22 січня 2021, 10:43

ЄСПЛ виніс рішення у справі GEORGIA v. RUSSIA (II) (оновлено)

Європейський суд з прав людини виніс рішення у міждержавній справі Грузія проти Росії (II) щодо тверджень уряду Грузії про те, що певна адміністративна практика Російської Федерації порушила Конвенцію в контексті збройного конфлікту між двома державами у серпні 2008 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Ukraine v. Russia (re Crimea): ЄСПЛ визнав справу прийнятною та розгляне її по суті".

Зазначається, що на думку Суду, події, що відбулися під час активної фази бойових дій (8-12 серпня 2008 р.), не підпадали під юрисдикцію Російської Федерації. Однак він постановив, що Російська Федерація здійснювала "ефективний контроль" над Південною Осетією, Абхазією та "буферною зоною" протягом періоду з 12 серпня по 10 жовтня 2008 року, коли відбулося офіційне виведення російських військ. Після цього сильна присутність Росії та залежність влади Південної Осетії та Абхазії від Російської Федерації свідчили про те, що продовжувався "ефективний контроль" над Південною Осетією та Абхазією. 

Отже, Суд дійшов висновку, що події, що відбулися після припинення бойових дій - тобто, після угоди про припинення вогню від 12 серпня 2008 року - потрапив під юрисдикцію Російської Федерації. Він встановив низку порушень Конвенції.

Із судовим рішенням можна ознайомитися за посиланням.

Коментарі

Судді ЄСПЛ Кшиштоф Войтичек, Ладо Чантурія та Ганна Юдківська не погодились з рішенням ЄСПЛ про те, що події, що відбулися під час активної фази бойових дій (8-12 серпня 2008 р.), не підпадали під юрисдикцію Російської Федерації: "Саме ведення сучасних військових операцій передбачає певні форми "повноважень та контролю державного агента" над особами. Якщо сама реальність збройного протистояння …вимагає виключити будь-яку форму "повноважень та контролю державного агента" над особами, то неможливо застосовувати міжнародне гуманітарне право..."

Також судді не погодились з агрументацією даного рішення: "Суд вважає, що він не в змозі сягати розвитку своєї прецедентної практики поза межі розуміння поняття "юрисдикція", встановленого на сьогодні" та підкреслили, що роль цього Суду полягає саме у вирішенні пріоритетних складних справ, що характеризуються великою кількістю заявлених жертв та спірних інцидентів, обсягом представлених доказів, труднощами у встановленні відповідних обставин: "Більш того, «той факт, що такі ситуації переважно регулюються іншими правовими нормами, крім норм Конвенції”, не повинен перешкоджати застосуванню Конвенції".

У повідомленні суддів наголошується, що заперечувати юрисдикцію воюючих держав щодо цивільного населення в районі збройних боїв в умовах міжнародного конфлікту підриває саму логіку міжнародного гуманітарного права, яке, зокрема, ставить цивільних осіб в центр процесу прийняття військових рішень та приміщує їх у складні правові відносини з воюючими державами, навіть до того, як випустили перші кулі.

 

Ганна Юдківська

Для перегляду натисніть на зображення

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати