17 серпня 2020, 14:50

Чи потрібен Україні інститут мирових суддів

Дмитро Майстро
Дмитро Майстро «Майстро і Беженар, ЮК» адвокат, партнер-засновник

Запровадження інституту мирових суддів в Україні — актуальне питання. Попри те, що реформування судової системи триває вже близько п'яти років, створення інституту мирових суддів усе ще залишається на стадії обговорень.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Особисто я підтримую ідею створення і функціонування такого інституту в контексті збалансування системи судоустрою та розвантаження місцевих судів. Окрім того, саме мирові судді відображають поняття народовладдя — у випадку, коли обрання мирового судді має здійснюватися безпосередньо громадянами.

Наскільки все ж реальною є перспектива появи мирових судів в Україні? На превеликий жаль, у сьогоденних умовах запровадження такого інституту не є реальним. І на це є ряд причин:

1. Економічна. Зокрема, відсутнє остаточне бачення порядку фінансування роботи мирових суддів: за рахунок державного або місцевого бюджету чи взагалі на умовах співфінансування. В умовах пандемії коронавірусної інфекції на час введення карантинних заходів навіть діючим суддям значно зменшили розміри заробітної плати. Тому, враховуючи економічні реалії, введення інституту мирових суддів в Україні у найближчий час не буде.

2. Політична. Відсутність політичної волі. Буквально рік тому питання щодо необхідності запровадження інституту мирових суддів було нагальним, та вже сьогодні про нього майже не згадують. У політичній спільноті й дотепер дискусійними є питання: чи взагалі буде доцільним функціонування мирових суддів, чи матиме їх поява позитивний ефект для системи судоустрою, чи буде до таких суддів довіра людей, і як все ж реалізувати матеріально-організаційне забезпечення їх діяльності?

3. Юридична. Наразі в юридичній спільноті немає єдиної думки щодо поняття, концепції створення та функціонування мирових судів як складової судової системи. Зокрема, відсутнє повне розуміння стосовно підсудності справ, порядку їх передачі, процесуального порядку вирішення справ та оскарження рішень. Крім того, досі немає розуміння щодо порядку обрання мирових суддів та формування суддівського корпусу. Зараз є дві позиції з цього приводу: щоб таких суддів обирали громадяни відповідної громади чи призначав орган місцевого самоврядування.

На моє переконання, обрання мирового судді має здійснюватися безпосередньо громадянами, що дасть можливість убезпечити діяльність таких суддів від політичної заангажованості.

Дискусійним є питання щодо ефективності мирових суддів у частині розвантаження місцевих судів. Якщо апеляційною інстанцією для рішень мирових судів в Україні будуть місцеві суди, очікуваного розвантаження судів першої інстанції не відбудеться.

Безперечно, створення інституту мирових судів в Україні необхідне, оскільки це сприятиме, у першу чергу, зростанню довіри громадян до суду та розвитку демократичності судової системи в нашій країні. Однак у сьогоденних реаліях, на жаль, запровадження мирових суддів неможливе.

Чи вирішить інститут мирових суддів проблеми недофінансування судів

Вважаю, що запровадження інституту мирових суддів не вирішить проблеми недофінансування судів, оскільки наразі відсутнє розуміння порядку фінансування самих мирових суддів. Так, якщо матеріально-організаційним забезпеченням діяльності мирових суддів буде займатися держава, проблема недофінансування може тільки посилитися. Другий варіант — коли мирових суддів фінансуватимуть органи місцевого самоврядування за рахунок місцевих бюджетів. Але виникає інше питання: чи будуть спроможні ці органи забезпечити таке фінансування?

Є і компромісний варіант: коли витрати на утримання мирових суддів будуть здійснюватися на умовах співфінансування державного і місцевого бюджетів. Однак при будь-якому із запропонованих порядків матеріально-організаційного забезпечення мирових суддів існуюча проблема недофінансування судів остаточно не вирішиться.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати