Приводом для написання цього матеріалу стала стаття Члена громадських рад при Міністерстві доходів і зборів України та Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – НКЦПФР) О. Гарагонича «Фіктивні емітенти цінних паперів на фондовому ринку» («Юридична газета», 24.09.2013 р., № 39, с. 44–45). На мій погляд, стаття містить не зовсім об’єктивну оцінку історії та стану «боротьби» з цим явищем на фондовому ринку України і досить апологетичну позицію автора, як для представника громадськості, на користь влади. Насправді, слід мати на увазі, що вся історія так званої боротьби з фіктивними цінними паперами – це історія зухвалих порушень законів з боку влади та відвертого протекціонізму на користь «своїх». Автор має намір нижче довести це на конкретних прикладах.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Водночас, щоб бути правильно зрозумілим, автор спробує відразу сформулювати власну позицію з цього приводу, яка формулюється приблизно так: поперше, ніяких фіктивних чи не фіктивних цінних паперів бути не може, – всі цінні папери рівноправні, якщо вони легалізовані шляхом реєстрації в НКЦПФР. Так, згідно ч. 3 ст. 29 Закону України (далі – ЗУ) «Про цінні папери та фондовий ринок» реєстрація НКЦПФР випуску та проспекту емісії цінних паперів не може розглядатися як гарантія їх вартості. НКЦПФР відповідає лише за повноту інформації, що міститься у зареєстрованих нею документах, та за її відповідність вимогам законодавства. Отже, якщо орган влади за щось відповідає, то він повинен відповідати й за наслідки неналежного контролю. А так влада прагне перекласти всю відповідальність на учасників ринку. Подруге, боротьба повинна вестися не з акціями, а з порушеннями закону: як з боку приватних суб’єктів, так і з боку органів влади. Тобто якщо, наприклад, є конкретні порушення податкового законодавства (не вигадані!), то відповідальність має наставати саме за ці порушення, а не за об’єкти здійснення операцій. Потретє, під гаслом боротьби з фіктивними емітентами посадові особи Комісії усувають з ринка «чужих» емітентів.