04 червня 2024, 15:29

Україні (не) потрібні юристи: що відбувається з ринком праці юриспруденції та чи знайдуться робочі місця для тисяч випускників

Work.ua


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Найбільше абітурієнтів хочуть здобути юридичну освіту. Work.ua дослідив, чи потрібно на ринку праці аж стільки юристів, чи багато вони можуть заробити та які навички потрібно опановувати, щоб отримувати вищу зарплату. 

Уже незабаром в Україні розпочнеться вступна кампанія, і сотні тисяч абітурієнтів виберуть майбутню професію. Прогнозується, що в трійку лідерів за кількістю заяв неодмінно потрапить спеціальність 081 «Право». У 2023 рік саме вона зібрала найбільше заяв абітурієнтів, за даними порталу Education.ua. 

Бажання стати юристом зрозуміле: це престижно, перспективно, затребувано… чи ні? Адже звідусіль лунають твердження, що ринок праці перенасичений юристами й економістами. Мовляв, саме правникам найважче знайти роботу.

Що відбувається на ринку праці у сфері юриспруденції насправді? Яких фахівців шукають роботодавці? Чи належний рівень знань дають ВНЗ? У пошуках відповідей на ці питання Work.ua спирався на власну аналітику та досвід провідних юридичних компаній. Виявилося, що все геть не так, як видається на перший погляд.

Дев'ять ключових висновків з аналітики Work.ua у категорії «Юриспруденція» 

  1. Категорія «Юриспруденція» повністю відновилася і пропонує шукачам більше вакансій, ніж було до повномасштабного вторгнення. Це повʼязано як зі збільшенням кількості викликів правового характеру, так і з гострим дефіцитом кадрів.

  2. Середньостатистична вакансія у категорії — це пропозиція роботи in-house, офлайн у Києві, на повний робочий день.

  3. Дефіцит кадрів не оминув ринок юриспруденції, попри багаторічні твердження про «перенасичення» ринку праці фахівцями у галузі права. У квітні 2024 року середня конкуренція за вакансію була вдвічі нижча, ніж до повномасштабного вторгнення.

  4. Один із трендів юридичного ринку праці — військове право. Аналіз конкуренції свідчить, що ця галузь викликає найбільшу цікавість у шукачів. Водночас про затребуваність цієї галузі права впевнено кажуть і роботодавці.

  5. Компанії найбільш уважні до «мʼяких» навичок шукачів, натомість кандидати у резюме роблять акцент на «твердих» навичках.

  6. Середня зарплата юриста — 20 000 грн. Але на конкретний дохід фахівця впливає кілька чинників. Це спеціалізація правника, сфера діяльності компанії та місце її розташування, досвід роботи.

  7. Проте чи не найбільше на зарплати й ринок праці в цілому впливає володіння англійською мовою. Роботодавці готові платити шукачам, що мають сильну англійську, на 38% більше. 

  8. Як порівнювати із загальним ринком праці, у категорії «Юриспруденція» менше молоді. Це повʼязано з тим, що велика кількість посад потребує вищої освіти, здобуття якої вимагає часу. Водночас тут більше шукачів із досвідом роботи.

  9. Щоб подолати дефіцит кадрів, юридичні компанії почали активно працювати зі студентами та все частіше запроваджують для них стажування. 

Методологія дослідження

Юриспруденція вимагає точності у кожному слові. Адже закон встановлює різні вимоги до юриста, адвоката, державного виконавця, секретаря судового засідання тощо. Дослідники зважено підійшли до систематизації посад за специфікою роботи та галузями права. Ви можете докладно ознайомитися із підходом за цим посиланням.

Ринок праці юриспруденції відновився на 116% — роботи більше, ніж до повномасштабного вторгнення

Початок повномасштабної війни став катастрофою для юридичної сфери: кількість вакансій скоротилася у 23 рази, тоді як на ринку праці в цілому — приблизно вдесятеро. Якщо у лютому 2022 року юристам пропонували 1 312 вакансій, то у березні їх залишилося лише 56. 

У травні 2023 року ринок праці юриспруденції досяг показників 2021 року. Але лише на початку 2024 року вакансій стало більше, ніж компанії пропонували перед повномасштабним вторгненням. 

А у квітні 2024 категорія «Юриспруденція» відновилася на 116% — роботодавці пропонували шукачам 1 522 вакансії. Це найвищий показник за останні 3,5 роки.

Чому вакансій в цій галузі стало більше? Роботодавці, з якими спілкувалися дослідники, виділяють дві причини. По-перше, через повномасштабне вторгнення вивільнилася велика кількість робочих місць, адже чимало фахівців пішли до лав ЗСУ, виїхали за кордон чи вирішили змінити професію. По-друге, юристи зараз вкрай необхідні країні.

Тетяна Благодір, менеджерка з персоналу АО «Адвокатська фірма «Грамацький і партнери»:

«У воєнний час професія юриста має неабияке значення, оскільки наслідки війни безпосередньо пов’язані з юридичними фактами. І хоча ситуацію з країною-агресором не можна вирішити у правовому полі, а міжнародне право у цьому випадку не працює, багато питань потребують юридичної підготовчої роботи для їхнього розвʼязання в майбутньому. 

Зараз є великий запит на юридичні питання, пов’язані із захистом бізнесу, відновленням пошкодженої нерухомості. Затребуваним є військове право, право соціального забезпечення для військовослужбовців та членів їхніх сімей, IT-право. Саме тому попит на юристів лише зростає. 

У той же час ринок забезпечити цей попит просто не в змозі. Людей немає. Додамо до цього ще й демографічну кризу народжуваності 90-х, наслідки якої ринок праці відчуває зараз». 

Майже половина всіх вакансій для юристів розміщені в Києві та області

При дослідженні юридичного ринку впадає в очі його нерівномірність. Практично половина вакансій (47%, 758 вакансій) розміщені у Києві та області. Ще 9% (149) пропозицій роботи є для шукачів на Дніпропетровщині, 6% (100) — Одещині, 5% (83) — Львівщині, 4% (64) — Харківщині. Ще 7% вакансій (106) передбачають дистанційну зайнятість. У решті областей кандидатам пропонують не більш як кілька десятків вакансій.

Невеликий вибір роботи мають шукачі у різних куточках держави, незалежно від наближеності до лінії фронту. Наприклад, кандидатам у Херсонській області у квітні 2024 року пропонували лише 4 вакансії, у Чернівецькій — 10, у Сумській — 12, у Закарпатській — 14.

Тож на ринку праці юриспруденції близько 72% вакансій розміщено у 5 областях-лідерах. А от на загальному ринку праці у цих же областях маємо 62% пропозицій роботи.

Найбільше вакансій для спеціалістів in-house

Вакансії для правників можуть розміщувати не тільки юридичні компанії, а й роботодавці з інших галузей. У лютому 2022 року й у квітні 2024 року лише 27% пропозицій роботи були розміщені компаніями з галузі «Юриспруденція». Тож здебільшого правникам пропонують зайнятість у форматі in-house, тобто для роботи всередині компанії з іншої галузі.

За понад 2 роки повномасштабного вторгнення помітні зміни відбулися у галузі «Державні організації». Кількість пропозицій роботи тут знизилася — з 216 до 136 (-37%). Це може бути повʼязаним з анонсованим Урядом скороченням кількості вакансій державної служби майже на 20 000. 

Натомість у галузі «Неприбуткові, благодійні та громадські організації» кількість вакансій для юристів зросла з 6 до 63 (+950%). Таке зростання є синхронним із ситуацією у громадському секторі в цілому: аналітика Work.ua показала, що за 2 роки повномасштабного вторгнення пропозицій роботи тут побільшало в 10 разів. 

Ринок юриспруденції не дружній до студентів і шукачів без досвіду

Кого конкретно шукають роботодавці? У розрізі окремих посад, найчастіше компанії шукали таких фахівців:

  • юрист — 496;

  • помічник юриста — 127;

  • начальник юридичного відділу — 106;

  • колектор, фахівець зі стягнення заборгованості — 106;

  • помічник адвоката — 102;

  • адвокат — 89;

  • корпоративний юрист — 56;

  • помічник нотаріуса — 46;

  • головний спеціаліст відділу — 43;

  • юрист договірного права — 34.

Окремо дослідники звертають увагу на посаду «колектор, фахівець зі стягнення заборгованості», яка потрапила до пʼятірки найзатребуваніших. Це відображає невтішну тенденцію, про яку заявляв Опендатабот: від початку повномасштабної війни українці накопичили 1,4 млн боргів. Також торік українці уклали 8 244 855 мікрокредитних договорів на загальну суму 40,62 млрд грн.

Роботодавці, які розміщують вакансії для юристів, досить вимогливі: у 73% пропозицій роботи від кандидатів очікують наявність досвіду (проти 61% на ринку праці в цілому). Студентів готові розглянути на 18% вакансій (проти 23%). 

При цьому кандидатам, що продовжують навчання, імовірно, досить непросто поєднувати його з роботою, бо 93% вакансій передбачають виключно повну зайнятість, ще 5% — повну або неповну. І лише 2% вакансій розраховані на неповну зайнятість.

Але опитані роботодавці наполягають: щоб подолати дефіцит кадрів, компаніям варто пропонувати шукачам більш гнучкі умови співпраці.

Ольга Штефан, Менеджерка з персоналу юридичної фірми GOLAW

«Сьогодні в тренді гнучкість. Юристи вимушені адаптуватись до змін, які відбулись у законодавстві та запитах бізнесу. 

Водночас і роботодавець має відповідати запитам потенційних співробітників: пропонувати гнучкий графік, гібридний або віддалений формат роботи, дотримуватися безпечних і комфортних умов праці. Тобто в цілому дбати про ментальний комфорт своїх співробітників та раціонально розподіляти навантаження, щоб уникати овертаймів».

Як порівнювати із загальним ринком праці, вакансії для юристів трохи рідше позначають як підхожі для ветеранів (7% проти 9%), а також пенсіонерів (3% проти 5%). Водночас на вакансії для правників частіше готові приймати людей з інвалідністю (11% проти 10%).

Відповідальність і вміння просувати особистий бренд — яких навичок бракує юристам рівня Junior, Middle та Senior 

У дослідженні проаналізували, які навички найчастіше вказують у вакансіях для юристів. Їх можна поділити на 4 напрямки: 

  • знання законодавства;

  • hard skills, що стосуються специфіки юриспруденції;

  • загальні hard skills;

  • soft skills.

Знання галузей права: знання юриспруденції, цивільного законодавства, трудового законодавства, корпоративного права, адміністративного права, податкового законодавства, кримінального права, процесуального права.

Юридичні hard skills: складання процесуальних документів, ведення договірної роботи, адвокатський супровід, укладання договорів, юридичний супровід і консультації, ведення документації, судова практика, представництво в судах, робота з системою «ЛІГА:ЗАКОН», знання державних реєстрів, аналіз судової практики.

Суміжні hard skills: користувач ПК, MS Office, продажі, ділове листування, ведення CRM, діловодство, ведення звітності.

Soft skills: робота в команді, робота з клієнтами, аналітичне мислення, бажання вчитися і розвиватися, грамотна усна та письмова мова, активність, ведення переговорів, робота з великим обсягом інформації.

Але, звісно ж, від юристів різних рівнів роботодавці очікують різних навичок.

Юрій Бабенко, СЕО, адвокат, медіатор, керівник практики приватних клієнтів Mitrax

«Коли ми шукаємо молодого юриста, то розуміємо, що знання — це те, що можна здобути в процесі роботи, тому в першу чергу звертаємо увагу на такі базові речі, як ініціативність, цілеспрямованість, відповідальність, бажання працювати та вчитись, уміння мислити нестандартно та ставити правильні запитання. Але, звісно, знання та навички теж оцінюємо. Навичкам, до речі, значно складніше навчити, ніж знанням. Вони або є, або немає. Серед студентів я бачу велику проблему у тому, що їм бракує відповідальності. 

Коли ж справа доходить до пошуку досвідченого адвоката, то наші вимоги до нього дуже високі, тому я не можу сказати, що навички кандидатів часто відповідають нашим потребам. При пошуках нових адвокатів я помічаю, що багато резюме надходять від правників, які багато років вели індивідуальну адвокатську діяльність. Як правило, з розмови із ними ставало зрозуміло, що вони не надавали належного значення просуванню свого особистого бренду, рекламі, маркетинговим заходам». 

Тож важливі навички зараз, на які звертають увагу, і яких реально не вистачає адвокатам, – це ті, які стосуються розвитку особистого бренду та пошуку клієнтів. 

Військове право — тренд ринку праці

Перед написанням цього матеріалу дослідники були впевнені, що це буде чи не єдина аналітика, у якій не фігуруватиме словосполучення «дефіцит кадрів». Адже ще декілька років тому ринок праці у правничій сфері цілковито належав роботодавцеві, а звідусіль говорили про перенасичення ринку праці юристами. Проте всі юридичні компанії, з якими спілкувалися, так чи інак говорили про брак кваліфікованих працівників.

Але почнімо із цифр. На графіку нижче наочно видно, що у 2021 році конкуренція за юридичні посади була вдвічі вища за середній показник на ринку праці. Після початку повномасштабного вторгнення цей розрив ставав меншим. Зрештою у квітні 2024 року конкуренція у категорії «Юриспруденція» досягла свого найнижчого показника.

Показники конкуренції шукачів яскраво відображають прагнення кандидатів на ринку праці. У квітні 2024 року найконкурентнішими посадами були:

  • адвокат / юрист з військового права;

  • юрист із договірного права;

  • корпоративний юрист;

  • IT-юрист;

  • помічник юриста;

  • провідний юрисконсульт;

  • юрист;

  • начальник юридичного відділу;

  • помічник адвоката;

  • юрист-міжнародник;

  • адвокат з кримінального права;

  • юрист з тендерів, публічних закупівель.

Військове право особливо затребувано не лише серед шукачів, а й серед роботодавців.

Наталія Бексяк, HR Manager у «Sayenko Kharenko»

«На ринку праці України зараз дефіцит кадрів практично в усіх сферах. Юриспруденція — не виняток. Ба більше, навіть якщо у скрутні часи компанії починають скорочувати витрати, то юридичні питання нікуди не зникають. Правники стають ще затребуванішими. 

Окрім нестачі звичних для мирного часу професіоналів, війна актуалізує також дефіцит кадрів у таких ще нових та незвичних для нас напрямках, як військове право, питання бронювання, ведення військового обліку тощо. Тобто ринок урізноманітнюється новими вимогами від роботодавців, і це створює ще більший ажіотаж».

Ще один тренд ринку праці, який торкнувся і юриспруденції — бажання бути дотичними до роботи в IT-сфері. Однак роботодавці радять шукачам зважено підходити до вибору спеціалізації.

Тетяна Благодір, менеджерка з персоналу АО «Адвокатська фірма Грамацький і партнери»

«Серед шукачів, особливо молоді, зараз дуже популярне IT-право. Оскільки на ринок виходить штучний інтелект, здається, що майбутнє пов’язане саме з цією галуззю. IT-право регулює і багато інших питань: електронні гроші, документообіг, підпис, комерцію тощо. 

І, здається, що саме у цій галузі будуть високі прибутки. Але я б не радила шукачам йти лише за IT-напрямом. У будь-якій галузі права можна гідно заробляти та мати цікаві проєкти, якщо розвивати свою експертність. 

Є історії, коли кандидати потрапляють на роботу в IT-компанію і стикаються з тією самою рутиною. Тут теж потрібен широкий спектр знань, щоб юрист зміг закривати всі питання. У всі часи вигравали універсальні юристи. Адже на роботі в будь-якій компанії треба працювати зі сферою податкового, господарського, трудового права».

Найнижча конкуренція — за посади у державному секторі

Нижчу за середню конкуренцію бачимо за посадами:

  • судовий експерт;

  • фахівець центру пробації;

  • виконавець;

  • експерт з правових питань;

  • стажер;

  • адвокат / юрист з податкового права;

  • головний спеціаліст відділу;

  • юрист з інтелектуальної власності;

  • юрист з оцінки комплаєнс-ризиків;

  • помічник нотаріуса;

  • адвокат;

  • юрист з питань соціального захисту;

  • юрист / адвокат зі стягнення заборгованості, колектор;

  • юрист зі страхування.

Помітно, що найнижчою є конкуренція за посади у державних органах (судовий експерт, фахівець центру пробації та ін.). Припускаємо, що причиною тут може бути низький рівень заробітної плати. Також деякі з цих посад вимагають від кандидатів конкретних умов, як-от наявності свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. Певні вакансії вимагають високого знання англійської мови. Знанню іноземної мови буде присвячено окремий розділ у цьому дослідженні.

Ще декілька висновків про конкуренцію за юридичні вакансії:

  • На показник конкуренції практично не впливає, чи заявлена у вакансії вимога про наявність досвіду роботи у шукача.

  • Натомість форма зайнятості очевидно впливає на кількість відгуків: вакансії з неповною зайнятістю отримують у 3 рази більше уваги шукачів. Як ми писали вище, вакансій із неповною зайнятістю досить мало, і це також є істотним чинником.

  • Конкуренція за дистанційну роботу втричі вища, ніж за офлайн-посади. Можливість працювати віддалено цікавить шукачів навіть більше, ніж неповна зайнятість.

  • У квітні 10 вакансій отримали більш як по 100 відгуків від шукачів кожна. Деякі з них здобули таку кількість резюме менш як за тиждень. Примітно, що 9 із 10 пропозицій роботи були дистанційними, при цьому 7 із них — для помічників юриста чи адвоката.

  • Конкуренція за вакансії залежить і від галузі компанії. До десятки галузей, де роботодавці отримують найбільше відгуків від юристів, увійшли: «Готельно-ресторанний бізнес», «Транспорт, логістика», «Маркетинг, реклама, PR», «Автобізнес та автосервіс», «Оптова торгівля, дистрибуція, імпорт, експорт», «Гірнича промисловість», «Шоу-бізнес, мистецтво, культура», «ІТ», «Енергетика», «Охорона, безпека, оборона». А от найменшу кількість відгуків має галузь «Державні організації».

Географія, галузь компанії та спеціалізація юриста: що впливає на зарплати правників

Середня зарплата у категорії «Юриспруденція» складає 20 000 грн, як і на ринку праці загалом. З початку повномасштабної війни середня зарплата в категорії зросла на третину (з 15 000 до 20 000 грн).

Нижче — детальніший розподіл зарплат у категорії у квітні 2024 на основі вакансій на сайті Work.ua.

На розмір зарплати юристів впливає низка чинників: посада, галузь права, сфера діяльності компанії, географія.

Найвищий середній розмір заробітної плати пропонують за дистанційну роботу — 26 000 грн. Серед областей-лідерів за кількістю вакансій для юристів найбільші доходи пропонують у Київській області (22 000 грн). Трохи менше платять юристам на Львівщині (19 000 грн), Дніпропетровщині (18 000 грн), Одещині (17 000 грн). Найнижчі доходи з-поміж цих областей мають юристи Харківщини — 14 500 грн.

На дохід правників помітно впливає сфера діяльності компанії. Найвищі зарплати юристам пропонують роботодавці з таких галузей:

35 000 — «Сили оборони»;

32 500 — «Енергетика»;

30 000 — «Неприбуткові, благодійні та громадські організації»;

30 000 — «Транспорт, логістика»;

30 000 — «Хімічна промисловість, фармацевтика»;

28 000 — «Нерухомість»;

27 500 — «Маркетинг, реклама, PR»;

25 000 — «ІТ», «Консалтинг, бухгалтерія, аудит», «Оптова торгівля, дистрибуція, імпорт, експорт», «Сільське господарство», «Роздрібна торгівля», «Металургійна промисловість і металообробка».

Власне юридичні компанії в середньому пропонують шукачам 16 000 грн. Найнижчі ж пропоновані зарплати — у галузях «Державні організації» (14 000 грн) і «Освіта, наука» (11 000 грн).

Також на доходи правників істотно впливає володіння англійською мовою. Докладніше про це — далі у дослідженні.

Найвищі зарплати — у юристів-міжнародників, найнижчі — у помічників і працівників державних органів

У розрізі окремих посад найвищі доходи мають:

35 000 грн — юрист-міжнародник;

31 500 грн — адвокат з кримінального права;

30 000 грн — адвокат;

29 500 грн — юрист у сфері земельного права та нерухомості;

28 000 грн — юрист з інтелектуальної власності;

25 000 грн — корпоративний юрист;

24 000 грн — колектор, фахівець зі стягнення заборгованості;

23 000 грн — помічник нотаріуса, юрист з тендерів, публічних закупівель, адвокат / юрист з військового права.

А от найнижчі зарплати ринок праці пропонує помічникам і працівникам органів державної влади:

15 000 грн — помічник юриста;

14 000 грн — адміністратор (посада в органах місцевого самоврядування);

14 000 грн — помічник судді;

13 000 грн — головний спеціаліст відділу (посада в органах державної влади та органах місцевого самоврядування);

13 000 грн — помічник адвоката, секретар судового засідання;

12 000 грн — фахівець центру пробації;

11 000 грн — виконавець.

На ринку праці юриспруденції менше молоді, але більше людей з досвідом роботи

У квітні в категорії «Юриспруденція» понад 4 000 фахівців шукали роботу на Work.ua. Як порівнювати із загальним ринком праці, серед правників більше жінок — майже ⅔. 

Щодо вікового розподілу, то помітною є менша кількість кандидатів до 24 років. Це повʼязано з тим, що велика кількість посад потребує вищої освіти, яку неможливо здобути швидше. 

Водночас у категорії «Юриспруденція» більше досвідчених шукачів. Понад половина з них має досвід більш як 5 років.

Про наявність повної вищої освіти у резюме вказали 74% шукачів. 18% кандидатів мають незакінчену вищу освіту, ще 6% — середню спеціальну, і менш як 2% — лише середню. Найпопулярніші ВНЗ серед шукачів — Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Національний університет «Одеська юридична академія», Національна академія внутрішніх справ, Міжрегіональна академія управління персоналом і Харківський національний університет внутрішніх справ.

Юристи майже не вказують soft skills у резюме

З-поміж 50 найпопулярніших навичок у шукачів лише 5 є «мʼякими»: впевненість, уміння працювати в команді, бажання вчитися і розвиватися, креативність, привітність. Переважно шукачі вказують у резюме «тверді» навички: знання законодавства України, складання процесуальних документів, знання державних реєстрів, MS Office, система «ЛІГА:ЗАКОН», знання цивільного законодавства, користувач ЄДРСР, претензійно-позовна робота тощо.

Тобто у резюме шукачі майже не вказують soft skills. Натомість опитані нами роботодавці зазначали, що саме «мʼякі» навички є для них пріоритетними.

І це не єдиний пункт, за яким очікування роботодавців і шукачів різняться.

Наталія Бексяк, HR Manager у «Sayenko Kharenko»

«На жаль, далеко не всі кандидати володіють хоча б частиною необхідних нам навичок. І в цьому ми вбачаємо велику проблему. Зараз ми спостерігаємо картину, де з одного боку — все більше безробітних, а з іншого — збільшення кількості вакансій від компаній. А між ними — прірва. Тож маємо шукати шляхи для діалогу та подолання цієї прірви. 

Кандидатам часто бракує розуміння неактуальності та невідповідності їхнього досвіду сучасним вимогам і готовності опановувати актуальні навички. Роботодавці, своєю чергою, ігнорують реальність, у якій вже закінчились «готові кандидати», де потрібно інвестувати та навчати шукачів, які до цього відкриті». 

На ринку багато початківців, проте бракує фахівців рівня Middle та Senior

Найбільше шукачів хочуть працювати в столиці — таких 30%. Ще 15% кандидатів зацікавлені у дистанційній роботі. Серед інших областей у лідерах — Львівська (8%), Дніпропетровська (7%), Одеська (6%), Харківська, Вінницька, Івано-Франківська, Полтавська (по 3%).

Щодо розподілу за посадами, приблизно половина шукачів має резюме юриста (без конкретизації за галуззю права). Наступні за популярністю посади — помічник юриста, адвокат, помічник адвоката, начальник юридичного відділу, помічник нотаріуса, корпоративний юрист, юрист з тендерів і публічних закупівель, колектор (фахівець зі стягнення заборгованості).

«Сьогодні на ринку є багато чудових кандидатів на молодші посади: помічник юриста, молодший юрист. Але щоб знайти хорошого “мідла” -— треба добре пошукати», — діляться представники юридичної фірми GOLAW.

Зарплатні очікування шукачів зростають разом із досвідом

Близько третини шукачів у категорії «Юриспруденція» вказали бажаний розмір заробітної плати. Серед тих, хто прямо заявив про бажані доходи, маємо такий розподіл:

  • менш як 15 000 грн — 17%;

  • від 15 000 грн до 20 000 грн — 21%;

  • від 20 000 грн до 30 000 грн — 31%;

  • від 30 000 грн до 40 000 грн — 15%;

  • від 40 000 грн до 50 000 грн — 9%;

  • понад 50 000 грн — 7%.

Дослідники проаналізували, як на зарплатні очікування впливають досвід роботи та спеціалізація. Зʼясувалося, що в середньому кандидати без досвіду, з досвідом до 1 року та з досвідом від 1 до 2 років вказують однаковий бажаний рівень зарплати — 15 000 грн. Шукачі з досвідом від 2 до 5 років у середньому очікують заробляти 18 000 грн. А кандидати, що мають понад 5 років стажу — 25 000 грн.

Про те, що до вищих гонорарів треба йти не один рік, кажуть і роботодавці: «Юриспруденція — це дійсно дуже конкурентний ринок, і варто враховувати, що заробляти на старті кар'єри шалені гонорари у вчорашнього студента не вийде».

Та найбільше на бажаний дохід впливає спеціалізація фахівця. Найвищі зарплатні очікування мають:

55 000 грн — юрист ЗЕД;

40 000 грн — адвокат / юрист з військового права;

35 000 грн — начальник юридичного відділу;

32 500 грн — провідний юрисконсульт, провідний юрист;

30 000 грн — адвокат;

29 000 грн — юрист у сфері енергетики та природних ресурсів.

А от найнижчі зарплатні очікування мають такі фахівці:

9 500 грн — виконавець;

15 000 грн — помічник адвоката, помічник юриста;

17 500 грн — помічник судді.

Знання англійської збільшує зарплату юристів на 38%

«I got a power, and my power is English», — чи законно цитувати у дослідженні пісню гурту Nazva? У цьому випадку — цілком, адже англійська — це справжня суперсила у сфері юриспруденції. Про це прямо говорили роботодавці.

Тетяна Благодір, менеджерка з персоналу АО «Адвокатська фірма «Грамацький і партнери»

Як і до початку повномасштабного вторгнення, так і зараз, важливими для роботи є знання англійської мови. І це те, на що найбільше скаржиться юридичний ринок, бо рівень володіння англійською у кандидатів залишає бажати кращого.

«Ми, як роботодавець, можемо донавчити молодих спеціалістів юридичних питань, дати їм більше знань та практики в юридичній сфері. Але ми не можемо змушувати їх вивчати та покращувати свою англійську. Війна не мусить бути перешкодою для розвитку, адже вона рано чи пізно закінчиться, а англійська для роботи потрібна завжди, у будь-які часи».

Але не менш промовисто про важливість іноземних мов говорять цифри. 15% вакансій у категорії «Юриспруденція» містять вимогу про знання англійської.

Дослідники проаналізували, який саме рівень володіння мовою очікують роботодавці від шукачів:

1% — початковий;

32% — середній;

21% — вище середнього;

38% — просунутий;

8% — вільно.

Як бачите, початковий рівень не дає суттєвих переваг на ринку праці.

Кому саме точно потрібно вивчати англійську? Передусім це фахівці за напрямками:

  • начальник юридичного відділу;

  • юрист-міжнародник;

  • юрист ЗЕД;

  • юрист з інтелектуальної власності;

  • юрист з міжнародних грантових програм;

  • юрист із захисту персональних даних (GDPR);

  • юрист з оцінки комплаєнс-ризиків;

  • IT-юрист;

  • юрист по роботі з інноваційним бізнесом (у сфері штучного інтелекту, криптовалют, блокчейну, Fintech тощо);

  • корпоративний юрист;

  • адвокат / юрист з податкового права;

  • юрист з антимонопольного права.

Найчастіше правників зі знанням англійської мови шукають юридичні фірми, IT-компанії, громадські організації.

І хоча конкуренція за вакансії з вимогою про англійську мову відповідає середнім показникам, компаніям непросто знайти релевантних кандидатів. 

У квітні 2024 року лише 3 вакансії у категорії «Юриспруденція» не отримали жодного відгуку від шукачів. Усі вони вимагали просунутого рівня англійської мови. В одній із вакансій компанія шукала юриста з медичного права, у двох інших — імміграційного юриста.

А чи відповідає рівень знань шукачів очікуванням роботодавців? 35% кандидатів вказали, що володіють англійською. При цьому їхній рівень такий:

24% — початковий;

53% — середній;

6% — вище середнього;

16% — просунутий;

1% — вільно.

Переважно шукачі мають початковий і середній рівень англійської, тоді як роботодавцям потрібні люди з рівнем «вище середнього» і «просунутий».

Володіння англійською прямо впливає на дохід — середній розмір зарплати у категорії «Юриспруденція» зі знанням англійської у квітні 2024 року складав 27 500 грн, що на 38% вище за середню зарплату в категорії.

Англійська впливає також на зарплатні очікування шукачів. Якщо на рівнях «початковий» і «середній» цей показник складає 20 000 грн, то шукачі із рівнем «вище середнього» претендують на дохід 25 000 грн. Шукачі з просунутою англійською хочуть заробляти щонайменше 30 000 грн. 

А от кандидати з вільною англійською неочікувано вказали розмір бажаної зарплати 22 500 грн. Докладніший аналіз показав, що велика частка цих шукачів претендує на посади, що оплачуються нижче середнього — помічників юриста чи адвоката.

Як роботодавці долають дефіцит кадрів у юриспруденції

Як показує аналітика Work.ua, конкуренція серед шукачів у категорії «Юриспруденція» у квітні 2024 року була найнижчою за понад 3 роки. Як компаніям долати дефіцит кадрів у таких умовах? Своїм досвідом діляться роботодавці.

Марія Ільясова, керівниця HR-відділу юридичної фірми Asters 

«Asters шукає кандидатів з високим рівнем спеціалізації та ексклюзивною експертизою. Таких фахівців завжди бракує в Україні, і цей брак став ще відчутнішим через війну та переїзд частини юристів за кордон. Щоб подолати цей виклик, ми пропонуємо конкурентні умови роботи, зокрема:

  • гнучкі умови співпраці — можливість віддаленої роботи, гнучкий графік;

  • соціальний пакет — медичне страхування, додаткові дні відпустки, програми професійного розвитку та ментальної підтримки;

  • кар'єрне зростання та професійний розвиток. 

Ще один важливий аспект — робота зі студентами. Ми пропонуємо програму оплачуваного стажування Rising Stars. Студенти правничих факультетів можуть подати заявку на проходження стажування, яке триває від 3 до 6 місяців. Під час стажування вони працюють в команді над клієнтськими проєктами, мають можливість побачити, як влаштований юридичний бізнес зсередини, обрати спеціалізацію тощо. Після стажування вони також можуть отримати пропозицію роботи на посаду помічника юриста або молодшого юриста. Так ми знаходимо молоді таланти та радіємо, коли вони приєднуються до нашої команди». 

Небачену зацікавленість роботодавців у студентах-юристах підтверджують і представники Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого — найбільшого профільного навчального закладу, де готують майбутніх правників. Представники медіаслужби університету розповіли Work.ua, що сьогодні роботодавці роблять все, щоб адаптувати молодого фахівця в компанії ще на етапі його навчання. Для цього роботодавці проводять стажування, конкурси тощо. Тому чимало студентів працевлаштовуються ще до закінчення навчання і на першому етапі оминають ринок праці.

За словами представників НЮУ ім. Ярослава Мудрого, найбільший попит від роботодавців вони бачать на фахівців у сфері аграрного права, будівництва та нерухомості, військового права.

Але для подолання дефіциту кадрів мало лише працювати зі студентами. Потрібно долати упередження щодо різних категорій працівників.

Тетяна Благодір, менеджерка з персоналу АО «Адвокатська фірма  «Грамацький і партнери»

«У боротьбі з дефіцитом кадрів допоможе лише залучення до співпраці спеціалістів старшого віку, ветеранів, що вже повернулися з фронту, ще більше залучення жінок в юридичну професію. Адже найчастіше на керівних посадах в юриспруденції більше чоловіків. Але зараз, у зв’язку з ситуацією на ринку праці, думаю, ця тенденція буде змінюватись на користь жінок. 

Роботодавці мають мислити більш гнучко, адаптовувати офіси та робочі місця для людей з інвалідністю, викорінювати в компаніях ейджизм і думку про те, що юристи 40+ вже застарілі. Звісно ж, потрібно переглядати рівень мотивації та оплати праці юристам. 

Іншою проблемою є високий поріг входження для молоді на юридичний ринок. Багато роботодавців хочуть знайти спеціалістів уже з досвідом. Але навіть ці фахівці будуть в дефіциті, бо молодь теж виїжджає за кордон. Раніше роботодавці висували надвисокі вимоги щодо досвіду та кваліфікації фахівців, що нещодавно закінчили ВНЗ або ще навчаються і хочуть паралельно працювати. Зараз же доводиться змінюватись, аби залучати найкращі кадри на ринку. Бо так, як було раніше, вже не працює».

То вступати на юриста чи ні: яке майбутнє у юридичної професії

Як вже писали на початку статті, у 2023 році спеціальність «Правознавство» була найзатребуванішою серед абітурієнтів. Але чи потрібно Україні аж стільки юристів? І чи задоволені роботодавці їхнім рівнем підготовки? Ці питання дослідники також не могли оминути у дослідженні.

Найбільший профільний ВНЗ країни — Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого — розташований у Харкові. Місто чи не щодня потерпає від ракетних обстрілів. Дослідники запитали у представників університету, як навчаються студенти в таких умовах.

У медіаслужбі ВНЗ розповіли, що ще з часів пандемії COVID-19 у навчальному закладі вимушено запровадили дистанційне навчання. Перехід у формат офлайн відбувався за сприятливої епідеміологічної ситуації. Вже тоді були відпрацьовані відповідні методики навчання.

З літа 2023 року студенти НЮУ ім. Ярослава Мудрого можуть самостійно вибирати, як вчитися: онлайн чи в змішаному форматі. У другому випадку студенти очно відвідують практичні заняття декілька днів на тиждень, а лекції проводяться дистанційно. Для цього університет обладнав аудиторії в укриттях, де є все необхідне для повноцінного навчання.

Пандемія, карантин, повномасштабне вторгнення, тривоги та обстріли — такі реалії навчання українських студентів. Чи впливає це на рівень їхньої підготовки? Чи задоволені роботодавцями якістю їхніх знань? Ці питання також поставили експертам.

«На нашу думку, українські вищі навчальні заклади загалом добре готують правників. Переважна більшість студентів, які подаються на нашу програму стажування, демонструють високий рівень теоретичної підготовки та володіють необхідними базовими знаннями», — поділилася Марія Ільясова, керівниця HR-відділу юридичної фірми Asters.

Проте якість отриманих знань залежить не лише від зусиль викладачів, а й від особистих якостей студентів, вважає Ольга Штефан, менеджерка з персоналу юридичної фірми GOLAW: «Підготовка в українських ВНЗ залишається на високому рівні, а от бажання вчитися та розвиватись — це вже персональна якість, що залежить від студента. Особисто я звертаю увагу на додаткові курси та тренінги, стажування, які відвідав студент протягом навчання, щоб підвищити свою кваліфікацію та цінність на ринку праці».

Попри всі зусилля навчальних закладів, якість освіти у студентів падає, вважає Валерія Гудій, партнер юридичної фірми «Ілляшев та Партнери»: «Онлайн-навчання, зрив занять через постійні тривоги й обстріли призвели до падіння якості освіти у школах та вищих навчальних закладах. Така якість навчання вже дає про себе знати — у молодих юристів немає достатнього рівня знань для вирішення більш складних питань. Тому досвідчені фахівці стають менторами для молодих юристів, щоб зростити такі кадри у власній компанії та навчити їх аналітичного мислення, що є дуже важливим у нашій професії».

Незадовільний рівень знань ускладнюється ще й високими вимогами роботодавців. Як зазначає пані Валерія Гудій, «наразі юридичні компанії найбільше розшукують вузькопрофільних фахівців з глибокими знаннями конкретних галузей. Тому молодим юристам без досвіду стало складніше знайти роботу. Запити клієнтів вимагають оперативних та ефективних рішень, які здебільшого можуть запропонувати лише досвідчені фахівці. Їх на ринку праці не так багато».

Якість викладання відбивається на навичках молодих юристів. Юрій Бабенко, СЕО Mitrax, поділився своїм досвідом: «У студентів часто несерйозне ставлення до роботи, немає навичок розставлення пріоритетів, дотримання дедлайнів тощо. Можливо, це тому, що у деяких викладачів зараз таке ж ставлення до лекцій, які вони проводять онлайн. Якраз нещодавно я чув історію про одного викладача, який перед кожною лекцією запитував студентів: “Чи треба лекція, чи в підручнику самі почитаєте?”. Це точно не те питання, яке варто ставити студентам».

Не менш важливе питання — чи потрібно країні аж стільки юристів, скільки студентів наразі навчаються на правничих факультетах?

«Точно не потрібно, але вони всі й не стануть юристами. Юридичну професію вибере меншість, і вони будуть потрібні. Серед тих, хто залишиться, буде більше фахівців, для яких юриспруденція — це їхнє покликання», — поділився Юрій Бабенко.

Не варто забувати, що юридична професія буде однією з ключових у відбудові держави. Так вважає Тетяна Благодір, менеджерка з персоналу АО «Адвокатська фірма «Грамацький і партнери»: «Повномасштабне вторгнення не зменшило кількість юридичних питань, а лише збільшило їх. Рано чи пізно війна закінчиться, і в період відбудови юридична спеціальність буде однією з ключових. 

Дуже багато викликів потрібно долати на юридичному рівні. Якщо Україна приєднається до Євросоюзу, потрібно буде адаптовувати законодавство до міжнародного. Після війни буде активно відроджуватись сфера нерухомості, інвестицій, а це нерозривно пов’язане з юридичним супроводом. У юристів завжди буде робота. Ми в компанії з оптимізмом дивимося на це питання».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати