11 листопада 2021, 12:20

Належна податкова обачність відтепер у YouControl

Лише за 2020 р. податковими органами України зареєстровано 289 млн податкових накладних на 1 трлн 755 млрд грн. З них зупинені — приблизно на 16 млрд грн. Для того, аби уникнути блокування, платники мають виявляти належну обачність при виборі контрагентів. Для оптимізації цієї процедури фахівці YouControl доповнили модуль «Експрес-аналіз» функціоналом «Податкова обачність». Відтепер користувачі сервісу можуть оперативно провести податкову перевірку контрагента за допомогою даних з відкритих офіційних джерел та уникнути податкових ризиків.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що таке належна податкова обачність

Це поняття в українське законодавство введене минулого року в межах так званої «малої податкової реформи». Закон України №466-IX вніс зміни до ст. 112 ПКУ, які покладають на податковий орган обов’язок довести вину платника у виникненні податкового правопорушення через «недостатні вжиті ним заходи у зв'язку з неналежною обачністю у діяннях платників».

Це означає, що сумлінним платникам податків необхідно подбати про підготовку доказової бази, яка підтверджувала б прояв належної обачності при виборі контрагента. Таким чином, належна податкова обачність — це єдина законна передумова отримання податкової вигоди, зокрема відшкодування ПДВ.

За словами Д. Глоби, саме через це бізнес-середовище може недооцінити ризики нововведення. Мовляв, нехай уповноважені органи самі доводять можливу наявність податкових порушень. Однак існуюча практика показує, що суди застосовують підходи, які фактично розширюють відповідальність платників податків стосовно попередньої перевірки контрагентів. Отже, перспективи позитивного судового результату в наведеному випадку вкрай низькі.

ScUA_1

Для збільшення натисніть на зображення

Статистика блокування податкових накладних

За словами в.о. голови ДПС України Євгена Олейнікова, у системі моніторингу податкових ризиків при реєстрації податкових накладних лише за 2020 р. зареєстровано 289 млн документів на загальну суму ПДВ 1 трлн 755 млрд грн. З них зупинені:

  • 0,42% за кількістю (121 млн одиниць);
  • 0,96% за сумою (16 млрд грн).

Заблоковані податкові накладні на 5 млрд грн ніколи не оскаржувалися ні до суду, ні до податкового органу. Ще по 11 млрд грн були подані скарги, з яких задоволено лише на 8 млрд грн.

До чого тут YouControl

У модулі «Експрес-аналіз», що генерує дані з відкритих джерел та демонструє важливі чинники з досьє компанії, з'явився розділ «Податкова обачність». Він дає можливість здійснити оперативну деталізовану перевірку контрагента для виявлення та запобігання податковим ризикам. Система автоматично розпізнає більше 500 ризикових факторів, і 75 з них стосуються саме податкової обачності. Для прикладу кілька з них:

  • дефекти у правовому статусі (реєстрація за адресою масової реєстрації та/або на тимчасово окупованій території, короткий строк існування, відсутність керівників/учасників тощо);
  • ризикові інституційні зміни (часті зміни керівників, засновників/учасників, видів діяльності);
  • негативна інформація щодо контрагента та/ або пов’язаних з ним осіб (фігурування у кримінальних провадженнях);
  • офшорний статус засновників/учасників, відсутність кінцевих бенефіціарних власників, складна структура власності;
  • національні/міжнародні санкції, пов'язані з контрагентом;
  • ризикові операційні ознаки — відсутність активів, персоналу, достатніх для проведення відповідної господарської операції.

Ризик-фактори, що сигналізують про ризиковість контрагента, є відкритою офіційною інформацією. Кожен бажаючий може самостійно знайти ці дані у державних реєстрах, надійних джерелах. А рівень автоматизації системи YouControl значно зекономить час, гроші на нерви при здійсненні перевірки.

У вкладці «Податкова обачність» актуалізуються саме ті фактори, на які насамперед звертають увагу під час податкових перевірок. Нова вкладка допомагає сформувати доказ вашого відповідального підходу до вибору контрагентів, який можна показати податковій або суду.

Як користуватися інструментом

Після входу в систему використовуйте пошук у шапці сайту та введіть ту інформацію про компанію, яка вам відома: назва компанії, код ЄДРПОУ, ПІБ засновника/керівника, адресу реєстрації або навіть номер телефона. Із запропонованого переліку компаній виберіть ту, яка відповідає вашому запиту.

Після завантаження сторінки ви отримуєте доступ до інструменту «Експрес-аналіз». Серед запропонованих критеріїв виберіть вкладку «Податкова обачність». Після цього ви побачите 3 блоки: «потрібна особлива увага» — червоним кольором, «потрібно звернути увагу» — жовтим, «проблем не виявлено» — зеленим. У кожному з блоків буде вказано декілька факторів. Нижче можна розгорнути детальний опис важливих факторів. Ознайомившись з кожним з них, ви зможете зробити висновок про надійність співпраці з компанією.

Глоба Заступник директора з правових питань YouControl Данило Глоба:

"До прикладу, компанія Х здійснює багатомільйонну операцію з ПДВ по контракту з компанією Y. У неї немає жодних проблем з контролюючими органами, проте вона не здійснила попередню перевірку контрагента, чим порушила принцип належної обачності. У випадку, якщо компанія Y таки неблагонадійна, тобто має податковий борг, знаходиться за адресою масової реєстрації, не має матеріальних та трудових ресурсів чи її посадові особи фігурують у кримінальних провадженнях, податковий орган беззастережно заблокує податкову накладну або розрахунок коригування. Компанія Х звернеться до суду. При цьому базовий принцип презумпції невинуватості зобов’язує контролюючі органи в змагальному судовому процесі самостійно доводити факт можливого порушення законодавства".

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати