01 грудня 2023, 18:54

Підсумки-2023 та новації-2024: що відбувається у кримінальній практиці

Опубліковано в №13–16 (771–774)

Зміни, які відбулися в кримінальному праві та процесі, у зв'язку з воєнним станом, захистом жертв та відшкодуванням збитків, кримінальною відповідальністю за колабораційну діяльність, боротьбою з корупцією під час війни, призвели до величезного попиту в цій практиці.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як, зазвичай, Юридична Газета провела опитування серед партнерів юридичних компаній, які надали прогнози як розвиватиметься кримінальна практика у 2024 році та як вона пережила 2023 рік. 

— Яким був 2023 рік для практики кримінального права? Які ключові зміни визначатимуть вектор практики найближчим часом?

19Діана ЯКОВЛЕВА, партнерка, керівниця практики кримінального права ЮК AS Legal

Відповідаючи на це запитання, не можу не згадати вислів: «Немає нічого більш постійного, ніж тимчасове». Пристосування кримінальної юстиції до воєнних реалій, розпочате у 2022-му та продовжене у цьому році, чітко викристалізувало, на мій погляд, декілька проблемних напрямів: лобійоване правотворення, безвідповідальне правозастосування (зокрема, з огляду на вади криміналізації). Так, кримінальне право в усі часи було (і продовжуватиме бути) однією з найбільш безцеремонних сфер, адже саме держава без зайвих, як-то кажуть, прелюдій, орієнтуючись на інтегральний безпековий фактор, має здійснювати кількісно-якісний аналіз викликів і відповідно об’єктивувати форми та критерії протиправної поведінки.

Водночас вир суспільного життя — це завжди про зіткнення таких його складових, як хаос та порядок. Тобто завданням кримінально-правової політики має бути створення підґрунтя для синхронізації темпів змін із темпами адаптації до них. І бізнес не є винятком з цього рівняння. Особливо якщо говорити про так звану корупцію. Власне, чи не на кожному заході, під час якого відбувається комунікація, бізнес наголошує на важливості прозорих і зрозумілих правил. Але куди там: поки влада не може визначитися, що більше подобається виборцю — розумні чи красиві. Через це і скарги, зокрема про тиск. Адже про яку відповідальність можна говорити, якщо сам законодавець дивиться крізь пальці на nullum crimen та nulla poena sine lege. Риторичне запитання.

На мій погляд, при збереженні таких тенденцій у 2024 році ми ризикуємо ще більше втратити баланс у кримінальному провадженні. Очевидне зниження рівня судового контролю, послаблення процедур для органів правопорядку, виключення гарантій охорони прав, свобод і законних інтересів учасників кримінального провадження з пріоритетів послідовної кримінальної політики з посиленням акценту на невідворотності покарання (розд. І Плану реформування органів правопорядку як частини сектору безпеки і оборони України на 2023–2027 роки») тощо у близькому майбутньому можуть перенести сьогоденні письмові маніфести безпеки (зокрема, Закон України про кримінальну відповідальність та кримінальний процесуальний кодекс) у  площину імітації порядку та справедливості та відповідно у тексти, що не працюють. Щиро сподіваюся, що як самі зміни, так і їх практична реалізація у 2024 році ґрунтуватимуться на їх дійсній необхідності, а не підігріванні публічного інтересу.

18 Тетяна ЛИСОВЕЦЬ, партнерка АК «Соколовський і партнери», віцепрезидентка Асоціації правників України

На початку цього року багато адвокатів кримінальної практики давали прогнози розвитку подій. 2023-й закінчується, тому можемо підбивати підсумки. Як бачимо деякі передбачення справдилися, а деякі ні. Іржа корупції роз’їдає нашу державну машину, тому боротьба з цим явищем дуже важлива. Україна зобов’язана виконувати вимоги західних партнерів щодо нульової толерантності до продажності чиновників. Всі знають, звідки ми отримуємо військову та фінансову допомогу. В березні 2023 року обрали директора НАБУ. Наразі у Верховній Раді розглядається законопроєкт про збільшення кількості детективів Антикорупційного бюро та надання цій структурі більш широких повноважень. Відповідно очікуємо збільшення кількості кримінальних проваджень. Протистояння буде посилюватися і стане одним із головних лейтмотивів у наступному році. Оптимісти очікували більш якісної роботи БЕБ порівняно з податковою міліцією, але, на жаль, не склалося…

Фактично історія з ПМ продовжується, і ніхто так і не зміг дати їй раду. Держава пропонує вирішувати наслідки, не бажаючи помічати першопричини. БЕБ початково було неправильно інституційно створене, по суті, вийшла реінкарнація ПМ. Як результат орган забрав собі всі вади попередника. Це вкотре підтверджує, що на базі старого і гнилого не можна створити молоде та прогресивне. Тому необхідно вносити зміни до законодавства і робити дійсно повне перезавантаження БЕБ. Також ключовою тенденцією стане посилення впливу військової юстиції. Збільшення чисельності складу Сил оборони потягне за собою збільшення кількості кримінальних проваджень, суб’єктами яких будуть військові. Армія не є окремим організмом і відображає наше суспільство. Збройним силам притаманні вади всіх прошарків суспільства. Від корупційних питань керуючого складу до побутових проблем, ускладнених перетіканням посттравматичного стресового розладу (ПТСР).

Враховуючи це, ми маємо бути вже готовими до великої кількості кримінальних проваджень у судах. Без незалежної самодостатньої судової гілки влади неможливий справедливий розгляд обвинувачень у судах. Правосуддя має відправлятися якісно та у розумні терміни. Тому пропозиція про спрощення процедур призначення кандидатів на посади суддів у поточних умовах має сенс. Отже, чекаємо змін до законодавства, яке регулює призначення суддів. Як і на все життя в Україні, так і на кримінальну практику та її вектор розвитку, беззаперечно, впливає і буде впливати війна. Сьогоденні правові течії диктує воєнний стан. Перемога в 2024 році може кардинально змінити ці тенденції, але, на мою думку, дві основні все ж залишаться: боротьба з корупцією та збільшення кількості кримінальних проваджень, у яких фігурують військові.

20 Артем ТРЕККЕ, керуючий партнер АО CREDENCE

Серед ключових тенденцій останніх двох років можна виокремити такі.

1. Проведення судових засідань у дистанційному режимі

На тлі активних воєнних подій, нанесенні ворогом ракетних ударів по воєнних і цивільних об’єктах по всій території України, запровадження комендантської години пересування осіб ускладнилось, однак участь підозрюваних, обвинувачених, їх захисників у судових засіданнях в межах кримінальних проваджень залишилася в більшості випадків обов’язковою. Ці складові безпосередньо вплинули й на судовий процес. Наприклад, судовий контроль за корупційними злочинами здійснюється виключно Вищим антикорупційним судом, який розташований у місті Києві, що ускладнює переміщення учасників кримінального провадження, які постійно проживають в інших містах України.

Представники судової влади, враховуючи ці виклики, незважаючи на недосконалість КПК України в цій частині, надали можливість учасникам кримінального провадження брати участь у судових засіданнях у режимі відеоконференції з власних технічних засобів, що підтверджується листом Верховного Суду №1/0/2-22 від 3 березня 2022 року щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану. Але є й винятки, принаймні останнім часом деякі судді вважають, що воєнні події не звільняють учасників кримінального провадження від обов’язку з’явитись у судове засідання. В такому випадку слід замислитися, чи забезпечує держава в особі посадових осіб судової влади обов’язок захищати життя людини, передбачений ч. 1 ст. 27 Конституції України.

2. Окреме провадження щодо особи, яка проходить військову службу в ЗСУ

Зупинення та виділення в окреме провадження матеріалів кримінального провадження щодо особи, яка проходить військову службу в Збройних силах України, до моменту звільнення або настання реальної можливості в особи брати участь у судовому розгляді. Останнім часом прийняття судових рішень із зазначеної підстави є досить популярним — на думку суддів, вони спрямовані на вирішення справ у розумні строки. Однак при застосуванні такого підходу не враховуються певні ризики та наслідки, до яких може призвести ухвалення таких рішень. Так, особа, щодо якої вирішується питання про зупинення та/або виділення в окреме провадження матеріалів, може бути взагалі необізнаною про призначене судове засідання з цього питання. Виходячи з власної практики, нерідко трапляється так, що суди направляють повістку про виклик на військову частину, тоді як уповноважені особи цієї частини позбавлені можливості повідомити особу, щодо якої розглядається питання про зупинення/виділення провадження через виконання такою особою бойового завдання та перебування деякий час без зв’язку. Як наслідок у матеріалах судової справи відсутні докази належного повідомлення особи про виклик, а також належного підтвердження отримання особою повістки про виклик. Крім того, захисник такої особи позбавлений можливості погодити правову позицію з клієнтом з питання, що розглядається у суді.

3. Пришвидшення судового розгляду кримінальних проваджень

Незважаючи на положення КПК України, які в більшості випадків передбачають обов’язкову участь сторін кримінального провадження, зокрема підозрюваного, обвинуваченого, його захисників, з’являються нові погляди, підходи щодо розгляду кримінальних справ. Деякі судді Вищого антикорупційного суду вважають за можливе проводити судові засідання без захисників у справах, у яких перевіряється винуватість осіб у вчиненні навіть особливо тяжких злочинів.Такий підхід судді пояснюють тим, що положення КПК України розраховані на «класичні» справи, у яких є лише один обвинувачений. На думку прихильників цього підходу, відкладення розгляду справи через відсутність захисника впливає на розумні строки, а отже, призводить до порушень. Вважаю, що такий підхід все ж таки порушує право підозрюваних, обвинувачених на захист, гарантоване ст. 55 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 20 КПК України, та має бути спростований практикою Верховного Суду як суду вищої інстанції, постанови якого враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

4. Укладання угод про визнання винуватості

Укладання угод про визнання винуватості на вигідних для держави умовах є найголовнішим трендом останніх років після початку повномасштабної війни. Така угода дає змогу зекономити процесуальний час, зменшити бюджетні витрати на розслідування злочинів, створити ефективнішу систему кримінального судочинства, забезпечити державу додатковими грошовими надходженнями, які можуть бути використані на потреби Збройних сил України. Звертаю увагу, що, окрім відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, є факультативна складова — перерахування грошових коштів на спеціальний рахунок проєкту «Армія дронів» фонду United24.

— Як змінилася робота практики WCC у 2023 році? На які ключові тенденції варто звернути увагу?

17 Денис БУГАЙ, партнер VB PARTNERS

Попри всі складнощі, 2023-й був позитивним для розвитку практики WCC. Кількість справ збільшується, рівень гонорарів також зростає. Але на ринку відчувається гострий дефіцит професійних колег. Це стосується як адвокатів, так і молодших юристів. Частина з них пішли до війська, решта — виїхали за кордон. Активне впровадження санкцій та запуск націоналізації зумовили відчутний запит від іноземних компаній, які бояться потрапити під санкційний тиск держави. Нам було легко з цим, оскільки займаємося санкційним правом ще з 2014 року. Один із критеріїв росту практики — постійний тиск і корупційні прояви зі сторони правоохоронних органів, які в умовах воєнного стану втратили інструменти контролю.

16 Катерина ГУПАЛО, партнерка АО Arzinger

Хотілося б розпочати із погляду ззовні. Одне із найпоширеніших запитань, які мені доводилося чути від колег із інших юрисдикцій під час відвідування Щорічної конференції ІВА — це те, чи ми все ще маємо можливість практикувати. І були здивовані чути у відповідь, що адвокати в Україні не просто практикують, а й дуже завантажені роботою. Принаймні якщо говорити про практику White-Collar Crime. Вхід у 2023 рік був нелегкий, бо доводилося пристосовуватися до роботи в умовах блекаутів і ракетних обстрілів, засідань між повітряними тривогами… Генератори та цифровізація процесу нам суттєво допомогли. Я вважаю, нам варто зупинитися і віддати самим собі належне за роботу в умовах, які б колеги із інших юрисдикцій не могли б собі й уявити. У 2023-му зростання активності правоохоронних органів відповідно впливало на завантаженість адвокатів. Думаю, більшість колег по ринку зі мною погодяться, що цього року у фокусі практики були кримінальні провадження НАБУ/ САП, також варто зазначити про зростання активності БЕБ.

Ми знову стали часто стикатися із СБУ по провадженнях щодо злочинів проти основ національної безпеки, і це стосувалося не лише бізнесів із російським корінням, а й їхніх контрагентів. Особливістю практики WCC завжди було очікування клієнтів щодо особистого залучення партнера у процес. В теперішніх умовах — це про важливість безпосередньої присутності партнера практики в Україні. Адже, на відміну від консалтингових практик, дистанційно такими проєктами доволі складно управляти. Також варто звернути увагу на зростання міжнародної складової. Наявність установлених теплих контактів серед юристів за кордоном, можливість оперативно обрати якісного сервіс-провайдера для свого клієнта в іншій юрисдикції має все більше і більше значення на практиці.

21 Костянтин ДОРОШЕНКО, адвокат, іменний партнер Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & partners»

Окрім того, що самої роботи в адвокатів WCC стало більше, не можна не враховувати фактор війни, і попри те, що м. Київ — відносно тилове місто, однак наслідки, які несе за собою ця війна, відчуваються. Зокрема, слід пригадати постійні ракетні обстріли енергетичних об’єктів країни, коли годинами, а інколи й кілька діб було відсутнє світло, а також регулярні сигнали повітряної тривоги протягом 2023 року з різною інтенсивністю, під час яких завчасно заплановані судові засіданні зривались або припинялися, тощо. Такі складні умови, в яких довелося працювати у 2023 році, помітно впливали, серед іншого, на можливості оперативного досудового розслідування корупційних справ, розумні строки розгляду справ у суді. Друге, на що також треба звернути увагу — це законодавчі акти, що систематично подаються і якими пропонується внести значну кількість змін до кримінального процесуального закону. Наприклад, 2 листопада 2023 року у ВРУ було зареєстровано законопроєкт №10206, ініціатори якого, депутати Максим Павлюк, Григорій Мамка, Андрій Мотовиловець та ін., пропонують досить кардинальні зміни до КПК України, що будуть суттєво впливати на правозастосування нових і змінених норм адвокатами WCC, судами та представниками антикорупційних правоохоронних органів, оскільки кардинальні зміни —це завжди адаптація, а також необхідність вироблення Верховним Судом усталеної практики правозастосування нових чи змінених норм протягом певного періоду часу.

— Які тенденції антикорупційних кримінальних проваджень у 2023 році можна виділити? Чого очікувати у 2024-му?

21Костянтин ДОРОШЕНКО, адвокат, іменний партнер Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & partners»

Порівняно з 2022 роком, коли після повномасштабного вторгнення рфвідчувався помітний спад у попиті клієнтів на отримання правничої допомоги, зокрема в антикорупційних кримінальних провадженнях, з вересня 2022-го і на початку 2023 року такий попит значно виріс, а на кінець року можна констатувати, напевно, його пік, якщо порівнювати із ситуацією до лютого 2022-го. Це пов’язано, зокрема, зі стабілізацією внутрішньої ситуації в країні на тлі воєнних дій, пристосуванням до роботи в умовах війни, а також із вимогами західних партнерів як умовами інтеграції України до Європейського Союзу.

У зв’язку з цим кількість розпочатих корупційних кримінальних проваджень у 2023 році збільшилася, певно, вдвічі порівняно з 2021– 2022 роками, а відтак збільшилися і попит на отримання якісного правового захисту у цих справах, і внутрішня конкуренція на юридичному ринку в цій практиці. Очевидно, 2024 рік буде ще насиченішим для адвокатів практики WCC, адже кількість корупційних кримінальних проваджень тільки збільшуватиметься, оскільки періоди розслідувань охоплюють не лише сьогодення, а і події останніх 10-12 років. Це пов’язано з тим, що, по-перше, попит суспільства на внутрішню боротьбу з корупцією зростатиме, особливо після величезної кількості новин щодо ймовірних корупційних дій у період активної фази війни України з державою-терористом рф.

По-друге, реформи, які Україна має розпочати для старту переговорів щодо її вступу в ЄС, також спрямовані на посилену боротьбу з корупційними факторами. Такі умови щодо вступу України в ЄС випливають, зокрема, зі Звіту з оцінкою прогресу України на її шляху до Євросоюзу, оприлюдненого 8  листопада 2023 року. Серед цих умов передбачено значне збільшення штату працівників НАБУ, кількості суддів Вищого антикорупційного суду, зміни до КПК України щодо можливості розгляду суддями ВАКС кримінальних проваджень одноособово, зміцнення та розширення інституційної незалежності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Аналізуючи зазначене і відкидаючи політичну складову, можна чітко усвідомити, що збільшення чисельності осіб, залучених до кримінального провадження в корупційних справах і введення одноособового розгляду таких справ у суді — це маркери збільшення кількості справ, а враховуючи тенденції та обмежені строки виконання умов, немає сумнівів, що ці зміни будуть швидко втілені. Тому очікуємо у 2024 році ще більшої кількості корупційних справ і відповідно посилення конкуренції у практиці WCC на юридичному ринку.

— Які окремі напрями кримінального права набули поширення у 2023 році та чи збережеться ця тенденція у 2024-му?

22 Олексій МЯГКИЙ, адвокат, керівник практики кримінального права, радник Hillmont Partners

Позови Мін’юсту про конфіскацію на підставі ЗУ про санкції та проблематика строків розгляду позову

З початку повномасштабної війни українські парламентарії зробили низку ефективних кроків з метою конфіскації активів росіян, яких чимало на території України. Одним із таких інструментів є подання Міністерством юстиції України позову про стягнення активів у дохід держави. Такі справи підсудні Вищому антикорупційному суду та розглядаються в прискореному порядку. Варто зазначити, що такий механізм на практиці довів свою ефективність, що підтверджується наявністю більш ніж 30 задоволених позовів від Мін’юсту Вищим антикорупційним судом. Враховуючи велику кількість санкцій щодо фізичних і юридичних осіб, пов’язаних із рф, стає зрозумілим, що цей напрям буде також одним із найактуальніших у 2024 році. Але тут також є проблемні моменти, які так чи інакше можуть проявитися в негативному аспекті.

Так, спрощений порядок і скорочені строки розгляду можуть негативно впливати на якість розгляду справи, призвести до помилкової конфіскації активів юридичних осіб, які об’єктивно не мають зв’язку з країною-агресором. Щоб уникнути таких негативних наслідків, відповідачам за цією категорією позовів слід будувати захист своїх прав у взаємодії з юридичними компаніями, що мають релевантний досвід у захисті прав інвесторів і міжнародному відстеженні активів з метою доведення компетентним органам України об’єктивної картини походження активів та їх бенефіціарних власників.

Злочини, що розслідуються за фактами проведення закупівель за державні кошти

Питання притягнення службових осіб державних органів або бізнесу як учасника публічних закупівель вже не перший рік є таким собі трендом у сфері кримінального процесу в Україні. Сфера публічних закупівель знаходиться під пильним контролем не тільки суспільства, а й українських правоохоронних органів, зокрема Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України, які в межах своєї підслідності розслідують факти закупівлі за державні кошти. За статистикою, кожен другий договір про закупівлю є предметом досудового розслідування у кримінальному провадженні, внаслідок чого працівники державних органів і представники бізнесу стикаються з негативними наслідками репутаційного характеру, а також є ціллю щодо проведення допитів, обшуків, тимчасових доступів до внутрішніх документів і навіть арешту майна у межах кримінального провадження. Ми очікуємо, що з початку 2024 року правоохоронні органи продовжать активну роботу в напрямі виявлення потенційних кримінальних правопорушень у сфері публічних закупівель, особливо у сфері оборонної промисловості, тому бізнес як безпосередній учасник закупівель за державні кошти завжди має бути готовий до того, щоб у випадку виникнення запитань з боку правоохоронних органів ефективно доводити свою правову позицію щодо обґрунтованості наданих послуг або ціни поставленої продукції. Останні тенденції судової практики чітко вказують на те, що на сьогодні суддям дуже важливо почути позицію замовника та учасника публічних закупівель, чому саме такий контрагент був обраний як переможець конкурсу, як відбувалося ціноутворення та оформлена відповідна документація. З огляду на це ми б порадили учасникам у сфері публічних закупівель проводити тренінг-сесії щодо корупційних ризиків із наданням інструментів для виявлення та запобігання корупції всередині компаній, залучати зовнішніх юристів у сфері кримінального процесу для запобігання потенційним проблемам із правоохоронними органами.

— З якими кримінально-правовими викликами для бізнесу зіштовхнулися ваші клієнти у 2023 році?

23 Євген ГРУШОВЕЦЬ, адвокат, партнер Ario Law Firm

Перше —це «дива» з кваліфікацією. Це вже тренд, класика. Це одне з найрозповсюдженіших зловживань з боку правоохоронних органів, які все частіше штампують «державну зраду» у справах, що стосуються, наприклад, економічних злочинів. До речі, наявність навіть просто у фабулі словосполучення «державна зрада» вже робить справу підслідною СБУ, а не іншим компетентним на це правоохоронним органам. У нас є клієнт, який підозрюється в несплаті податків.Логічно, якби справу розслідувало БЕБ, проте через так званий російський слід серед інвесторів цієї компанії (який взагалі ні на що не впливає) економічний злочин розслідуєтьсяСлужбоюбезпеки України. Друге — це слідчі дії як одне з джерел тиску. Такої кількості запитів від клієнтів і потенційних клієнтів на проведення корпоративних тренінгів щодо обшуків та допитів у нас, чесно кажучи, ще не було. Обшуки нерідко використовувалися недобросовісними представниками правоохоронних органів як один із важелів впливу на бізнес. Сьогодні така практика знову популярна. До речі, у групі ризику — оборонні підприємства, технологічні компанії та компанії, які отримують державні замовлення. Тут у нас особисто «фул хаус» — є клієнти з усіх перелічених сфер.

— Які загрози, можливості та перспективи матиме практика кримінального права у 2024 році?

16 Катерина ГУПАЛО, партнерка АО Arzinger

Загрози практики кримінального права, як і бізнесу загалом, передусім пов’язані із ситуацією на фронті та збереженням державності. Інші аспекти я б віднесла до категорії «ризиків/проблем». І тут, мабуть, проблема, з якою стикаються не лише всі інші практики, а й бізнес загалом — це нестача кваліфікованих кадрів. Кадровий голод переслідуватиме нас ще довго, зважаючи як на фактор виїзду українців за кордон, так і мобілізацію. Очікуваним є подальше зростання активностей антикорупційних органів. Це очікування підкріплене тим, щоб боротьба із корупцією є однією з тих вимог, які нам постійно ставлять різні міжнародні донори. Також варто згадати нещодавні ініціативи щодо розширення штату НАБУ. Із нових ніш я б виділила санкції. І хоча Україна наразі ще не запровадила кримінальну відповідальність за порушення санкційного законодавства та обхід санкцій, проте із тим, щоб знайти кваліфікацію, у наших правоохоронців зазвичай проблем немає.

Окрім того, на санкції варто дивитися ширше. Це й судові справи щодо скасування санкцій, а також відносно нова категорія справ щодо застосування нового виду санкцій — стягнення в дохід держави майна підсанкційної особи. Свого часу заступнця генерального прокурораСШАЛіза Монако сказала: «Санкції —це новий FCPA».І хоча санкційний енфорсмент наразі ще поки не превалює над класичними напрямами правоохоронної діяльності, проте це цікава нова практика для розвитку правників.

17 Денис БУГАЙ, партнер VB PARTNERS

Ключова загроза — неготовність суду бути незалежним. В Україні процвітає «телефонне право», відчутно знизився рівень судового контролю, що провокує деструктивну активність правоохоронців. Судді включили режим самоцензури, а законодавець постійно намагається звузити як інструменти судового контролю, так й інструменти захисту. Антикорупційні розслідування залишаться ключовими постачальниками практики, але паралельно спостерігається тенденція зниження якості роботи НАБУ/САП. Війна спровокувала грошовий потік навколо військових тематик. Нас чекає багато роботи у сфері військового постачання, виробництва, експорту та імпорту зброї. Європейська інтеграція посилює рівень співпраці правоохоронців. Наша практика отримає новий імпульс у сфері міжнародного співробітництва, екстрадиції та міжкордонних розслідувань.

23 Євген ГРУШОВЕЦЬ, адвокат, партнер Ario Law Firm

Розраховувати, що наступного року щось кардинально зміниться в трендах здійснення кримінального правосуддя, я б не став. Тому практика буде розвиватися, буде попит на якісні професійні команди. Водночас все відчутніший кадровий голод, який виник через воєнні фактори (хтось служить, хтось виїхав з України тощо), може призвести до низки злиттів та поглинань серед юридичних компаній чи команд. Також компанії будуть хантити адвокатів, які займаються індивідуальною практикою. Думаю, з цього погляду 2024 рік може бути багатим на сюрпризи.

0
0

Останні коментарі

Dobar dan, moj upit o tome kako dobiti kredit za kupnju kuće od nekretnina počeo je pozivom, nazvao sam Davidson Albert Company, danas sam jako sretan i Bog blagoslovio Davidsona Alberta Kontakt e-mail: {Davidsonalbertloan@gmail.com } Zovem se Marijana, iz HRVATSKE sam, zadnjih pet mjeseci sam tražila pravu kreditnu tvrtku od koje bih mogla dobiti kredit kako bih mogla kupiti kuću kakvu sam htjela. Dugoročno, bilo je hrpa prijevara zbog kojih sam im povjerovao i na kraju dana su mi uzeli novac bez da su mi dali išta zauzvrat, čak ni 1 euro na moje ime, izgubio sam svaku nadu, bio sam zbunjen i frustriran, nikad nisam želio imati ništa s online tvrtkama za zajam pa sam otišao posuditi novac od prijatelja. Ispričao sam sve što se dogodilo i rekla mi je da mi može pomoći pronaći tvrtku za zajmove koja mi može dati bilo koji iznos zajma koji mi treba i po vrlo niskoj kamatnoj stopi od 3%, također mi je rekla da je upravo dobila zajam od uputio me kako se prijaviti za zajam baš kao što mi je rekla, aplicirao sam s njima putem e-pošte: (davidsonalbertloan@gmail.com), nikad nisam vjerovao, ali sam pokušao, i na moje najveće iznenađenje dobio sam zajam u roku od 24 sati, nisam mogao vjerovati, ponovno sam sretan i bogat i hvala Bogu da takve kreditne kuće još postoje na ovim prevarama posvuda, savjetuju svima koji trebaju posuditi kredit putem e-maila (davidsonalbertloan@gmail.com). Nikada te neće iznevjeriti i tvoj život će se promijeniti kao i moj. Brzo kontaktirajte (davidsonalbertloan@gmail.com) danas i uzmite svoj zajam od njih. Obavezno kontaktirajte DAVIDSON ALBERT LOAN COMPANY za vaš kredit, jer sam uspješno dobio svoj kredit od ove tvrtke bez ikakvog stresa. Posjetite njihovu e-poštu. (davidsonalbertloan@gmail.com)

Додати коментар

Відмінити Опублікувати