, в Інтернеті таки залишились.

1_bvwHuUn3Z9uvCcHUHkUPMA

1_p30Npx1uj5o3IpN8LFulkw

1_4z6SKTDyOzf-egzDsqN_VQ

1_9HRLVTx6kZa5kZbdX38U5Q

Як в подальшому буде розвиватись судовий процес поки невідомо. Багато чого залежить від позиції Відповідачів (якщо така взагалі буде). Очевидно, що дії, вказані в позові містять всі ознаки протиправності і порушення законодавства Сполучених Штатів Америки. Поки відкриті питання чи дійсно всі ці дії здійснювались Відповідачами і чи будуть докази цього переконливими для суду (присяжних).

Непростим також буде і аспект визнання та виконання рішення Окружного суду північного округу Каліфорнії (якщо таке буде) в Україні. Як це часто буває, дії програмістів мають своїм побічним наслідком багато мороки/роботи для юристів.

Щоб не потрапити до схожих халеп, рекомендую не порушувати елементарних правил:

1. Дотримуйтесь законів (це дійсно важливо);

2. Читайте Terms of use, особливо, якщо використовуєте дані (в т.ч. персональні) та інтелектуальну власність в комерційних цілях;

3. Консультуйтесь з юристами, особливо, якщо отримуєте щось на зразок Cease and Desist Letters;

4. Особливо дбайливо ставтесь до персональних даних, як своїх (наприклад, не проходьте сторонніх опитувань з використанням facebook-логіну), так і користувацьких;

5. При роботі з чужими персональними даними ретельно описуйте policy і керуйтесь чинним застосовуваним законодавством.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати